Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eksploracja wzgórza zamkowego w Wyszogrodzie
#1
Szczegóły dla ekipy wyjazdowej na jutro:
Dla tych mieszkających od strony Pabianic wyjazd z Lotniczej o 6:30 , proponuje trasę na Stryków i później autostradką do Nieborowa i dalej przez Sochaczew do Wyszogrodu.Koledzy z Teofilowa chyba też coś około tej godziny .
Punkt zborny dla pozostałych załóg proponuje na stacji paliw przed rondem z wjazdem na autostradę powiedzmy około 7.
Na tą chwilę anonsowały się 3 załogi . Do tych aut są zdaje się jeszcze dwa miejsca.

Prasa:
Wykopaliska na Wzgórzu Zamkowym w Wyszogrodzie

Podczas prac archeologicznych na Wzgórzu Zamkowym w Wyszogrodzie natrafiano na fragment fundamentów zabudowań, prawdopodobnie domu mieszkalnego, będącego częścią warowni, której początki sięgają XIV wieku. Odkryto też dwa bunkry z okresu II wojny światowej.

Po zakończeniu prac archeologicznych, które rozpoczęły się dwa tygodnie temu i potrwają w tym roku do listopada, odkrycia na Wzgórzu Zamkowym zostaną udostępnione zwiedzającym - poinformował w piątek PAP Zdzisław Leszczyński, dyrektor wyszogrodzkiego Centrum Kultury "Wisła".

Przyznał, że planowane jest kontynuowanie prac w przyszłym roku. "Chcemy odtworzyć, na ile będzie to możliwe, przebieg murów zamku i cały układ urbanistyczny" - powiedział Leszczyński. Dodał, że w trakcie dotychczasowych wykopalisk na Wzgórzu Zamkowym, znaleziono m.in. dużą ilość średniowiecznej ceramiki, a także gruzowisko średniowiecznej cegły, tzw. palcówki. Oprócz tego natrafiono na historyczne pamiątki z XX wieku - dwa niemieckie bunkry typu "Tobruk" oraz odłamki i amunicję z okresu II wojny światowej.

Jak zaznaczył Leszczyński, Góra Zamkowa w Wyszogrodzie to miejsce, które było już przekopywane, jednak niestety, nie tylko w celach badawczych, naukowych. "Po raz pierwszy góra została okrojona przez Niemców w 1915 r., gdy tworzono zjazd na budowany wtedy most na Wiśle. Potem w czasie II wojny światowej dużą część parowu ciągnącego się przez Wyszogród zasypano ziemią z góry" - wyjaśnił.

Leszczyński poinformował, iż w trakcie prac archeologicznych na Górze Zamkowej natrafiono na gruzowisko średniowiecznej cegły, będące prawdopodobnie pozostałością po osuwisku murów i ich fundamentów, powstałym, gdy Niemcy w okresie II wojny światowej zakładali wykopy pod bunkry.

"Jeden z odkopanych bunkrów zostanie +uzbrojony+. Założona zostanie wieżyczka strzelnicza z osłoną i makietą karabinu maszynowego. Będzie można wejść do środka i zobaczyć, jak wnętrze obiektu wyglądało w czasie II wojny światowej. W drugim bunkrze zostaną wyeksponowane znalezione artefakty, w tym fragmenty średniowiecznej ceramiki i cegły. Znaleziony gruz zostanie zakonserwowany i przykryty dachem. Na górę będzie można wejść po specjalnie skonstruowanych schodach" - zapowiedział Leszczyński.

Przyznał, w następnym projekcie, w kolejnych latach, planowane jest odtworzenie historycznego szlaku biegnącego wzdłuż Wisły, od miejscowości Drwały, gdzie mieściła się wczesnośredniowieczna osada, poprzez odkryte jakiś czas temu miejsce kultu pogańskiego do Góry Zamkowej w Wyszogrodzie.

Wyszogród, położony na wysokiej nadwiślańskiej skarpie, jest jednym z najstarszych miast Mazowsza. Z prowadzonych wcześniej badań archeologicznych wynika, że pierwsza osada oraz miejsce kultu pogańskiego funkcjonowały tam już w VII wieku. W dokumentach historycznych nazwa miasta pojawia się w XI wieku.

Prawa miejskie Wyszogród otrzymał w 1398 r. Wcześniej, na początku XIII wieku, w miejscu wcześniejszego grodziska, książę Konrad I Mazowiecki zbudował w Wyszogrodzie drewnianą, a być może także częściowo murowaną warownię. W XIV wieku, prawdopodobnie w okresie panowania Kazimierza Wielkiego, zamek przebudowano na murowany. W XVII wieku został on spalony podczas najazdu Szwedów, a jego resztki rozebrano pod koniec XVIII wieku z polecenia władz zaboru pruskiego.

Ostatni duży projekt archeologiczny w Wyszogrodzie i okolicy prowadzony był na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. m.in. przez Polską Akademię Nauk (PAN). Obecne prace archeologiczne prowadzą m.in. specjaliści z Łodzi.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,91446,16750584,Mazo...z3GxAOlTXU
Odpowiedz
#2
Byliśmy ,działaliśmy, wzgórze zdobyte ,nowe przyjaźnie nawiązane ....
Generalnie bardzo mili ludzie , zostaliśmy przyjęci przez dyrektora Muzeum w Wyszogrodzie i oprowadzeni po ekspozycji, później tak samo serdeczne przyjęcie spotkało nas na miejscu akcji czyli wzgórzu zamkowym . Tam zlokalizowaliśmy trochę monet i innych artefaktów w hałdach z wykopalisk , później było ognisko z poczęstunkiem (kierowca znowu był poszkodowany Sad ) i już po zmroku wstąpiliśmy jeszcze do muzeum na kawkę i herbatkę.
Podsumowując wyjazd udany ,bardzo możliwe że współpraca rozwinie sie w kolejnych akcjach .
Kilka fotek z tej wyprawy tu:
http://chomikuj.pl/resty01/Eksploracja*2...u+zamkowym
Odpowiedz
#3
Szkoda że mnie tam nie było.
Odpowiedz
#4
Wyprawa była zaplanowana na jeden dzień bo mi na sobotę wypadło wesele w Łodzi ale jakie było moje zdziwienie gdy na weselu poznałem dwóch proboszczy ( obecnego i emeryta) właśnie z Wyszogrodu. Gdyby jeszcze kiedyś była organizowana wyprawa w tamte rejony mam zaproszenie do zwiedzenia miejscowego kościoła. Może podobnie jak w Dankowie pozwiedzamy mniej dostępne zakamarki świątyni Wink
Odpowiedz
#5
Resty , nie zdążyłem Ci powiedzieć w powrotnej drodze , ale współpraca została już nawiązana. Adam złożył mi propozycję zorganizowania i przeprowadzenia konkretnej akcji wg ich namiarów. Myślę , że jest to coś ciekawego.
Pozdrawiam
Passy
Odpowiedz
#6
Tak, wiem bo byliśmy razem przy tej rozmowie ,była nawet mowa że gdyby co to fanty mogły by trafić do Polichna .
Pożyjemy, zobaczymy- wiadomo że takie akcje wyjazdowe zazwyczaj później pozytywnie procentują.
Odpowiedz
#7
Pax , pax między chrześcijany. Przypominam , że to forum ogólne. Jak chcecie w ostrych dyskusjach opracować procedury postępowania dla członków stowarzyszenia w zależności od rodzaju wyjazdu , to załóżcie odpowiedni wątek na forum grupy.
Pozdrawiam.
Passy

Popieram post Toperza.

Mój post też do usunięcia.

Wyczyszczone, przypominam nie jest to temat o członkostwie tylko o Wyszogrodzie.
Pozdrawiam Limp83
Odpowiedz
#8
Badania w Wyszogrodzie już na ukończeniu , w najbliższą sobotę jest ostatnia szansa na legalne pogrzebanie z wykrywaczem na wzgórzu zamkowym. Z uwagi na specyfikę miejsca ilość uczestników ograniczona .
Jak ktoś ma ochotę dołączyć to niech dzwoni 602-688-672 ,wyjazd z Łodzi sobota o 7:30 przewidziany powrót wieczorem
Są 4 wolne miejsca decyduje kolejność zgłoszeń .
Odpowiedz
#9
Transport swoim autem czy można się z kimś zabrać?
Odpowiedz
#10
Napisałem żeby dzwonić, na tą chwilę jest już komplet chętnych chyba że ktoś wypadnie.
Jak coś to dzwoń jutro wieczorem.
Ilość chętnych ograniczona dla tego że teren objęty badaniami jest na tyle mały że więcej osób by sobie wzajemnie przeszkadzało.
Odpowiedz
#11
Już jesteśmy z powrotem Smile
Tym razem zabytków znaleźliśmy trochę mniej ale i dzień już krótszy. Dominowały tradycyjnie kute gwoździe i drobne monety, trafiło sie też parę bełtów i fragment kamiennej kuli armatniej .
Gdy sie ściemniło udaliśmy się na umówioną wcześniej wizytę do kościoła parafialnego gdzie ksiądz proboszcz osobiście nas oprowadził po kościelnych włościach opowiadając przy tym historie parafii Smile
Fotoreportaż z wyprawy znajdziecie tradycyjnie na forumowym chomiku tu:
http://chomikuj.pl/GrupaLodz/Galeria/201...ie+vol.+II
Mam nadzieję że pozostali koledzy też niebawem dodadzą swoje zdjęcia .
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości