Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Publikacja zdjęć Łodzi
#1
Czy może ktoś mi pomóc w sprawie publikacji starych historycznych zdjęć miasta? Przygotowuję oficjalną publikację, która ma iść w następnym tygodniu do druku. Okazuje się, że mam umieścić w niej 2-3 fotografie Łodzi z okresu 1905-1915. Nie wiem ja wygląda sprawa z prawami autorskimi takich fotografii i te, które posiadam na dysku są słabej rozdzielczości. Może ktoś dysponuje czymś ciekawym?
Historie Łódzkie http://www.historialodzi.obraz.com.pl - zapraszam
Odpowiedz
#2
Najlepiej byłoby takowe nabyć w oryginale wtedy kwestia praw autorskich nie podlegałaby dyskusji.Tak kolega może wejść na niezła "minę".Bo skąd wiesz iż zdjęcia które posiadasz na dysku nie są własnością osoby prywatnej bądź wydawnictwa które nabyły do nich prawo własności/publikacji/powielania.
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#3
Taka publikacja zawierająca cały album ze zdjęciami starej Łodzi jest do nabycia na Piotrkowskiej w turystyce (idąc od 6-go sierpnia w stronę Centralu po prawej stronie)
Kosztuje zdaje się 54zł , o prawa autorskie możesz na miejscu spytać pana Bonisławskiego lub poprosić o wskazówki dotyczące zdobycia innych zdjęć do druku .
Odpowiedz
#4
To może ja podam swoje rozwiązanie.
Marzy mi się, aby wydrukować (na własny użytek) panoramę moich Pabianic sprzed ok. 100, może 130 lat na płycie PCV (ok. 70x150cm). Zakład fotograficzny, który drukował wielki banner (ok. 8x3m) na wystawę dla muzeum - robił to właśnie na zlecenie muzeum - jako właściciela zdjęć. Bo nie tylko tego, ale i wielu innych.
Generalnie, proponuję zwrócić się najpierw do państwowych instytucji, zanim trafi się do prywatnych osób.
Odpowiedz
#5
Xanadu napisał(a):Generalnie, proponuję zwrócić się najpierw do państwowych instytucji, zanim trafi się do prywatnych osób.
no o tym przecież mówię - tylko wskazałem osobę która najlepiej pokieruje w danej instytucji- zwłaszcza że p.Bonisławski jest wszem i wobec znanym pasjonatem Łodzi i regionu.
Odpowiedz
#6
Dowiedziałem się, że w przypadku widokówek prawa autorskie wygasają po 70 latach od śmierci twórcy. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że widokówki z lat 1905-1915 nie mają już praw autorskich
Mam więc prośbę czy ktoś z szanownych kolegów i koleżanek posiada jakieś widokówek z tego okresu na których jest jakiś ruch uliczny, ruch fabryczny, postacie itp i jest wstanie zeskanować w dobrej jakości?
Historie Łódzkie http://www.historialodzi.obraz.com.pl - zapraszam
Odpowiedz
#7
Polecam giełdę kolekcjonerską w ŁDK-u
Niedziela 9-12 III piętro .
Jeśli by pogoda nie pozwoliła na niedzielną akcję na którą jestem umówiony z archeo to mogę cię skontaktować z kolekcjonerami takich widokówek.
Sala na prawo od wind pytaj panią Basię która sprzedaje bilety o Witka.
Jak pogoda w niedziele będzie znośna to niestety mnie tam pojutrze nie zastaniesz.
Odpowiedz
#8
Xanadu ma po części racje...Tak jak i ja wspomniałem.Bo niestety ale państwowe instytucje nie mają prawa do wszystkich zdjęć jakie ukazują się w "internecie"(jasna sprawa).Prosty przykład wstawiam swoją kolekcje zdjęć dotyczących Łodzi podczas okupacji hitlerowskiej.Ktoś bez mojej zgody używa jej do publikacji (zarobkowej bądź nie) komu przysługują roszczenia?Logiczne iż w tym przypadku osobie prywatnej.
Jeszcze prościej...Przypuśćmy że ze z twojego bloga (Xanadu) ktoś pobrał sobie twoje zdjęcia po czym wydał z nich album...Logiczne iż posiadasz do nich prawa autorskie.

Jak by tak nie było to każdy na luźnym bacie mógłby sobie miksować Elvisa Presleya do woli i bólu.Jednak firmy fonograficzne nabyły do tego prawa i nie ma tak dobrze.

Więc kolego adrians jeśli chcesz użyć jakiś zdjęć do publikacji to radze dobierać "repertuar" dość rozważnie.Bo może się okazać iż nagle znajdzie się prawowity właściciel i będzie problem.

P.s Dlatego bardzo często używa się sformułowań:ze zbiorów,za pozwoleniem,dzięki uprzejmości,itp itd

Pozdrawiam
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#9
Dzięki KaDe. Chyba więc najlepszym rozwiązaniem dla mnie jest poproszenie kogoś z forum o udostępnienie 2 góra 3 zdjęć lub widokówek. W zamian mogę odwdzięczyć się książką i informacją pod zdjęciem o pochodzeniu. Sprawa jest dla mnie dość pilna bo w czwartek całość jest drukowana.
Historie Łódzkie http://www.historialodzi.obraz.com.pl - zapraszam
Odpowiedz
#10
KaDe napisał(a):Jeszcze prościej...Przypuśćmy że ze z twojego bloga (Xanadu) ktoś pobrał sobie twoje zdjęcia po czym wydał z nich album...Logiczne iż posiadasz do nich prawa autorskie.
Dobry przykład.
Jakieś pół roku temu, pewien gość (nawet wiem już kto dokładnie Wink) skopiował jedno z moich zdjęć z galerii (z moim logiem i znakiem wodnym), wstawił z opisem, że autor na pewno się nie obrazi :cenzura: i mimo wielu monitów do niego, jak i do zarządu NK - wisiało to tam kilka miesięcy.
W końcu dorwałem się do telefonów NK i kiedy zagroziłem procesem - nagle pomogło. Olewactwo i złodziejstwo. Dopiero postawienie kogoś pod murem przynosi efekty.
Lepiej pięć razy się upewnić, że można, pięć kopii papierów posiadać, zanim zrobi się następny krok.
Odpowiedz
#11
Znalazłem odpowiednie zdjęcia w albumie:

Łódź która przeminęła : album fotografii / wybór i opracowanie - Jacek Strzałkowski. - Łódź : eConn, 2008.

Czy ktoś może ma namiary na te wydawnictwo lub autora bo nigdzie nie ma w sieci?
Historie Łódzkie http://www.historialodzi.obraz.com.pl - zapraszam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości