Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Produkcja dla wojska w łodzkim
#1
Szukając materiałów jak wyglądało zakończenie I wojny światowej w Łodzi, natknąłem się na artykuł o ruchu oporu w Łodzi (http://www.libertas.pl/ruch_oporu_w_lodz...wej_2.html). Szczególnie zainteresował mnie fragment: "...Stałą obserwacją objęto poligon w Monicach pod Sieradzem, wojskowe zakłady przemysłowe i magazyny. Dużym sukcesem było przekazanie w 1941 r. Komendzie Głównej w Warszawie planów konstrukcyjnych rakiet V-1, których podzespoły produkowano w zakładach Weigha w Łodzi..."
Czy ktoś może coś wie na temat tych zakładów ( poczciwy wujek google nie chce mi pomóc - może w nazwie tkwi błąd?).
Od kilku lat zbieram materiały dot. lotnisk doświadczalnych poligonu "ZENDEK". Większość zlokalizowałem. Trzy z nich były na terenie województwa łódzkiego. Zdjęcie lotnicze z 1944r wskazuje, że na jednym z nich były testowane silniki odrzutowe.
Niestety po wkroczeniu Rosjan zostały kompletnie wyczyszczone. Ponieważ były ściśle tajne, nie ma dokumentacji pisemnej.
Znamienne jest, że Niemcy przed ucieczką wezwali mieszkańców tamtego terenu do osobistego stawienia się w Poddębicach. Rosjanie, którzy pospieszyli się i wcześniej wpadli do miasta, znaleźli budynek komendy policji obłożony kanistrami z benzyną. Co chcieli ukryć?
Odpowiedz
#2
Zakładów Weigha nie znam, ale były w Łodzi Zakłady Przemysłowe St. Weigt S.A.. Produkowano w nich maszyny i aparaturę chemiczna, turbiny wodne i parowe, pompy i różnego rodzaju odlewy z żeliwa i wyroby ze stali kwasoodpornej. W latach wojny w fabryce był zarząd niemiecki. Podejrzewam błędnie podaną nazwę.
Pozdrawiam
L.
Odpowiedz
#3
Dzięki. Czy to są te same zakłady Braci Weight o których pisał Gunship w poscie "Rąbień - Baraki"?
Nazwę Zakłady Weigha powiela IPN, ale jakoś nie chce mi się wierzyć w rzetelność tej instytucji, której praktycznie nie interesuje historia, tylko polowanie na "komunistyczne czarownice"
Wujek Google tym razem okazał się pomocny. Po wojnie nazwisko Weight zostało zmienione na Weigt. http://zlom.wlodzi.org/203/z-wizyta-u-ewy-weigt/
Odpowiedz
#4
Tak, chyba jest mowa o tym samym zakładzie. Adres jest inny. O tym, o którym piszę był na Senatorskiej 7/9, ale na Zakątnej mogła być filia.
Fabryka przed 39 rokiem zatrudniała 400 robotników i 15 osób dozoru technicznego. Obrót fabryki osiągał 3 min. zł rocznie. Zakład posiadał też biura sprzedaży w innych miastach. Była więc to duża firma.
pozdr.
L
Odpowiedz
#5
Cześć.

Coś więcej na temat poligonu znajdziesz też na naszym forum
http://www.lodz-eksploracja.org/forum/po...ht=sieradz

Z tego co kojarzę, to na poligonie nie było żadnych zakładów produkcyjnych. Po prostu poligon... Wink
W załączeniu zdjęcie lotnicze wykonane w styczniu 1945 roku z fragmentem zabudowań poligonowych. Niestety nie znalazłem kolejnych ujęć.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#6
Dzięki, Mam to zdjęcie w oryginale (47Mb ), Ciekawy jest ten obiekt F. To są czołgi?


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#7
W okolicach tych "czołgów" na obecnej Górce Kłodzkiej, tam gdzie jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów Niemcy mieli prochownię.
W trakcie budowy MPWiK kilkanaście lat temu powyciągano kilkadziesiąt niewybuchów.
Zaraz po wojnie z sąsiednich pól też sporo ich usunięto - Niemcy wysadzili prochownie w styczniu 45 jak się wycofywali.
Odpowiedz
#8
Troszkę odskoczyliśmy od tematu. W załączeniu rosyjska mapa przemysłu zbrojeniowego Niemców w okresie II wojny światowej. Niestety Polska została potraktowana bardzo pobieżnie, niemniej mnie osobiście tam mapa zafascynowała.
Nie wiem co to jest "czarny metal" i do czego był stosowany.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#9
Czarny metal to rudy żelaza. Confused
Odpowiedz
#10
Raczej nie, z żelazem nie ma to nic wspólnego. Unono korzystaj z wujka Googla.
черные металлы - tłumaczy się - metali nieżelaznych
pozdrawiam
L
Odpowiedz
#11
coś źle skorzystałeś z usług wujka Google:
"...Złoża kopalin mineralnych Pobuża, środkowa Ukraina ... - ICM
yadda.icm.edu.pl/.../bwmeta1.element.baztech-article-AGHM-0005-009...
Czernyje metałły — żelezo. W: Szczerbak N.P. & Bobrow A.B. (eds), Metaliczeskije poleznyje iskopajemyje, Izdatielstwo Centr Jewropy, Kiew, 1, 59—110 (po ..."

Na tej samej stronie: Czernyje metałły - chrom, Czernyje metałły - tytan.
Trudno skorzystać z Tłumacza google, jak się nie ma klawiatury z cyrylicą. Uważam jednak, że chodzi ogólnie o kopaliny mineralne.
Odpowiedz
#12
Ja korzystam ze słownika, ale zdaję sobie sprawę że nie wszyscy uczyli się rosyjskiego i słowniki mają. Sprawdziłem u wujka. Wujek gogle też tak tłumaczy i dlatego Ci go poleciłem.
Pozwolisz, że pozostanę przy swoim.
Pozdr.
L.
Odpowiedz
#13
Чёрная металлургия - hutnictwo żelaza
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości