Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Grosz dla Prus Południowych
#1
Od pewnego czasu interesuje się monetami groszowymi bitymi dla Prus Południowych w latach 1796-1798.
Monetka ta jest bardzo sympatyczna-godna uwagi-i występująca w znacznych ilościach,czyli jest co kolekcjonować.Szkoda że bita była tylko w dwóch mennicach-w Berlinie,i Królewcu.Z tego co zauważyłem-to monety te bite w Królewcu były wykonane dużo dokładniej-może był to mniejszy nakład,i tym samym stemple były mniej zużyte-lub też od samego początku zawierały więcej szczegółów. Co do różnic w stemplu którymi były bite posiadane przeze mnie egzemplarze,to najbardziej rzuca się w oczy ułożenie cyfr daty-w rocznikach 1797(tych posiadam najwięcej)często cyfra siedem nachodzi na brzeg korony,data bywa rozdzielona 17 97,lub też bardzo rozciągnięta,dwie końcowe cyfry daty wybite pod inny kątem.Trafiają się też błędy literowe w legendzie.
Poniżej prezentuje fotki moich zdobyczy.

Tutaj jest przykład bardzo ładnego grosza z mennicy w Królewcu.

Ta groszówka jest bardzo ciekawa-krążek jest zdeformowany -taki lekki owal-pęknięcia powstałe od uderzenia stempla-ciekawie ułożona data.

Na tej groszówce jest mocno rozciągnięta data.

A na tym egzemplarzu-siódemka włazi na brzeg korony.


Załączone pliki Miniatury
                               
Odpowiedz
#2
Ale strzeliłem straszną gafę---BlushGrosz był bity w Wrocławiu....co ja z tym Berlinem
wyskoczyłemUndecided
Odpowiedz
#3
Bo Wrocław sie kiedyś na B zaczynał Smile czyli Breslau
Mennica w Berlinie nie wiem jak kiedyś ale obecnie jest oznaczana literką A
Odpowiedz
#4
Witaj
Wiem że B to Breslau--cały dzionek identyfikowałem kolesiowi pewne monety bite w Berlinie--i tym sposobem ten Berlin wbił się w tekst-się po chwili zorientowałem.
Ot chochlik zamieszał w głowieBig Grin
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości