Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karszew - RCN 7. Batalionu Radiotechnicznego
#1
Witam,

Zapewne wszyscy wiedzą, że nieco na północ od Wiewiórczyna stacjonuje jednostka radarowa, kiedyś był to 7. Batalion Radiotechniczny.
Jak każdy inny także ten batalion posiadał swoje radiowe centrum nadawcze (RCN). Dla 7. Batalionu obiekt taki zlokalizowany był ok. kilometra na południowy-wschód od wsi Karszew.
Od 2004 r. obiekt jest opuszczony przez wojsko, był nawet wystawiony na sprzedaż przez Agencję Mienia Wojskowego.
Czy ktoś z szanownych forumowiczów miał okazję go oglądać ? Interesuje mnie szczególnie w jakim stanie jest obecnie schron znajdujący się na terenie tego RCN.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#2
w wiewiorczynie bylem w wojsku 2 lata w latach 1984 86 na naprowadzaniu siedzialem nna rdst R831 pzd

[ Dodano: 2007-09-30, 20:04 ]
pamietam jaki byl szal jak go budowali
Odpowiedz
#3
Cześć,

obert8 napisał(a):pamietam jaki byl szal jak go budowali

Co masz na myśli pisząc o budowie ? RCN czy coś na terenie strefy technicznej batalionu ?
Odpowiedz
#4
nie tylko sciagneli bataliony budowlane i chlopaki zapieprzali po 12 godz jak wychodzilem z wojska to powoli sie tam rozkrecalo
Odpowiedz
#5
Hmm, no fajnie :-) Całkiem sporo obiektów technicznych budowano sposobem gospodarczym. Gdy w 1968 r. mój ojciec stawiał schron dowodzenia w krt Kotla zasuwała cała kompania. Z batalionu, wówczas były to Babki k. Poznania, tylko raz w tygodniu przyjeżdżał inspektor nadzoru by popatrzeć czy ściany aby prosto stawiają .

Ale nadal nie odpowiedziałeś mi jaką budowę masz na myśli –
- obiektu RCN w Karszewie
czy
- jakiegoś schronu na terenie batalionu w Wiewiórczynie.

Sorki, że zawracam gitarę ale to dla mnie istotne.
Odpowiedz
#6
Alkali mój stary też w 1968 roku też coś stawiał ale to nie do tego tematu Wink
Postaram się podpytać wujka który służył na krt w Łasku.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#7
karszew bo podlegal batalionowi w wiewiorczynie
Odpowiedz
#8
Radiowe Centrum Nadawcze (RCN) było oddalone od obiektu technicznego batalionu głównie dlatego aby ograniczyć wzajemne zakłócanie się urządzeń łączności i sprzętu radiolokacyjnego. W koszarach w Wiewiórczynie było Radiowe Centrum Odbiorcze (RCO) charakteryzowało się wysokim rurowym masztem. Karszew połączony był z Połączonym Stanowiskiem Dowodzenia (PłSD) batalionu światłowodem. PłSD służyło zarówno Wojskom Radiotechnicznym (WRt) jak i lotnictwu w tym przypadku 10 pułkowi lotnictwa myśliwskiego (10 plm), również dla Wojsk Rakietowych i Artylerii (WRiA). czyli Wojskom Obrony Powietrznej Kraju (WOPK). Oczywiście nazewnictwo użyte tu, na przestrzeni czasu zmieniało nazwy. RCN Karszew zlikwidowano wraz z rozformowaniem batalionu. Pozostałością po batalionie była 170 kompania radiotechniczna rozformowana z chwilą uruchomienia 170 posterunku radiolokacyjnego dalekiego zasięgu.
Odpowiedz
#9
Wiesz coś wiecej o tym światłowodzie?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#10
Mam pytanie o Karszew lub okolice ( Kiki?). Czy ktoś coś wie o niemieckim lotnisku które znajdowało się tam w 1944r?
Odpowiedz
#11
Ja słyszałem o zwykłym lądowisku dyspozycyjnym pomiędzy Wronowicami a Wydrzynem dla Fi-156.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#12
Dzięki. Tej informacji szukałem
Odpowiedz
#13
Było to zwykłe lądowisko (pas równej łąki) więc nie dopatrywałbym się tam żadnej infrastruktury ani tym bardziej na stałe stacjonujących maszyn. Było używane zimą 1944/1945 przez lekkie maszyny rozpoznawcze i łącznikowe.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości