Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
OKH Stellung B1
#1
Big Grin 
Witam
Odpowiedz
#2
do skasowania
Odpowiedz
#3
Dlaczego do skasowania?
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#4
dotyczy mojego posta bo pomyliłem się i myślałem że to jest linia warty i widawki, usunąłem treść by nie robić śmietnika .
Sorka za zamieszanie . Co do posta Maniekgt to mogę dać "like" Smile bo nie znałem większości tych obiektów, przynajmniej poniemieckich .
Odpowiedz
#5
Hehe też jak zobaczyłem ten link to nie wiedziałem że nad jeziorskiem są poniemieckie bunkry
Odpowiedz
#6
(19-11-2015, 23:46)Maniekgt napisał(a): Hehe też jak zobaczyłem ten link to nie wiedziałem że nad jeziorskiem są poniemieckie bunkry
nie jest to pierwszy czy ostatni teren gdzie polskie schrony pokrywają się w terenie z niemiaszkami- świadczy to tylko o klasie polskich saperów w doborze strategicznych walorów tego miejsca.
"ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców"
Odpowiedz
#7
Według mnie jest to linia b 2. B 1 znajduje się na wschód od rzeki Warty.
L.
Odpowiedz
#8
(20-11-2015, 20:06)Leszek napisał(a): Według mnie jest to linia b 2. B 1 znajduje się na wschód od rzeki Warty.
L.
Jeżeli bierzesz za podstawę schemat zawarty u Rawskiego w opracowaniu z 1966 roku to jest to linia B-2, jednak współcześni badacze definiują tą linię jako B-1 gdyż "dwójka" przebiega od granicy słowackiej do Opola i wzdłuż południowej granicy Prus Wschodnich.
http://zapodaj.net/c34b602557ceb.jpg.html
Więcej informacji zawarte jest w opracowaniu Kurta Burka "Die Deutchen Landesbefestigungen im Osten 1919- 45" Osnabruck 1993 str 283-286
Linia B-2 miała znacznie lżejszy charakter- a podstawowym obiektem fortyfikacyjnym były stanowiska Kochtopfe czyli garnki Kocha. Wyjątek stanowi wspomniana południowa granica Prus Wschodnich, gdzie stare fortyfikacje Pozycji Szczycieńskiej (1900-1905, 1925-28, 1939) oraz Pozycji Olsztyneckiej (1936-39) wzmocniono nie tylko Garnkami Kocha, ale także na odcinku od Rucianego Nidy do Dąbrówna wybudowano lub planowano budowę 26 schronów R668 i R621.

Niestety dla większości pozycji niemieckich z 1944 roku nie posiadamy oryginalnych podkładów kartograficznych i podstawę stanowią nasze badania terenowe. Jedynie wspomniany odcinek Ruciane- Dąbrówno posiada nakładkę w skali 1:25000 z naniesionymi obiektami z 1944 roku- jako przykład takiej nakładki podaję fragment mapy w okolicach Babięt na odcinku Spychowo- Szczytno (Pozycja Szczycieńska)
http://zapodaj.net/c586b11db8d84.jpg.html
Nieco więcej informacji na temat umocnień wschodniopruskich zawarłem w swojej książce z 2006 roku (czas najwyższy na aktualizacje (sic!))
http://zapodaj.net/622a412e9079b.jpg.html

Trochę odszedłem od tematu- jeśli nieco przesadziłem to moda lub admina proszę o korektę posta.
Pozdrawiam
"ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców"
Odpowiedz
#9
Witam wszystkich, to mój pierwszy post na Forum.

Także obstawiam że to linia b1.

Kilka zdjęć trzech stanowisk Bauform 207 (Ringstand 69) zlokalizowanych w Miłkowicach w pobliżu byłego mostu na rzece Warcie.
   
   
   
   
   
   
   
Odpowiedz
#10
Owszem są rozbieżności pomiędzy podziałem wg. Rawskiego a ostatnimi badaniami ale to kwestia nazewnictwa. Na czas dyskusji na forum możemy przyjąć którą numerację przyjmujemy, co na pewno ułatwi sprawę.
Główna linia Warty to umocnienia na zachodnim brzegu rzeki. To co znajduje się po stronie wschodniej to umocnienia głównej linii oporu z września 1939 roku. Wyjątek (na odcinku Sieradz - Uniejów) stanowią pozostałości "Przedmościa Sieradz" oraz Uniejowa gdzie Niemcy utworzyli dwie główne przeprawy przez Wartę. Północna dla jednostek wycofujących się w stronę Poznania, południowa na kierunku Wrocław.
Z "Przedmościa Sieradz" wzdłuż linii rzeki Pichny w kierunku N/NW wychodziła pozycja ryglowa w stronę Kłodawy. Pierwszy dobrze zachowany punkt oporu to Boczki Stare. Na przedpiersiach okopów i w samych okopach walają się jeszcze resztki drutu kolczastego. Dalej linia ma charakter bardzo nieregularny albo nie ma w ogóle charakteru Smile
Intrygujące są Poddębice (most nad Nerem, skrzyżowanie dróg) - bo nie trafiłem na żadne pozostałości po umocnieniach ziemnych. Wyjątkiem jest rów przeciwpancerny w lesie Zakrzew między Niewieszem/ szą a Poddębicami wykopany według świadka w listopadzie 1944.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#11
(29-11-2015, 14:16)gunship napisał(a): Intrygujące są Poddębice (most nad Nerem, skrzyżowanie dróg) - bo nie trafiłem na żadne pozostałości po umocnieniach ziemnych. Wyjątkiem jest rów przeciwpancerny w lesie Zakrzew między Niewieszem/ szą a Poddębicami wykopany według świadka w listopadzie 1944.
Z tego co wiem to Poddębice to była już b2 na tym odcinku nazywana Kohlenbahn-Stellung.
Odpowiedz
#12
No własnie i tu jest kwestia różnic w nazewnictwie. Na kilku forach spotkałem się z informacją że b-2 istniała tylko na południu kraju natomiast w centrum linia Warty to b-1 - stąd bałagan.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#13
(31-03-2016, 23:00)gunship napisał(a): No własnie i tu jest kwestia różnic w nazewnictwie. Na kilku forach spotkałem się z informacją że b-2 istniała tylko na południu kraju natomiast w centrum linia Warty to b-1 - stąd bałagan.
Teraz to ja się chlapnąłem, źle spojrzałem na mapę i błąd - Poddębice to druga linia b-1, b-2 była w przykładowym miejscy oddalona o jakieś 16 km w stronę Łodzi.
Odpowiedz
#14
ja znalazłem taką mapke z nałożonymi liniami obrony niemieckiej.

https://drive.google.com/file/d/0B8yDwRk...sp=sharing
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości