Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pawłówek - transzeja
#46
Wspomniany element przypominający okop znajduje się w miejscu zaznaczonym na mapce okręgiem,rów dochodzi tam do niewielkiej doliny głębokiej na jakieś 2-3 m i element ten jest równoległy do koryta rzeki oddalonej o jakieś 10 m i prostopadły do rowu.
Rów ciągnie się dalej za rzekę w stronę zabudowań na ulicy leśnej.
Linią czerwoną jest zaznaczona przybliżona lokalizacja rowu i jednocześnie droga jaką nim przebyłem
   
Odpowiedz
#47
Tak jak wcześniej napisałem jest to element linii "Litzmannstellung". Jesienią jadąc wolno samochodem, można dostrzec zarys rowu po wschodniej stronie szosy. Linia przebiegała dalej w kierunku Rzgów/Starowa Góra i zapewne w oparciu o tą pozycję toczyły się zacięte walki rejonie Starowa-Ruda, zimą 1945.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#48
Rów jest doskonale widoczny zarówno po wschodniej jak i zachodniej stronie drogi 485,pozostało mi tylko zbadać jak daleko sięga w obie strony
Odpowiedz
#49
Jako że pogoda była w weekend sprzyjająca postanowiłem zbadać przebieg owego rowu w kierunku zachodnim. Ślady rowu są przy samej drodze i ciągnie się on równolegle do betonowego płotu. Zarysy jeszcze widać po dojściu do pierwszych zabudowań,tam rów się jakby urywa,wygląda na to jakby zakręcał w kierunku południowym i całkowicie się wypłycał. Jak będę miał jeszcze chwilę to dokładniej zbadam ten " zakręt"
Odpowiedz
#50
Hej i był ktoś na tym rowie ostatnio? Ja trochę po chodziłem z wykrywką i jedyne co się trafiło to kilka odłamków w jednym miejscu.
Odpowiedz
#51
Ja tam trchę łaziłem w zeszły roku i wyrywałem tylko kawałki drutu kolczastego i współczesne śmieci, polmosy itp

Ja tam trchę łaziłem w zeszły roku i wyrywałem tylko kawałki drutu kolczastego i współczesne śmieci, polmosy itp

Ja tam trchę łaziłem w zeszły roku i wyrywałem tylko kawałki drutu kolczastego i współczesne śmieci, polmosy itp
Odpowiedz
#52
Z ciekawostek związanych z Pawłówkiem.Operowała tam dość konkretnie niemiecka formacja pomocnicza Wehrmachtu zwana Reichsarbeitsdienst w skórcie RAD.Jest wersja iż te umocnienia powstały przy ich pomocy i tam tymczasowo stacjonowali.
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#53
Wczoraj przeszedłem ten rów od Orzku do Porąbek oczywiście w tych miejscach gdzie nie ma wody i prócz kawałka łopaty i gracki to nic nie było starego same nowe śmieci. Chyba trzeba się przenieść w inne rejony Drzewociny albo Karczmy.
Odpowiedz
#54
A wie ktoś może w którym miejscu tego rowu była ta zbiorowa mogliła niemiecka?
Odpowiedz
#55
Jeżeli chcesz dowiedzieć się gdzie była ta mogiła,to musisz wybrać się do biblioteki miejskiej w Pabianicach i wypożyczyć książkę "Dzieje Dłutowa i wsi okolicznych " Zbigniewa Tobjańskiego a po co ci ta informacja znicz chcesz zapalić ?
Odpowiedz
#56
Zastanawiałem się tylko gdzie to mogło być. A ten znicz to nie był by głupi pomysł swoją droga.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości