Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
POLICJANCI ODZYSKALI ZABYTKOWE MONETY
#1
Dolnośląscy policjanci odzyskali monety i medale pochodzące z kolekcji przedwojennego wrocławskiego Museum fur Kunstegewerbe und Alterrtuemer figurujące na liście strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako zaginione. Zatrzymali też trzech mężczyzn, którzy wystawili zabytkowe monety do sprzedaży na aukcji internetowej. Funkcjonariusze otrzymali informację od archeologów Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie, że na jednym z portali numizmatycznych oferowane są do sprzedaży bardzo stare monety figurujące na liście strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako zaginione w okresie II wojny światowej. Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z legnickimi funkcjonariuszami ustalili osoby, które złożyły ofertę sprzedaży monet na portalu aukcyjnym i zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 29 i 30 lat. W wyniku przeszukania pomieszczeń jednego z zatrzymanych policjanci znaleźli 28 monet i medali, które figurują na liście Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trafiły one do Muzeum Miedzi w Legnicy. Zatrzymanych osadzono w policyjnym areszcie. 

Powyżej opisana z grubsza sprawa jest dość stara-moją skromną osobę nurtowało w niej jedno ,mianowicie to że,muzeum założyli Niemcy w niemieckim wówczas Wrocławiu .Jakim zatem cudem Nasza Najjaśniejsza uważa takowe zbiory za jej zaginione w trakcie wojny dobro narodowe.Za taką retoryką ciężko nadążyć.
Historia tego zbioru numizmatycznego jest dość ciekawa-Niemcy ukryli go w pałacu w Warmątowicach.Według pewnych relacji opiekun depozytu miał go utopić w pałacowej fosie by nie dostał się w ręce Rosjan.Taka jest wersja oficjalna-jak zatem wytłumaczyć obecność antycznych monet w parku-w fontannie,i pozostałym przy pałacowym terenie.Oczywiście były one również w fosie.Znajdowane monety były z brązu-miedzi,gdzie zatem podziały się złote,i srebrne?Osobiście uważam,że Rosjanie dorwali się do zbiorów,złoto,i srebro zrabowano,a bez wartościowe krążki użyto do zabawy-tak samo postąpili by 
żołnierze każdej innej armii świata.Jako ciekawostka w jednej z okolicznych wsi piękne antyczne monety zostały wykopane na jednej z posesji -dziadek właściciela przywoził  na swoją działkę ziemie z czyszczonej fosy pałacu w Warmątowicach -znalazca tych monet również narobił sobie sporych kłopotów.
Odpowiedz
#2
Chciałbym zobaczyć przedwojenną dokumentację zabytków tego muzeum, Zawsze nurtuje mnie pytanie na jakiej podstawie padają stwierdzenia ,że często nawet pojedyncze odnalezione przedmioty pochodzą z określonej kolekcji .Mam tu głównie na myśli monety. Bardzo to przykre i niebezpieczne ale ja już sie nie dziwię, że padają takie głupie stwierdzenia . Jak to zwykle mówi pan rzecznik policji ( robiąc ze wszystkich policjantów idiotów ) usprawiedliwiając różne dziwne zachowania , "że przecież nie mieli szkolenia na ten temat "
Odpowiedz
#3
Podaje link do utraconych monet i medali z muzeum Wrocławskiego.
Tam jest zaledwie parę pozycji monet ,i medali-czyżby już reszta była odzyskana? Big Grin.Pozostawiam to wyjątkowo bez komentarza
http://dzielautracone.gov.pl/katalog-str...ID=27&pN=1
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości