Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wystawa: WIELKA WOJNA. ZIEMIE SIERADZKIE I OKOLICE W CZASIE I WOJNY ŚWIATOWEJ
#1
Wystawa czynna od 31.10.2014 do 19.11.2014,
Miejsce: Sieradzkie Centrum Kultury, Rynek

Informacja ze strony organizatora:
http://scksieradz.pl/node/488

"Wielka Wojna 1914-1918

Minęło 100 lat od wybuchu w dniu 28 lipca 1914 roku I wojny światowej. Doprowadziła ona do rozbudzenia wśród Polaków poczucia tożsamości narodowej, a jej przebieg i rezultatu umożliwiły odtworzenie Niepodległego Państwa Polskiego.

Nasz region znajdował się na zachodnim krańcu imperium rosyjskiego, w guberni kaliskiej. Gubernia składała się z 13 miast i 8 powiatów. Warta, podobnie jak obecnie, należała do powiatu sieradzkiego.

31 lipca 1914 ogłoszono mobilizację rosyjskich sił zbrojnych, a rosyjskie urzędy, banknoty opuściły Sieradz. Spalono drewniane mosty na Warcie i Żeglinie, a most kolejowy wysadzono w powietrze.

Już 9 sierpnia 1914 pojawiły się w Sieradzu pierwsze patrole niemieckie i od tego momentu w naszym regionie ścierały się wojska niemieckie i rosyjskie, a świadkowie tych walk pozostali w wojennych mogiłach rozsianych w całym powiecie.

Ciekawostką jest, że w Sieradzu, zaraz po wybuchu wojny, emitowano lokalne banknoty zastępcze dla rosyjskich kupiejek i rubli.

Zależało nam na pokazaniu różnych aspektów tego 4 letniego okresu w dziejach naszej ziemi. Dlatego, wystawa, którą Państwu prezentujemy to nie tylko elementy uzbrojenia, ale i świadkowie życia codziennego sprzed 100 lat, czyli dokumenty, pieniądze, pocztówki, maszyny do pisania, sztućce i wiele innych."


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości