Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Warta- bunkry na terenie przyklasztornym
#1
Na początku tego roku zakonnicy klasztoru w Warcie odkopali w swoim ogródku dwa bunkry będące częścią niemieckiego systemu obronnego .
W lutym w sile dwóch osób pojechaliśmy na rekonesans :
http://chomikuj.pl/GrupaLodz/Galeria/201...a+Klasztor
W dniu wczorajszym ponowiliśmy wizytę u zakonników już w celach bardziej sprecyzowanych inwentaryzacji obiektów , wykonaliśmy pomiary i szkice.
Tu zdjęcia z tej eskapady:
http://chomikuj.pl/GrupaLodz/Galeria/201...r+i+bunkry.
Bardzo możliwe że zostanie tam utworzona ścieżka dydaktyczna - rozmowy trwają Big Grin
Odpowiedz
#2
Wygląda na to że to odkrycie może być sensacją !
Jedyny taki zachowany zespół obiektów na terenie Polski( w takiej konfiguracji) znajduje sie jedynie w okolicy Płocka .
Nadal poszukiwane są informacje na temat tych umocnień w Warcie i jak dotąd nie udało się nic znaleźć.
Wiadomo tylko że obiekty były inwentaryzowane zaraz po wojnie (noszą powojenne oznaczenia inwentaryzacyjne wewnątrz) może ktoś wie jak dotrzeć do tych materiałów?
Ja jestem w sprawach bunkrów i schronów laikiem (choć lubię zwiedzać takie obiekty), sprawę na moją prośbę prowadzi kolega z dawnego Łódzkiego Klubu Labirynt .
Po dokonaniu pomiarów mamy już wszystko rozrysowane
Odpowiedz
#3
(14-06-2014, 19:50)resty napisał(a): Wygląda na to że to odkrycie może być sensacją !
Jedyny taki zachowany zespół obiektów na terenie Polski( w takiej konfiguracji) znajduje sie jedynie w okolicy Płocka .
E tam sensacja, takie schrony są jeszcze w Chełmnie, nad Jeziorskiem i jeszcze zapewne w kilku innych miejscach Big Grin
Odpowiedz
#4
Trzeba by się skontaktować z Andrew z TPS on może mieć dojście do takich papierów
Są lub były jeszcze bunkry na skarpie przy wyjeździe z Warty na Sieradz

Zastanawia mnie posadowienie tych bunkrów pod mg i moździerz.
Odpowiedz
#5
Jak słusznie KandzioY zauważył, to nie jest w sumie żadna sensacja. Owszem stosunkowo rzadki jest obiekt "moździerzowy" ale bez przesady.
Tak jak Yoony nadmienił, są jeszcze dwa lub trzy obiekty na skarpie a także jeden na dnie wyrobiska żwirowni (osunął się).
Co ciekawe w Warcie nie było przedmościa, tak jak w przypadku Sieradza i Uniejowa które to były głównymi ośrodkami przeprawowymi na lewy brzeg rzeki.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#6
Jak pisałem jestem laikiem w tych sprawach i może źle wam przekazałem co w tych obiektach może być sensacją.
Jak wrócę z wybrzeża to coś więcej się dowiem i napiszę.
Na razie idę spać a przede mną Twierdza Wisłoujście Smile
Odpowiedz
#7
http://sieradz.com.pl/wiadomosci/warta/4...arcie.html
Odpowiedz
#8
Widziałem , czytałem, komentarz dopisałem Smile
Było też we wczorajszym teleexpresie (można obejrzeć w necie)
Jeśli faktycznie będą zainteresowani nie ma problemu z udostępnieniem utworzonej przez Dirkta dokumentacji której kopie już dostał ojciec Paweł który rezyduje obecnie w Bieszczadach Wink
Odpowiedz
#9
Domyśliłem się, że ~gość_6982 to Ty Wink
Odpowiedz
#10
Wczoraj dopiero wróciliśmy od o.Pawła który ugościł nas w WetlinieBig Grin
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości