Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kurs dolara na czarnym rynku w 1948 r.
#1
Hej,

Potrzebuję ustalić kurs dolara w Polsce na czarnym rynku w 1948 r. i jakiś przelicznik na złotówki, np. w postaci przeciętnego wynagrodzenia. Znalazłem w sieci dane o wynagrodzeniach z 1950 i kursie z 1960 r. (http://nowahistoria.interia.pl/prl/news-...Id,1065472). O ile te pierwsze dane mogę przyjąć orientacyjne to 1960 r. to zbyt daleko od wydarzeń, które mnie interesują. Może ktoś z Was może mi pomóc...
b.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#2
Chyba znalazłem dobry trop:

Kochanowski Jerzy, Tylnymi drzwiami. „Czarny rynek” w Polsce 1944–1989
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#3
Niestety nic konkretnego nie znalazłem, więc sprawa jest aktualna...
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#4
Może Ci się przyda :
Na kurs dolara w tych latach miały wpływ zawirowania polityczne i tak :
Zima i wiosna 1945 – kurs 350 zł (wymiana pieniędzy 500 zł na osobę)
W połowie 1945 roku – kurs 130 zł (przyjazd Mikołajczyka)
Grudzień 1945 roku  - 560 zł (obawa przed dewaluacją jak we Francji, na Węgrzech)
W połowie 1946 roku – 500 zł (uspokojenie po referendum)
Wrzesień 1946 roku – 750 zł
Październik 1946 roku – 1000 zł
Listopad 1946 – 1100 zł
Styczeń 1947 – 1030 zł
 
O cenach dolara w interesującym Cię zakresie, zobacz J. Kochanowski „Niepewne czasy pewny dolar”, czyli szkic do portretu warszawskiego czarnego rynku. „Przegląd Historyczny” 2009 nr 10
 
Pozdr. L
Odpowiedz
#5
Dzięki, musiałem przegapić w bibliografii książki Kochanowskiego, którą miałem w ręku.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości