Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
JW 2954 Zgierz, ul. Piątkowska oraz bunkry i warta na Malince.
#16
           
3. Wartownia od przodu.

Widok od strony głównej bramy wjazdowej, która na pierwszym zdjęciu znajduje się na drodze po lewej stronie za brzegiem zdjęcia.
Na trzecim zdjęciu widok na wschód na obszar chroniony z dwoma rzędami drutów kolczastych i dwoma bramami wjazdowymi na drogę główną prowadzącą pomiędzy magazynami i bunkrami amunicyjnymi aż do bramy awaryjnej na Malinkę.
W zewnętrznym płocie, obok bramy, furtka (zaznaczona na biało) dla wartowników wchodzących pomiędzy płoty na wartę i z niej wracających.
Odpowiedz
#17
           
4. Wartownia od tyłu.

Widok z południa na tył wartowni i na główną bramę terenu wartowni.

1. Pomieszczenie dowódcy warty.
2. Pomieszczenie ogólne i dla zmiany czuwającej.
3. Pomieszczenie z łóżkami dla zmiany odpoczywającej.
4. Wiatrołap.
5. Pomieszczenie kotłowni i (podejrzewam) WC.

Jeśli chodzi o WC to kompletnie nie mogę sobie przypomnieć tak ważnego pomieszczenia. Podejrzewam jednak, że wymurowana z cegieł piwnica to było miejsce posadowienia pieca na węgiel lub drewno (kocioł musi być poniżej poziomu kaloryferów) a widoczna obok studnia z kręgów to było chyba szambo pod WC.
Odpowiedz
#18
           
5. Wartownia od tyłu.

Widok z południa na tył wartowni i na główną bramę terenu wartowni.

1. Pomieszczenie dowódcy warty.
2. Pomieszczenie ogólne i dla zmiany czuwającej.
3. Pomieszczenie z łóżkami dla zmiany odpoczywającej.
4. Wiatrołap.
5. Pomieszczenie kotłowni i (podejrzewam) WC.
Odpowiedz
#19
trzy mapy Malinki:
1996:
   
1986 - zwracam uwagę na czerwoną strzałkę - bunkier przeciwatomowy
   
2004:
   
Odpowiedz
#20
Super!

Na zdjęciu drugim - mapie, prócz po rusku "Malinka, strefa odpoczynku", zaznaczyłeś obiekt - bunkier przeciwatomowy. Jesteś pewny, że to bunkier? Nie wiem nic o nim, ponieważ znajduje się poza obszarem warty na Malince.

Ale zdjęcie trzecie wskazuje, że nie za wiele się myliłem szkicując pierwszy rysunek terenu chronionego z pamięci. Natomiast widzę, że zdjęcia wykonane ponad 20 lat po okresie mojej tam bytności wskazuje teren bardzo zarośnięty a taki nie był. Widać, że las już wcześniej rozpoczął odzyskiwanie terenu po likwidacji magazynów i bunkrów.

Puste jeszcze na zdjęciu place są obecnie całkowicie zarośnięte ale roślinnością wskazującą na opóźnienie w stosunku do otoczenia.
Odpowiedz
#21
           
6. Studnia i plan wartowni oraz obiektów wokół niej.
Odpowiedz
#22
           
7. Brama wjazdowa na teren chroniony w zewnętrznym (kolor czerwony) płocie od strony wartowni.

Zdjęcie pierwsze - widok od strony terenu wartowni na teren chroniony w kierunku Malinki.
Zdjęcie drugie - widoczny fundament bramy w zewnętrznym płocie (oznaczony kolorem czerwonym) ogrodzenia terenu chronionego oraz element na środku fundamentu na zasuwę blokującą oba zamknięte skrzydła bramy.
Zdjęcie trzecie - zbliżenie elementu na środku fundamentu na zasuwę blokującą oba zamknięte skrzydła bramy.
Odpowiedz
#23
W tych koszarach stacjonowały po II wś dwie jednostki wojskowe:

1. 3 samodzielny pułk artylerii przeciwlotniczej (3 spaOPL) JW 5885 Zgierz - sformowany został w 1951 r. i uzbrojony w armaty "średniego kalibru" 85 mm arm. wz.39. Już w następnym roku (1952) został pozbawiony samodzielności i przydzielony do 15 Dywizji Artylerii OPL (15 DAOPL) JW 1505 Wrocław. Kolejne zmiany nastąpiły w 1957 r. jednostka powróciła do poprzedniej nazwy tj 3 spaOPL i przydzielona do nowo utworzonego 1 Korpusu Obrony Przeciwlotniczej Obszaru Kraju (1 K OPL OK) JW 2546 Warszawa-Bemowo. W tymże roku również zmieniono jej numer na "1564". W 1962 r. powstał osobny rodzaj Wojsk Obrony Powietrznej Kraju (WOPK) i jednostka od tego momentu była 3 samodzielnym pułkiem artylerii OPK (3 spaOPK). Następne zmiany do przyjęcie w 1967 r. tradycji i nazwy wojennego 77 pułku przeciwlotniczego OPL ze składu 4 DAOPL(szlak bojowy wiódł przez rejony Łodzi). 1972 r. był rokiem przekazania pułku z WOPK do Pomorskiego Okręgu Wojskowego (POW). Rozformowany w 1976 r.

2. 2 pułk budownictwa łączności im Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku JW 2954 Zgierz - istniał od 1971 r. W 1990 r. przeformowany w 2 Wojskowy Zakład Budownictwa Łączności. W trzy lata później rozwiązany.

Jeszcze o jednostkach na Lublinku.
Od 1957 stacjonował tu 7 samodzielny batalion radiotechniczny (7 sbrt) JW 3578 Lublinek, podległy 1 Korpusowi Obrony Przeciwlotniczej Obszaru Kraju (1 K OPL OK) JW 2546 Warszawa-Bemowo. W 1974 r. pozbawiony "samodzielności" i przydzielony 1 Brygadzie Radiotechnicznej (1BRt) JW 4030 Warszawa-Bemowo z podległością do w/w korpusu. Jednocześnie przeniesiony do Wiewiórczyna.
W jego miejsce został przeniesiony w 1975 r. z Grajewa 42 batalion łączności specjalnej (42 błs)
JW 4762. Podlegał Pomorskiemu Okręgowi Wojskowemu (POW). Rozformowany w 1993 r.
Odpowiedz
#24
(07-02-2018, 19:29)Sroka napisał(a): W tych koszarach stacjonowały po II wś dwie jednostki wojskowe:

Masz osobiste wspomnienia związane z jednostką w Zgierzu przy Piątkowskiej?
Odpowiedz
#25
               
8. Brama wjazdowa na teren chroniony w wewnętrznym (kolor żółty) płocie od strony wartowni.

Zdjęcie pierwsze - widok od strony terenu wartowni na teren chroniony w kierunku Malinki.
Zdjęcie drugie - widoczna stopa fundamentu bramy pod mocowanie zasuwy blokującej oba zamknięte skrzydła bramy w wewnętrznym płocie (oznaczony kolorem żółtym) ogrodzenia terenu chronionego.
Zdjęcie trzecie - zbliżenie stopy fundamentu na mocowanie zasuwy blokującej oba zamknięte skrzydła bramy.
Zdjęcie czwarte - fragment fundamentu bramy.

Rurką widoczną na zdjęciach, według mnie, poprowadzono przewód telefoniczny do telefonów umieszczonych na ścieżce wartowników do dwustronnego komunikowania się z dowódcą warty.
Odpowiedz
#26
(07-02-2018, 19:56)TT wz.33 napisał(a):
(07-02-2018, 19:29)Sroka napisał(a): W tych koszarach stacjonowały po II wś dwie jednostki wojskowe:

Masz osobiste wspomnienia związane z jednostką w Zgierzu przy Piątkowskiej?

Moje częste kontakty z tymi koszarami ograniczały się do przejazdów jako mieszkańca powiatu zgierskiego. Był jeden przypadek w pierwszej połowie  lat osiemdziesiątych. Wtedy to byłem na rozmowie u dowódcy w sprawie przeniesienia, jednakże specyfika jednostki zdecydowanie mi nie odpowiadała. Moje zainteresowania oscylują w kierunku Sił Powietrznych i OPL. Na forach występuję jako "Diafragma".
Pozdro.
Odpowiedz
#27
No proszę kolega Diafragma Smile
JW 5883/1564 nie 5885
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#28
               
9. Ogrodzenie terenu chronionego w lewo (na północ) od bramy wejściowej z terenu wartowni.

Płot zewnętrzny - kolor czerwony, płot wewnętrzny - kolor żółty.

Zdjęcie pierwsze - ogrodzenie zachodnie, część północna, po lewej od bram wejściowych od strony wartowni.
Zdjęcie drugie - ogrodzenie zachodnie, część północna, po lewej od bram wejściowych od strony wartowni.
Zdjęcie trzecie - wystająca bednarka pomiędzy płotami ogrodzenia, prawdopodobnie element instalacji oświetlenia terenu (zazwyczaj bednarka służy do uziemiania).
Zdjęcie czwarte - narożnik północno zachodni ogrodzenia.
Odpowiedz
#29
(08-02-2018, 23:07)gunship napisał(a): No proszę kolega Diafragma Smile
JW 5883/1564 nie 5885
Oczywiście, że JW 5883. Smutno mi, bo ten przydomek dla "Sroki" wcale nie jest zabawny. Sad
Odpowiedz
#30
           
10. Ogrodzenie terenu chronionego.

Płot zewnętrzny - kolor czerwony, płot wewnętrzny - kolor żółty.

Zdjęcie pierwsze - narożnik północno zachodni ogrodzenia, widok na południe na bramy w ogrodzeniu pomiędzy terenem wartowni a terenem chronionym. W prawo od bramy zewnętrznej wartownia.
Zdjęcie drugie - narożnik północno zachodni ogrodzenia, widok na wschód w kierunku Malinki.
Zdjęcie trzecie - północne ogrodzeni, widok na wschód w kierunku Malinki.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości