Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ślady okopów w lesie pod Koluszkami
#1
Ostatnio modny stał się LIDAR, a jako że nie mam za wiele czasu na wypady w teren, wieczorami przy piwku chociaż mapy oglądamy ze znajomym.
Zaciekawiła mnie jedna rzecz - w lesie pomiędzy Bogdanką a Koluszkami, po stronie naftobazy (na wschód od drogi na mapie), ciągnie się bardzo długa, ledwo widoczna na LIDARze łamana linia. Patrząc po skali, to ma około pół kilometra długości z załamaniami na oko co 50m.
Jak myślicie, czy mogą to być ślady jakichś starych umocnień, może z czasów 1 WS ?
Na nowsze za bardzo to nie wygląda, za to w lesie widać też jakby 2 transzeje i coś w rodzaju górki okopanej dookoła, znacznie wyraźniejsze.
Tak pytam z czystej ciekawości, będzie wolna chwila, to mam zamiar punkty wbić w GPSa i jechać teren obejrzeć.

http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?local...ID=1665327
Odpowiedz
#2
Bardzo prawdopodobne że tak było, na okopy można jeszcze trafic w wielu miejscach...
Odpowiedz
#3
Linia faktycznie wygląda ciekawe. Stawiam na 1914 aczkolwiek trzeba by zapytać kogoś "mocniejszego" o przebieg walk w tym regionie.
Co do faktu, co i jak wygląda to pozory często mylą. Są głębokie transzeje z roku 1914/15 a są i płytkie z przełomu 1944/45. Wszystko zależy od tego gdzie były budowane i czy były faszynowane.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#4
Witam. Okopy powstały w 1968roku.Trwa Praska Wiosna. Polska Ludowa wysyła swoje wojsko do Czechosłowacji. A w kraju zarządzono zabezpieczenie i umocnienie obiektów o strategicznym znaczeniu. Okopy miały zabezpieczać pobliskie Magazyny Paliwa- Nafto-baza w Koluszkach.
Odpowiedz
#5
O kurde !!!!. Ciekawe. A skąd ta informacja ?
pozdr. L
Odpowiedz
#6
Witam.Informacja pochodzi od ojca kolegi,który w tamtych latach kierował działaniami Obrony Cywilnej w Koluszkach. Od niego tez uzyskałem lokalizacje schronu dla ludności na osiedlu Budowlanych. Zaniedbane wejście ale w środku b przyzwoicie.
Odpowiedz
#7
Dziękuję. Pozdrawiam
L.
Odpowiedz
#8
Jestem trochę sceptyczny co do tego aby okopy powstały w roku 1968. Nie upieram się ale z wiadomych mi informacji w czasie operacji "Dunaj", w stan podwyższonej gotowości obiektów dotyczył głównie strażnic WOP na granicy południowej i zachodniej. Nie słyszałem aby tworzono jakiekolwiek fortyfikacje polowe (a do takich zaliczają się transzeje) przy strategicznych punktach kraju . W pierwszej kolejności taka naftobaza oberwałaby bombami/pociskami taktycznymi tudzież głowicą jądrową a nie najazdem wojsk zmechanizowanych Smile
Poza tym OC raczej takich prac inżynieryjnych by nie wykonywało.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#9
Jeżeli powstały w 1968 roku to na pewno nie były budowane prze OC. OC w tamtych czasach było nastawione na obronę w warunkach wojny nuklearnej.
Odpowiedz
#10
Witam. Budowało oczywiście WL. Ojciec kolegi z racji pełnionej funkcji wiedział i zapamiętał to zdarzenie. Dopytam ile czasu stacjonowało wojsko i jaka jednostka to była. Pozdrawiam
Odpowiedz
#11
Jakie WL? Nigdy nie było czegoś takiego jak Ludowe Wojsko Polskie Wink Możliwe że robili to w czasie ćwiczeń ale nie w ramach przygotowań do "W".
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości