Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dowód osobisty... psa :)
#1
Trafiłem dziś na takie cudeńko :-P
[Obrazek: d2c0b5a7eed501fem.jpg]
Oceniając zawartość tabliczki, można się domyślać, że istniał kiedyś rejestr zwierzaków w moim mieście. Pytanie brzmi: czy dało by się do niego dostać, a jeśli tak, to gdzie zacząć poszukiwania?
Rzecz generalnie jest dosyć trywialna, ale można potraktować to jako ciekawostkę na czas, kiedy nie będzie nam już dane stosować grzebologii w praktyce ;-)
Odpowiedz
#2
<!-- m --><a class="postlink" href="http://allegro.pl/psi-numerek-warszawa-1905-i1250728802.html">http://allegro.pl/psi-numerek-warszawa- ... 28802.html</a><!-- m -->

również trafiłem taką rzecz. :-)

PS :Nie tylko w "Twoim" mieście był taki obowiązek ;-)
Odpowiedz
#3
Xanadu napisał(a):Pytanie brzmi: czy dało by się do niego dostać, a jeśli tak, to gdzie zacząć poszukiwania?

Jeśli gdziekolwiek szukać to w Archiwum Państwowym w Łodzi w jakimś zespole, który zawiera akta Urzędu Miejskiego w Pabianicach. Wątpię jednak w sukces, ponieważ takie akta zapewne miały kategorię B i zostały dawno wybrakowane. A swoją drogą to bardzo sympatyczny fant.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#4
A może to numerek z psiej szatni Smile - żarcik
Jagodowy
Odpowiedz
#5
A ja miałem w rękach dowód osobisty konia:-)

Bo takie istniały i przed i po wojnie, służyło to do rejestracji i zdolności koni do służby wojskowej, dodatkowo też wydawano znaczki metalowe które koń musiał posiadać.A czy to akta kategorii B były? (chodzi o psi znaczek) to może jednak gdzieś leżą. I to bardziej Archiwum Miasta Pabianic?
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#6
Fidel napisał(a):A czy to akta kategorii B były?
Zabij, a nie powiem. Nawet nie wiem, czy to miało jakieś tam kategorie :-o
Btw Fidel, Skleiłem, co ci się rozlazło na dwa. Funkcja edycji nie gryzie :->
Odpowiedz
#7
Fidel napisał(a):A czy to akta kategorii B były? (chodzi o psi znaczek) to może jednak gdzieś leżą. I to bardziej Archiwum Miasta Pabianic?

Chodzi raczej o rejestr znaczków niż same "psie nieśmiertelniki".
Kategoria akt B oznacza materiały archiwalne posiadające wyłącznie wartość praktyczną i przeznaczone do czasowego przechowywania w archiwach. Jeśli się nie mylę to nie ma wyższej niż B-50 czyli po 50 latach do wybrakowania. Rejestr psów w mieście raczej nie podpada pod kategorię A czyli materiały archiwalne o historycznej do wieczystego przechowywania. Chociaż - co wiem z codziennej praktyki w archiwum - nie jest wykluczone, że to co powinno zgodnie z przepisami być dawno zniszczone, cały czas istnieje. A Pabianice obsługuje AP w Łodzi. Kiedyś był oddział pabianicki z siedzibą w ...Łodzi :-D
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#8
Taki numerek stanowił świadectwo opłacenia gminnego podatku za psa, wiele ciekawych rzeczy na temat tego podatku, jego znaczenia w budżecie gminy i zasad ustalania jego wysokości za dany rok, można znaleźć ( myślę o Łodzi) w zbiorach zdigitalizowanych Biblioteki im. J. Piłsudskiego ( miasto wydawało przed wojną chyba Dziennik Zarządu m. Łodzi).

I tak na okrasę:
[Obrazek: 996705.jpg]
witek
Odpowiedz
#9
Byłem dziś podpytać w muzeum.
Cytat: Stare kołtuny, wyrosłe z powojennych wsioków - wzięte na urzędników - potrafiły niszczyć całe archiwa zakładów pracy, czy spisy ludności z lat 50, 60 i 70-tych, co zaowocowało piękną dziurą w historii naszego miasta.
To zasadniczo dość uładzony cytat, jaki usłyszałem.
O psich rejestrach mogę zapomnieć.
Przedwojennymi dysponują w całej gamie i kolorach - powojennymi? Dopiero gdzieś od połowy lat 70-tych :/
Odpowiedz
#10
Z Pabianic to niedaleko Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości