Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polski tradytor Lubca
#16
Bardzo fajnie wygląda, choć mapa mi się nie podoba; po prostu nie lubię takich ogólnych map. Topograficzna z treścią turystyczną wydaje mi się lepszym rozwiązaniem. Oczywiście wiem, że dochodzi tu kwestia praw autorskich, zgody i wogóle tego czy taka mapa dla danego rejonu istnieje ;-)
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#17
bojmir napisał(a):bo zera trza dać do kwadratu
Sądzisz, że to wydatnie podniesie ich wartość? :lol:
Tyle do śmiechu Smile
Tablica wygląda bardzo ładnie, przejrzyście rozplanowana, tylko obrazek mały więc trudno się doczytać zawartości opisowej. Ale to detal.
Teraz ładnie to przepisać w Corelu, przerzucić na WinCut, wyciąć ploterem w folii, nakleić na folię, a całość na ocynkowaną blachę. Teoretycznie warunki pogodowe powinny dać temu jakieś 2 - 3 lata, zanim coś się zacznie psuć. Dobrze by było, gdyby na całość jeszcze dodatkowo nakleić bezbarwną folię - zabezpieczy się jeszcze dodatkowo.
Tablicę umieścić w trudno dostępnym miejscu, tak aby dało się odczytać, ale nie dotknąć - co może uchroni ją nieco również od wandalizmu.

Podoba mi się ten projekt :wypas:
Odpowiedz
#18
Witam
Jeśli chodzi o mapkę to myślałem dać topograficzną z 1938r ale z tymi prawami autorskimi w dzisiejszych czasach to różnie może być.
Początkowa koncepcja była taka, by na każdym schronie zamontować tablicę kamienną 50x80cm między innymi z kilkoma zdaniami z pamiętników z pola walki opisanych w książce Pana Wesołowskiego lecz wydało mi się to trochę ortodoksyjne ( może w przyszłości coś z tego wypali) Ogólnie tablica zawiera słowa zawarte na stronie <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.schrony1939.fortyfikacje.pl">http://www.schrony1939.fortyfikacje.pl</a><!-- m -->. Wysłałem by uzyskać zgodę.
Znalazłem jeszcze ciekawe słowa na tablicach umieszczonych bodajże w Strońsku, które chciałbym umieścić " obiekt historyczny-uprzejmie prosimy o uszanowanie miejsca pamięci, gdzie żołnierz wojska polskiego stanął do walki by bronic niepodległości ojczyzny" Dobry tekst!!! Myślę, że chłopaki ze Strzelców Kaniowskich nie będą mieć nic przeciwko. Zobaczymy czy to wpłynie na mentalność ludzi by tego nie dewastować. Tablica prawie jest, teraz kwestia rowów dobiegowych, po których nie ma śladu. Przy "ósemce" obserwacyjnej jest trochę okopów. Nie wiem czy przy każdym tradytorze były takowe rowy jeśli tak to na początek może przy "piątce" uda się coś odtworzyć.
Odpowiedz
#19
A więc tablica stoi ( przy schronie nr 6) niestety nie dostaliśmy zgody od właściciela działki by choć trochę przy tym schronie podziałać. Za to przez gminę Szczerców wytyczyłem szlaki turystyczne. Powstał między innymi Szlak bojowy 30 PDP.
1. Pod odcinek Lubca - tablica 83 pp
2. Pod odcinek Przerębiec - 82pp, trzeba jeszcze zaprojektować tablice.
Fajnie by było dogadać się z Gminą Kluki i postawić coś koło wsi Żar ( 84pp)
Odpowiedz
#20
Brawo Smile
Jakieś fotki by się zdały :->
Odpowiedz
#21
Tak btw. kto jest właścicielem działki na tzw. "kościółku"? To ten pagórek na którym stoi schron obserwacyjny.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#22
Jeśli chodzi o schron obserwacyjny to znajduje się na działce leśnej, właściciel Lasy Państwowe. Nadleśnictwo Bełchatów da zgodę na roboty porządkowe a może i by Pozwoliło na odtworzenie rowów dobiegowych ale to już chyba na wiosnę.
Odpowiedz
#23
A więc tak
Jeśli chodzi o schrony w okolicach Lubca to mam dopięte pozwolenia na 7-ke i 8-ke ( numeracja schronów) by odtworzyć umocnienia ( wysprzątać, zasypać doły po pseudo poszukiwaczach, odtworzyć rowy dobiegowe i stanowiska.
Na rok 2011 w budżecie Gminy Szczerców są zabezpieczone środki by to zrobić plus wyłożenie okopów faszyną albo deskowanie oraz tablice upamiętniające, kosze na śmieci. Plan dość ciekawy, bo na jesień 2011 chciałbym jeszcze odtworzyć linie umocnień na odcinku 82 pp .
Teraz najważniejsze do dotrzeć do odpowiednich zapisków jak to odrestaurować "ze smaczkiem". Będę próbował dotrzeć do Pana Andrzeja Wesołowskiego, który od lat zajmuje się historią 30 DP, może posiada jakieś zapiski, zdjęcia....
Odpowiedz
#24
Bojmir zgłoś się do kolegi Bolasa.Chłopaki z 28 pp.Strzelców Kaniowskich maja doświadczenie w takich sprawach.Na pewno pomogą.
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#25
Jest instrukcja saperska w jaki sposób i z jaką infrastrukturą obronną stawiane były te schrony - w necie też znajdziesz.

Warto pamiętać, że schrony te powstawały dopiero w lecie 1939 r. Wiele z nich nie zostało ukończonych - niektóre miały wylane jedynie płyty fundamentowe, inne nie "wyschły" do 1 września a beton nie osiągnął swojej właściwej twardości. Bardzo często schrony pozbawione są odpowiedniej izolacji przeciw wilgoci co warto rozważyć przed podjęciem prac konserwacyjnych. Nieraz żołnierze nie mieli czasu na obsypanie obiektów lub montaż maskowania...

Swojego czasu monitorowałem net w poszukiwaniu zdjęć archiwalnych polskich tradytorów z zamiarem rozpoznania zachowanych obecnie obiektów ale nie było to łatwe choć myślę, że wyniki takiej pracy mogłyby być naprawdę ciekawe.

Pytanie więc pozostaje czy schrony "rekonstruować" wg. wspomnianej wcześniej instrukcji czy do stanu z września 1939 r. - bo jak nadmieniłem różnie to mogło wyglądać.

Enyłej powodzenia! Smile
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#26
OldWit napisał(a):Pytanie więc pozostaje czy schrony "rekonstruować"
Raczej tereny wokół. Nie wydaje mi się, aby ktokolwiek chciał porwać się na kompletną restaurację takiego obiektu. No chyba że... może :->
Odpowiedz
#27
Trochę się "czepiasz" jak byś miał czego... :->

Schron to nie tylko sama żelbetowa konstrukcja ale także przelotnie (w niewielu w ogóle zachowane), okopy czy rowy dobiegowe itd., wreszcie wyposażenie schronu - stół dla ckm czy rkm... Mówiąc rekonstrukcja w cudzysłowie - czyli schron z infrastrukturą.

Warto pamiętać, że całościowy plan obrony obejmował schrony bojowe żelbetowe ale także ziemne (podobno wzniesiono ich kilkanaście, kilkadziesiąt ? w pasie obronnym Armii Łódź), zwykłe umocnienia polowe, tereny zalewowe co miało utrudniać ruchy wojsk pancernych, pola minowe itd.

Pozdrawiam
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#28
Wracając do Lubca to w oparciu o dolinę rzeczki Pilsi, spiętrzając ją utworzono zaporę zalewową. Zalew ten stanowił element pozycji obronnej na odcinku od szosy Lubie-Szczerców w stronę Marcelowa.
Według relacji naocznych świadków wody tego zalewu udało się spiętrzyć powodując zabagnienie łąk.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#29
OldWit napisał(a):Trochę się "czepiasz" jak byś miał czego... :->
Oj tam, oj tam ;-) Lubię precyzję.
Dodajmy jeszcze drzwi do schronu plus wyposażenie ogólne typu mebelki, kabelki i inne duperelki.
Podziwiam ludzi za ich zacięcie do rekonstrukcji terenu. Ale jeśli już rekonstruować, to wolałbym zwiedzić opcję instrukcyjną. Bo dorabianie okopów do schronu, który istniał tylko na papierze, bo w rzeczywistości ledwie podłogę mu zdążyli wylać - to już trochę bez sensu.
Odpowiedz
#30
Xanadu napisał(a):Dodajmy jeszcze drzwi do schronu plus wyposażenie ogólne typu mebelki, kabelki i inne duperelki.

W przypadku tradytorów to raczej wyposażenie było minimalne - żadnych urządzeń elektrotechnicznych na stałe, brak elementów mocowania broni, nie było też sytemu wentylacyjnego... to nie linia Maginota.
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości