Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prośba o określenie tej odznaki
#1
[attachment=0]Witam. W zbiorach muzealnych mamy trzy carskie odznaki (blachy) z orłem carskim i napisem Wybornyj Towarisziestwa. Może ktoś ma wiedzę do czego służyły. Z góry dziękuję za pomoc. Jack116


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#2
Coś tam dzwoni, ale nie do końca wiem, w którym kościele. Jest to chyba rodzaj znaczka/odznaki urzędnika. Wiąże się z reformami wprowadzonymi w roku 1861, a więc nie jest starszy, niż 1861 r. Każda gubernia miała swoje, ale z której ten pochodzi - nie wiem. Postaram się jeszcze poszperać.

Ironrat
Odpowiedz
#3
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.znak-auction.ru/archive/10/7/">http://www.znak-auction.ru/archive/10/7/</a><!-- m -->

Przy numerze 179 jest w miarę szczegółowy opis.

Ironrat
Odpowiedz
#4
Takie znaki jak ten w linku też mamy w zbiorach z herbem Gubernii Piotrkowskiej i są to znaki ławników, sądowe - zresztą większość z datami z 1864 roku (są dołączone do długich łańcuchów, gdyż zawieszane były na piersiach). Ale ta plakietka nijak nie pasuje mi do tego typu oznak sądowych. Może chodzi o innego rodzaju urzędników...Ale dzięki za linka do strony. Szukamy dalej...Pozdrawiam
Odpowiedz
#5
Nie ma nic wspólnego z sądem. Tak, jak pisałem, szczegółowy opis podano obok pozycji 179.

Ironrat
Odpowiedz
#6
Już sobie tłumaczę. Dzięki Smile
Odpowiedz
#7
Wrzucę jeszcze takie dość prymitywne tłumaczenie tekstu - może ktoś będzie kiedyś potrzebował.
Stanowisko wybieralnego koleżeństwa pojawia się w rosyjskiej wsi po 30 maja 1888 r., kiedy po wykształceniu chłopskiego gruntowego banku zaczynają powstawać chłopskie koleżeństwa dla wspólnego posiadania ziemi. Wybieralny koleżeństwa był wybierany w 3 lata i faktycznie dublował obowiązki starosty, w uzupełnieniu do których powinien był odpowiadać za pilnowanie wpłacania koniecznych wpłat do chłopskiego gruntowego banku.

Dzięki wielkie IRONRAT.

Muszę chyba w przyszłości opracować nasze odznaki i znaki wójtów, ławników, a w zbiorach jest tego trochę...
Odpowiedz
#8
Cieszę się, że mogłem pomóc.

Czyli to takie skrzyżowanie sołtysa z dyrektorem 19-wiecznego rosyjskiego PGRu :mrgreen:

Potrzebny byłby ktoś siedzący głęboko w XIX-wiecznej historii Rosji Carskiej i tamtejszej reformy rolnej.

Cytat:Muszę chyba w przyszłości opracować nasze odznaki i znaki wójtów, ławników, a w zbiorach jest tego trochę...

Brzmi ciekawie. Masz może więcej zdjęć?

Ironrat
Odpowiedz
#9
Wszystko przede mną...Jeszcze trochę ciekawostek w zborach jest, które czekają na uściślenie...Co jakiś czas wrzucę to i owo Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości