Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prośba o pomoc
#1
Czy ktoś potrafi i nałożyłby mi mape z 1800 roku na współczesną ???
Bo niestety nie ogarniam tego Sad
Pozdrowienia
Odpowiedz
#2
Raczej trudno będzie to ogarnąć. Mapy XVIII i XIX wieczne nie osadzone były w oparciu o precyzyjne współrzędne i siatkę kartograficzną.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#3
no trudno ale dziekuje za poświecony czasSmile

pozdrawiam
Odpowiedz
#4
Pozostaje uważne przeglądanie WIGówek i analizowanie w terenie. Można także skorzystać z Geoportalu i LIDAR.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#5
No mi się na razie udaje. Służe pomocą.
Odpowiedz
#6
Unono jak osadzasz mapę z XIX na klasyczny układ współczesnych map? Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#7
a próbowałeś w Google earth??
Odpowiedz
#8
Stosuję program QGIS. Gro roboty odwala za mnie Oczywiście są czasem błędy w umiejscowieniu, ale daje się to skorygować. Przydatna jest znajomość terenu. Najlepiej nakłada mi się na niemieckie mapy z 1944r. Natomiast nałożenie na mapę rosyjską z 1935r skończyło się małym rozczarowaniem. Tam są błędy naniesień. Dziś spróbuję nałożyć mapę z 1793r na fotografię lotniczą z 1944r.
Odpowiedz
#9
Jeżeli będziesz mógł się pochwalić nałożoną XVIII mapą na współczesny układ współrzędnych, jako geograf z chęcią to zobaczę.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#10
Mam. Fragment mapy Karola De Perthees z 1793 ( okolice Aleksandrowa Łódzkiego) nałożone kolejno na mapę niemiecką z 1944r, na mapę rosyjską z 1945 ( tu mam najwięcej problemów gdyż nie zgadzają się współrzędne), na mapę z geoportalu (nie są aktualane, prawdopodobnie 2008r) i mapę z 1802r nałożoną na mapę niemiecką z 1944r. Aktualnie pracuję nad mapą Dalikowa i okolic.
Z chęcią się pochwalę, niestety nie będę jej publikował na stronie z oczywistych względów - są tam dawne szlaki handlowe. Nie chcę żeby powtórzyła się sytuacja lotniska w "Dalikowie" ( celowo używam tej nazwy), które zostało kompletnie przeorane przez osoby które nie potrafią niczego uszanować.
Odpowiedz
#11
(26-01-2016, 23:44)gunship napisał(a): Jeżeli będziesz mógł się pochwalić nałożoną XVIII mapą na współczesny układ współrzędnych, jako geograf z chęcią to zobaczę.
Jako geograf wiesz że to niemożliwe.
L.
Odpowiedz
#12
Leszku. Przepraszam. Nie jestem geografem tylko elektronikiem. Nie wiedziałem, że to jest niemożliwe i robię to.
Ponieważ mnie sprowokowałeś, załączam fragment nałożonej mapy " Kongresówki -KS24" na geoportal w układzie współrzędnych WIG84. Zajęło mi to 2 godziny i daleko jeszcze do końca, a niestety mam inne zajęcia a ten teren akurat mnie nie interesuje, tak że wybacz mi niedoróbki i błędy wynikłe z pośpiechu.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#13
Gratuluję dobrego samopoczucia.
L.
Odpowiedz
#14
Leszku powiedziałem to z przekąsem Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#15
Dziękuję. Nakładanie map jest super zabawą i sprawdza się w terenie .I dzięki temu rozwiązałem kilka nurtujących mnie zagadek. W niedzielę sprawdzałem nałożenie za pomocą współrzędnych GPS. Wyszło prawie super. Niestety do wszystkiego dochodzę metodą prób i błędów, gdyż brakuje mi wiedzy.
A wracając do powyższego nałożenia map. Z lewej strony zrobiłem kilka błędów. ("znów nieprzewidywalny błąd człowieka położył system" jak powiedział komputer do komputera) i objawiło się to brzydkim zniekształceniem za co przepraszam wszystkich escetów. Żeby to poprawić , musiałbym stracić kolejną godzinę.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości