Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Olechów stacja kolejowa-obiekty z czasów wojny
#16
Czy wiesz komu podczas okupacji podlegała kolejowa straż pożarna bo chyba raczej nie feuerschutzpolizei?

Z kolei za PRLu przez pewien czas kolejówka funkcjonowała w lokomotywowni na dworcu Łódź Kaliska. Orientujesz się jaki to mógł być okres?
W latach 70 i później prawidłowa nazwa jednostki to Zawodowa Zakładowa Straż Pożarna PKP Łódź Olechów. Oddział XXVII. Istniała do 2001 roku.
Odpowiedz
#17
Według niemieckiej dokumentacji budynek jest oznakowany jako feuerschutzpolizei, tak więc innej opcji nie ma. Sama nazwa po wojnie chyba 3 razy się zmieniała. Zajmuję się tylko Olechowem tak więc na temat dworca Kaliskiego za bardzo nie pomogę. Miałem jakieś dokumenty z 78 roku mówiące o remoncie tamtejszej lokomotywowni ze stęplami straży pożarnej.
Odpowiedz
#18
O proszę, zawsze myślałem, że straże przemysłowe nie podlegały feuerschutzpolizei. Cenna informacja. Dzięki.

Już bardziej retorycznie zapytam jeszcze czy dysponujesz jakimiś materiałami na temat tej straży? Może zdjęciami?
Moja skromna wiedza kończy się na początku lat 80. Szkoda bo prawdopodobnie na na przełomie lat 70/80 nastąpiła duża rozbudowa jednostki w zakresie budynków, wyposażenia pożarniczego i ratowniczego i obsady osobowej.

Z ciekawostek; jednostka miała na wyposażeniu poza samochodami również pogotowie wagonowe czyli pociąg gaśniczy składający się z cysterny na około 60 m sześciennych wody i wagonu towarowego na sprzęt i obsługę. Na miejsce był ciągnięty przez lokomotywę dyżurną. Jego głównym zadaniem było gaszenie pożarów zarośli i lasów wywoływanych przez parowozy. Z powodu wycofania tych ostatnich bezużyteczny od lat sprzęt zlikwidowano ostatecznie w połowie lat 80.
Ale to już tak troszkę poza tematem.
Odpowiedz
#19
Niestety zdjęć nie posiadam, mimo prowadzonych od kilku lat poszukiwań. Postaram się poszukać dodatkowych informacji, jak coś znajdę to napiszę
Odpowiedz
#20
Będę Ci bardzo wdzięczny za każdą informację.
Odpowiedz
#21
Poszperałem trochę, zadałem kilka pytań i muszę potwierdzić to co napisałeś. Obrona ppoż. terenów kolejowych w czasie okupacji podlegała feuerschutzpolizei.
Odpowiedz
#22
Czy ktoś posiada jakąś mapkę schronów i obiektów wojskowych na terenie stacji Olechów?
"ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości