Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niemieckie jednostki wojskowe
#1
Witam wszystkich forumowiczów. Jestem regionalistą, który zbiera wszelkie informację na temat historii Kalisza i Wielkopolski Wschodniej. Oczywiście moje zainteresowania dotyczą też wojskowości. Mam na myśli bitwy, garnizony, czy przemarsze wojsk przez terytorium Wielkopolski Wschodniej. Jakiś czas temu zainteresowała mnie Bitwa pod Łodzią, a mianowicie może wiecie jakie jednostki atakowały Łódź od strony Kalisza. Na wiki jest napisane coś takiego "Dowództwo niemieckie rozszyfrowało plany operacji przekazywane do wojsk radioszyfrogramami i przerzuciło 9 Armię (dowódca gen. August von Mackensen) z rejonu KaliszCzęstochowa na północ w rejon ToruńJarocin w celu uderzenia w styk 2 i 5 Armii rosyjskiej, wyjścia na ich tyły i okrążenia"
Czy może ktoś z was wie, gdzie mieściło się dowództwo 9 Armii przed przerzuceniem? Jakie jednostki wchodziły w skład 9 Armii?
A także jakie jednostki przyszły w jej miejsce?
Będę bardzo wdzięczny za wszelkie informację dotyczące moich pytań, czy też informacji, gdzie mógłbym szukać odpowiedzi na moje pytania.

Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz
#2
Jakie daty Cię interesują, bo troche tego jest. W załączeniu mapa, która może coś ci powie. ( o ile jej nie masz)


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#3
Dzięki za mapkę. Tak jak pisałem wyżej. Interesują mnie jednostki stacjonujące pod Kaliszem i Wieluniem. Oraz gdzie znajdowało się dowództwo 9 Armii. Przed przerzuceniem na północ? Czy znajdowało się w Poznaniu, a może Kaliszu, czy Częstochowie. Powiem szczerze słabym jestem w wojskowości i dlatego mogą się wam moje pytanie wydać śmieszne. Mimo wszystko nadal liczy na pomoc.
Odpowiedz
#4
Sztab 9 Armii stacjonował we Wrocławiu. W Poznaniu stał Sztab 8 Armii który "ogarniał" jednostki z Prus Wschodnich.
Za bombardowanie Kalisza z tego co kojarzę odpowiadał 7. Westpreußisches Infanterie-Regiment Nr. 155 który stacjonował w Pleszewie i Ostrowie (77 Brygada Piechoty?). 77 Brygada należała do 10 Dywizji z Poznania a ta znowu do V Korpusu...
Jednostki 8 Armii brały udział w Pierwszej Kampanii Mazurskiej (po Tannenbergu), 9 Armia poszła na Śląsk a do Wschodniej Wielkopolski ściągnięto Korpus Landwehry Woyrscha:

3 Dywizja Landwehry
-17 Brygada Piechoty Landwehry (17. Landwehr-Infanterie-Brigade)
--6 Pułk Piechoty Landwehry (Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 6)
--7 Pułk Piechoty Landwehry (Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 7)
-18 Brygada Landwehry (18. Landwehr-Infanterie-Brigade)
--37 Pułk Piechoty Landwehry (Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 37)
--46 Pułk Piechoty Landwehry (Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 46)
-17 Zapasowa Brygada Piechoty (17. Ersatz-Infanterie-Brigade)
--17 Batalion Zapasowy (Brigade-Ersatz-Bataillon Nr. 17)
--18 Batalion Zapasowy (Brigade-Ersatz-Bataillon Nr. 18)
--19 Batalion Zapasowy (Brigade-Ersatz-Bataillon Nr. 19)
--20 Batalion Zapasowy (Brigade-Ersatz-Bataillon Nr. 20)
--77 Batalion Zapasowy (Brigade-Ersatz-Bataillon Nr. 77)
1 Pułk Kawalerii Landwehry (Landwehr-Kavallerie-Regiment Nr. 1)
1 bateria Landsturmu (1.Landsturm-Batterie/V.Armeekorps)
2 bateria Landsturmu (2.Landsturm-Batterie/V.Armeekorps)
oddział zapasowy (Ersatz-Abteilung/1. Posensches Feldartillerie-Regiment Nr. 20)
oddział zapasowy (Ersatz-Abteilung/2. Niederschlesisches Feldartillerie-Regiment Nr. 41)
kompania zapasowa (Ersatz-Kompanie/Niederschlesisches Pionier-Bataillon Nr. 5)
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#5
(26-01-2018, 00:34)gunship napisał(a): Sztab 9 Armii stacjonował we Wrocławiu. W Poznaniu stał Sztab 8 Armii który "ogarniał" jednostki z Prus Wschodnich.
Za bombardowanie Kalisza z tego co kojarzę odpowiadał 7. Westpreußisches Infanterie-Regiment Nr. 155 który stacjonował w Pleszewie i Ostrowie (77 Brygada Piechoty?).  77 Brygada należała do 10 Dywizji z Poznania a ta znowu do V Korpusu...
Jednostki 8 Armii brały udział w Pierwszej Kampanii Mazurskiej (po Tannenbergu), 9 Armia poszła na Śląsk a do Wschodniej Wielkopolski ściągnięto Korpus Landwehry Woyrscha:

3 Dywizja Landwehry
-17 Brygada Piechoty Landwehry (17. Landwehr-Infanterie-Brigade)
--6 Pułk Piechoty Landwehry (Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 6)
--7 Pułk Piechoty Landwehry (Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 7)
-18 Brygada Landwehry (18. Landwehr-Infanterie-Brigade)
--37 Pułk Piechoty Landwehry (Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 37)
--46 Pułk Piechoty Landwehry (Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 46)
-17 Zapasowa Brygada Piechoty (17. Ersatz-Infanterie-Brigade)
--17 Batalion Zapasowy (Brigade-Ersatz-Bataillon Nr. 17)
--18 Batalion Zapasowy (Brigade-Ersatz-Bataillon Nr. 18)
--19 Batalion Zapasowy (Brigade-Ersatz-Bataillon Nr. 19)
--20 Batalion Zapasowy (Brigade-Ersatz-Bataillon Nr. 20)
--77 Batalion Zapasowy (Brigade-Ersatz-Bataillon Nr. 77)
1 Pułk Kawalerii Landwehry (Landwehr-Kavallerie-Regiment Nr. 1)
1 bateria Landsturmu (1.Landsturm-Batterie/V.Armeekorps)
2 bateria Landsturmu (2.Landsturm-Batterie/V.Armeekorps)
oddział zapasowy (Ersatz-Abteilung/1. Posensches Feldartillerie-Regiment Nr. 20)
oddział zapasowy (Ersatz-Abteilung/2. Niederschlesisches Feldartillerie-Regiment Nr. 41)
kompania zapasowa (Ersatz-Kompanie/Niederschlesisches Pionier-Bataillon Nr. 5)
Odpowiedz
#6
O wielkie dzięki za te informację. To dlaczego na Wiki napisane jest od przerzuceniu z Wielkopolski Wschodniej 9 Armii w rejon Torunia, a nie na Śląsk.
Odpowiedz
#7
Niestety nie jestem zbyt mocny w tym temacie ale z tego co kojarzę, rdzenne jednostki były niesamowicie przemieszane pomiędzy poszczególnymi armiami.
Sztab 9 Armii na pewno najpierw był we Wrocławiu a na początku 1915 przeniósł się do Łodzi.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#8
   
Trochę normalności w warunkach nienormalnych jaką jest wojna ... a tutaj pierwsza światowa.
Odpowiedz
#9
(24-01-2018, 20:53)kaliszanin79 napisał(a): Jakie jednostki wchodziły w skład 9 Armii?

Pozdrawiam serdecznie

Skład 9 armii
Początek Operacji Łódzkiej
XI korpus :  22 i 38 dywizja piechoty
XVII Korpus : 35 i 36 dywizja piechoty
XX Korpus : 37 i 41 dywizja piechoty
I Korpus Rezerwowy : 1 i 36 dywizja rezerwowa
XXV Korpus Rezerwowy : 49 i 50 dywizja rezerwowa, 3 dywizja rezerwowa gwardii
I Korpus Kawalerii : 6 i 9 dywizja kawalerii
III Korpus Kawalerii : 5 i 8 dywizja kawalerii, oraz 7 (austriacka ) dywizja kawalerii
18 listopada przybyły :
Korpus Poznański : cztery brygady Landsturmu
Korpus Wrocławski  : trzy brygady Landsturmu, dziesięć baterii moździerzy 210 mm, jedna  (austriacka ) bateria moździerzy 305 mm
Koniec listopada, początek grudnia dochodzą :
II Korpus Armijny : 3 i 4 dywizja piechoty
XXIV Korpus Rezerwowy :47 i 48 dywizja rezerwowa, 4 dywizja kawalerii,
XIII Korpus : 25 i 26 dywizja piechoty
III Korpus Rezerwowy : 5 i 6 dywizja rezerwowa, 1 dywizja rezerwowa gwardii 
Pozdrawiam
L.

 
Odpowiedz
#10
Czym się różniły austriackie moździerze od naszych?
Odpowiedz
#11
Od jakich "naszych" ?
Odpowiedz
#12
Skrót myślowy. Zdziwił mnie podział przy Korpusie Wrocławskim.
Odpowiedz
#13
(02-11-2020, 16:43)Kryptolipka napisał(a): Skrót myślowy. Zdziwił mnie podział przy Korpusie Wrocławskim.
Nasze to "Gruba Berta" kal.420 mm, a ichne czyli ich "Chuda Emma" kal.305 mmm.
poadr.
L.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości