Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polski tradytor Lubca
#1
Witam forumowiczów
Chcemy zająć się schronami na odcinku Lubca, na początek schron nr 6 <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.schrony1939.fortyfikacje.pl/lubiec.htm">www.schrony1939.fortyfikacje.pl/lubiec.htm</a><!-- w --> Oczyścić teren zasypać dołki, postawić tablice ( projekt tablicy w realizacji). I tu wielka prośba do znawców tematu, gdzie szukać informacji o sposobie restauracji takich tradytorów? Czy jest sens wykonania izolacji części ściany ( pozostałości istnieją) i dachu? I co sądzicie o wykonaniu przy nim okopu do wejścia. Oglądałem schrony nad Wartą ( Strońsko) Jakimi źródłami się wzorowaliście? Z góry dziękuje za wszelkie informacje
Odpowiedz
#2
Cel jak najbardziej szczytny! Ale należy pamiętać że właściciel terenu może sobie nie życzyć wszelkich "dziur" i innych restauracji. A przy renowacji pomocna będzie instrukcja saperska budowy schronów i umocnień polowych - dokładnego tytułu nie pamiętam. Z tego co się orientuję to Strońsko porządkowało Stowarzyszenie "Strzelcy Kaniowscy" na tym forum reprezentowane m. in. przez Bolasa.
Pozdr MJ
PS. z chęcią pomogę przy pracach renowacyjnych, jeśli tylko termin będzie korelował z moim czasem wolnym.
Odpowiedz
#3
Podobnie jak Jagoda

Pomożemy!

Warto by zacząć od poszukiwań fotografii z epoki tego schronu.
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#4
Jeśli chodzi o schron nr 6 to wystąpiliśmy z pismem do właściciela o zgodę na zagospodarowanie terenu i umieszczenie tablicy, czekamy na odpowiedź.
Schron nr 5 leży na dwóch działkach i zgoda jest, schron nr 7 to tereny Skarbu Państwa więc Gmina ma możliwość władania terenem, co do schronu nr 8 musimy porozmawiać z Nadleśnictwem Bełchatów. Na początek wybraliśmy schron nr 5 , ponieważ działka leży przy drodze gminnej, która ma zjazd na drogę wojewódzką Częstochowa - Łask więc miejsce widoczne a i tablica może przetrwa. W Urzędzie Gminy są zabezpieczone środki na budowę ścieżek edukacyjnych więc powinno być dużo łatwiej. Najważniejsze to zdobyć źródła techniczne by ścieżka cieszyła oko i była dla potomnych.
Odpowiedz
#5
W sumie nie jest potrzebna instrukcja co do wnętrza schronów bojowych typu BSB, ale najważniejsze jest zabezpieczenie ew. odtworzenie struktury ziemnej otoczenia schronu, czyli obsypania schronu, rowów dobiegowych, okopów i schronów ziemnych (czasami bywały) obsługi
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#6
Dopisze więc słówko od siebie odnośnie schronu nr.5
Na zdjęciu z linku za dobrze tego nie widać, ale od strony jego nakierowania był ugór (pas ziemi ok. 200, 300 metrów szeroki). Natomiast za nim było zaorane pole, co może znacznie utrudnić odtworzenie części tych "dodatków" do schronu.
Załączam kilka fotek. Stan miejsca z sierpnia 2008.

Teraz dokładnie doczytałem - kajam się nieco Big Grin - widzę, że zgoda jest więc w sumie zostawię swój post dla samych zdjęć.


Załączone pliki Miniatury
                               
Odpowiedz
#7
I już widać ze zdjęć jest jeden problem i to zasadniczy:karczowanie drzew. Pewnie trzeba będzie uzyskać zgodę z Urzędu Gminy.Bo na chabazie które można ot tak sobie ciachnąć to one nie wyglądają Confuseduchy:
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#8
A odsłonięte fragmenty ścian schronu, które ewentualnie miały by być obsypane w trakcie rekonstrukcji ziemią, to smoła i lepik, po oczyszczeniu z mchów i porostów.
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#9
Posiadam co prawda wydany w 1946 roku "polowy przewodnik oficera-sapera" ale myślę że sposób budowy "rowów w obronie pozycyjnej i rowów łącznikowych" nie rożnił się od tych podanych w regulaminach przedwojennych.(Nie używa się słowa okop, ciekawostka?).
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#10
Odnośnie drzew to problemu nie powinno być, ciekawią mnie te rowy dobiegowe do schronu, czy z instrukcji można wyczytać jak one biegły? Przypuszczam, że z tymi rowami będzie najwięcej roboty, obszar rowów tez nie może być za duży, żeby nie przekopać właścicielom całego pola. Czy ktoś dysponuje materiałami jak to zrobili albo robią gdzieś w kraju? Wydaje mi się, że odcinek Strońska jest jak najbardziej godny przykładu. Po niedzieli będę miał projekt tablicy informacyjnej wiec wrzucę do oceny.
Odpowiedz
#11
Zacznę od tego, że pomysł to szlachetny i zacny.
Jestem częstym gościem z tym rejonie, więc dorzucę swoje trzy grosze.
Warto byłoby postarać się o usunięcie kolorowych bohomazów przedstawicieli miejscowej młodzieży o wątpliwych zdolnościach artystycznych ze schronu nr 6.
Jeśli chodzi o roboty ziemne warto się przejechać w rejon schronu nr 16 i zobaczyć jak wyszło to chłopakom z GRH 84 pp (według mnie świetnie).
Ale, o ile roboty ziemne wyszły tam na 5+, to malowanie schronu na kolory khaki i podobne raczej nie spełniło pokładanych oczekiwań (to jest oczywiście moja prywatna opinia). Z drugiej strony nie było chyba wyjścia ze względu na szpecące grafitti.
Druga sprawa, schron jest na widoku (tu znowu odwołam się do przykładu schronu nr 16 - obsypanie kamieniami, założenie metalowym drzwi, okazało się wysiłkiem daremnym, gdyż wandale co chwilę niszczą wykonywaną pracę, a złodzieje kradną materiał użyty do renowacji schronu), dlatego niestety nie wróże zbyt długiego żywota tablicy informacyjnej. Jednak gorąco popieram pomysł i życzę powodzenia.
Proszę dać znać na forum, być może również spróbuję pomóc.
johny

Aha zapomniałem spytać, co z tym drzewkiem owocowym przy schronie nr 6? Zamierzacie je wyciąć?
Odpowiedz
#12
To drzewko przy 6-tce to gruszka, takie małe "pierdziołki" jak dojrzeją i spadną to raczej nie fajnie w to wdepnąć a jest tego multum. Chyba pójdzie do odstrzału.
Odpowiedz
#13
Z drugiej strony póki owocuje i daje plon szkoda by było niszczyć. Można by wykonać pielęgnację, fajnie by było jesienią jak liście opadną oddać się zadumie.
Odpowiedz
#14
Rozmawiałem z kumplem z TPF Zielona Góra który wraz z Lubuskim Muzeum Wojska zajmował się rekonstrukcją niemieckich schronów Linii Odry. Napisał na ten temat opracowanie. Dotyczące sposobu konserwacji i rekonstrukcji schronów betonowych. Za jakis tydzień powinieniem mieć kopię tego opracowania. A do robót ziemnych typu wojska rakietowe ZŁP (ziemia - łopata - powietrze) też się piszę
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#15
Mam taki wzór tablicy, wymiary 1x1,5m.Jeszcze współrzędne muszę poprawić bo zera trza dać do kwadratu, poza tym proszę o opinię.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości