Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cuda się zdarzają
#1
Dziś byłem na miejscu wspominanym w zapiskach z I wojny światowej jako kilkakrotne obozowisko oddziałów rosyjskich. Skutkiem tego wypadu do Sań powstało krótkie opowiadanie, które samo mi się napisało.


Załączone pliki
.pdf   01112014.pdf (Rozmiar: 291.51 KB / Pobrań: 45)
Odpowiedz
#2
Wrzuć jeszcze inne foto tej monety
Odpowiedz
#3
Jutro zrobię zdjęcia przy świetle dziennym, może lepiej będzie widać zniekształcenia.
Odpowiedz
#4
    Zrobiłem kilka zdjęć tych monet. obydwie, łącznie ze szrapnelem znajdowały sie ok 1 m od siebie. Myślę, że to nie jest ten szrapnel, który wykrzywił monetę. Ponieważ w pierwszej chwili myślałem , że to guzik, z uwagi na brak czasu nie przeszukiwałem dokładnie tego miejsca. Jak znajdę chwilę czasu, przeszukam dokładnie. Przy okazji. Znalazłem tam coś, czego nie mogę zakwalifikować. Nie jest to gwóźdź. jest zrobiony z dobrej stali, bardzo ostry i ma stopniowaną grubość. Gwożdzie mają jednolitą grubość na całej długości, zeby same nie wychodziły z drewna.To wygląda tak, jakby służyło do wbicia i wyciągnięcia.


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
#5
Gwóźdź jeno kuty np. przez kowala.
Odpowiedz
#6
Może masz rację, chociaż w życiu miałem do czynienia z różnymi gwoździami nawet kutymi i nie sądzę bo jest za cienki jak na swoją długość. U nas na wsi kowal miał specjalne kowadło z dziurą, przez którą przekuwał żelazo i robił gwoździe. głównie hufnale. Takiego gwoździa chyba by nie potrafił zrobić . Ja bym optował za szpilorkiem do robienia dziur w skórze, tylko że jest za długi. Chociaż właściwie, jakby doszła drewnana rączka, to szpic byłby ok 5 cm, więc prawie dobry.
Odpowiedz
#7
Confused miałem uczucie, że coś przegapiłem, więc pojechałem znów w to miejsce, gdzie znalazłem tą uszkodzoną monetę. Miałem racje. W odległości ok 0,5m od miejsca znalezienia tej monety znalazłem zniekształcony szrapnel. Jego uszkodzenia pasują do uszkodzeń kopiejki. Niestety skończył mi się czas i nie mogłem dalej szukać.
Poprawiłem opowiadanie, ale nie nie mogę podmienić w pierwszej wypowiedzi, więc umieszczę go tu. Prośba do administratora. Da się go umieści w pierwszej wypowiedzi?


Załączone pliki Miniatury
       

.pdf   01112014.pdf (Rozmiar: 326.2 KB / Pobrań: 6)
Odpowiedz
#8
Cześć. A ten gwóźdź nie jest przypadkiem zrobiony z carskiego bagnetu ?
Odpowiedz
#9
Nie, jest to raczej niemożliwe. to było pod ziemią, w bryle mineralizowanej ziemi (zastanowiło mnie to, ze prawie nie skorodował), pośrodku mokrego lasu, gdzie nie ma zabudowań, drogi itd.
Odpowiedz
#10
Też trafiłem na kilka takich gwoździ. Są może trochę bardziej skorodowane ale podobnej długości. Mam też takie którymi podkuwano podkowy koni
Odpowiedz
#11
Powiedzcie, gdzie szukać informacji na temat działań wojennych na zachód od Łodzi - powiedzmy w pasie od Zgierza do Lutomierska. Jakaś literatura? Są jakieś godne polecenia tytuły?
Odpowiedz
#12
Ogladales stare mapy - plany walk?? jest taki zbior starych map w necie. Nie pamietam jaka to strona ale google Ci pomoże
Odpowiedz
#13
Jakieś tam mapy przewinęły się przez mój ekran, ale powiedzmy sobie szczerze, że są dość ogólne... Zaintrygował mnie ten temat, bowiem pomyślałem iż ktoś może z was natknął się na jakiś opis działań czy też wspomnienia. Nie mniej dzięki!
Odpowiedz
#14
Która wojna Cię interesuje?
Odpowiedz
#15
Naturalnie, że I Wojna, ale że mam niedaleko w Starym Adamowie działkę to interesują mnie wszelkie działania wojenne na tym terenie Wink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości