Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skład amunicji Okołowice
#31
A nawet wcześniej.Tępo łuki były produkowane do 1911 roku ( o ile mnie pamięć nie myli )
Odpowiedz
#32
Jak najbardziej, chodziło mi o pochodzenie z okolic I wojny...
Z drugiej strony spotkałem niemieckiego Mausera tępołukowego z biciami z roku 1918 Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#33
Zwiedzałem tamtą okolice i pierwsza miesza się z drugą . Smile
Odpowiedz
#34
Dzisiaj byłem ponownie na rekonesansie kilkunastominutowym w tym miejscu i tak na pierwszy rzut oka mogę powiedzie że jest tam niezła mieszanka,wykopałem dziś kulka mauzerków,kilkanaście mosinów i kilka bliżej nieokreślonych łusek,tak na moje oko to jakieś mannichery chyba są,ale dowiem się więcej jak odczyszczę denka wykopanych łusek. Jeden mauzer na pewno był drugowojenny bo bicia miał z 1944 r i co ciekawe był wystrzelony (zbita spłonka),a reszta wykopków to destrukty bo jakimś pożarze lub wycuchu.
Kiedy wylazłem totalnie pokąsany przez komary (wielkie z dziobami jak bociany,gryzą nawet przez gumofilce) z lasu to zainteresowało mnie jeszcze jedno miejsce tuż obok,nieco bliżej głównej drogi,po drugiej stronie drogi prowadzącej do okołowic. Równolegle do zaznaczonego tam szlaku konnego jest pełno wyrw,dołów i kraterów które ni jak nie wyglądają na dzieło natury,ciekawe co to może być? Może resztki jakiś transzei? może jakieś miejsce ostrzału,albo coś podobnego?
Odpowiedz
#35
Jest taka ewentualność i tak naprawdę po ilości rozrzuconego "żelastwa" można stwierdzić czy faktycznie coś tu było. Jakie jest tam podłoże? Piach czy coś lepszego gatunkowo?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#36
Powiem szczerze że nie sprawdzałem jaka tam jest gleba,może kiedyś wpadnę tam z wykrywką,ale nie wiem żeby dało to jakiś efekt bo teren jest niemiłosiernie zaśmiecony współczesnymi gratami,od puszek po konserwach po sedesy...
Wszystkie łuseczki jakie wydobyłem na pagórku i odczyściłem denka pochodzą z okresu międzywojennego lub z drugiej wojny,nic pierwszowojennego. Znalazłem tam dwie dziwne łuski,a mianowicie obie mają podobne bicia,są z wystającą kryzą,nie są całe mam jedynie ich kawałki. Wymiarami (średnica łuski ok.11,5 średnica kryzy ok 13,5) przypominają 303 britsh,ich bicia to na górze R(strzałka w górę)­L32
a na dole VII
Odpowiedz
#37
To mi przypomina Royal Labs. Woolwich - produkcja 1932... tylko kaliber coś nie bardzo...
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#38
Kalibru niestety nie znam,mam tylko te wymiary,czyli średnicę kryzy ok 13,5mm i średnicę łuski tuż przy wystającej kryzie ok 11,5mm,te wymiary pasują do 7,7x56R lub 6,5x54 mannlicher
Odpowiedz
#39
Zastanawiam się co tam niemiaszki mogli gromadzić w tych składach skoro większość znalezionych przeze mnie łusek pochodzi z okresu międzywojennego ( <!-- l --><a class="postlink-local" href="http://lodz-eksploracja.org/forum/viewtopic.php?f=41&t=3891">viewtopic.php?f=41&t=3891</a><!-- l --> tu są wszystkie) i jest to spory przekrój kalibrów i krajów pochodzenia? Może to jakiś przejęty skład od kogoś,a w zasadzie sama jego zawartość?
Odpowiedz
#40
Fakir napisał(a):Las Okołowice-Porszewice jest ogólnie ciekawym miejscem,to tam ujawniłem szczątki Heinkla111.Teren na którym znalazłem szczątki bombowca jest do dziś nie przeszukany,(byłem tam z wykrywaczem tylko raz) po 2 godzinach wyszła tabliczka znamionowa,kawałek dzwigara,skrzynka blach z poszycia ,przewody olejowe,,dużo aluminium itp.

Czy mógłbyś zamieścić na forum zdjęcie tej tabliczki znamionowej, ewentualnie podesłać je na PW. Być może byłby to jakiś punkt zaczepienia do historii tego samolotu?

Ironrat
Odpowiedz
#41
loopess napisał(a):Zastanawiam się co tam niemiaszki mogli gromadzić w tych składach skoro większość znalezionych przeze mnie łusek pochodzi z okresu międzywojennego ( <!-- l --><a class="postlink-local" href="http://lodz-eksploracja.org/forum/viewtopic.php?f=41&t=3891">viewtopic.php?f=41&t=3891</a><!-- l --> tu są wszystkie) i jest to spory przekrój kalibrów i krajów pochodzenia? Może to jakiś przejęty skład od kogoś,a w zasadzie sama jego zawartość?

Niemcy gromadzili wszystko co mogło strzelać. Najczęściej w broń nietypową-zdobyczną wyposażane był różne formacje tyłowe i paramilitarne np. bahnschutz.
MJ
Odpowiedz
#42
Również oddziały obrony przeciwlotniczej, czynnej jak i biernej mogły być uzbrojone dosyć nietypowo. Np wiem że obsługa jednej z baterii wyposażona była we francuskie MAS Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#43
Może kolega zapoda więcej informacji na temat tego znalezionego samolotu,a właściwie jego fragmentów? Może jest znana historia tej maszyny,kiedy spadła,czy ktoś jej w tym pomógł itp.. Może tez kolega by ujawnił tak mniej więcej gdzie znalazł tą tabliczkę znamionową?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości