Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lehi - Lohamei Herut Israel - obóz szkoleniowy pod Łodzią
#1
Przez przypadek wpadła mi w ręce informacja dotycząca jakoby członkowie tej organizacji zbrojnej byli szkoleni przed wojną na terenie Polski.
W Wikipedii wyszczególnione są konkretnie 3 miejsca:
- Zofiówka na Wołyniu,
- Podębin(a) pod Łodzią,
- okolice Andrychowa,

Miejscowości Podębin lub podobnie brzmiącej nie znalazłem. Jednakże jest część Tuszyna zwana Poddębiną, i być może chodzi o to miejsce?
Czy ktoś ma więcej informacji na ten temat?
Ciekawy cytat z Wiki:

"Jak wspomina jeden z uczniów, „Polacy potraktowali kurs terroryzmu jako dyscyplinę naukową, poznaliśmy matematyczne formuły na demolowanie konstrukcji z cementu, żelaza, drewna, cegieł i ziemi”. Big Grin
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#2
Poczytałem trochę i mam wrażenie że wszystkie informacje pochodzą z jednego źródła.Nie chce mi się wierzyć że w 1938 roku Polska tak by godziła w interesy UK,nie było chyba to korzystne dla nas-bardziej dla niemców i włochów
Odpowiedz
#3
Witajcie,
Wg. mnie takie szkolenia mogły się odbywać, wielu członów tej organizacji urodziło się w przedwojennej Polsce, tu się kształcili, odbywali służbę wojskową i pracowali. Część osób emigrowało... Mieli tu liczne kontakty, które mogli wykorzystywać do pogłębiania działalności Lehi. Poddębina jako letniskowa dzielnica przedwojennego Tuszyna mogła być dobrym miejscem na odbycie szkolenia. Pobliska strzelnica, liczne wille żydowskie, oraz duże obszary leśne mogły tylko sprzyjać.

Ale to tylko przypuszczenia.

Pozdrawiam
KBUS
Odpowiedz
#4
Witajcie,
co do odbywania się tych szkoleń - nie ma żadnych wątpliwości, w 4 miejscach w Polsce:
Zofiówka na Wołyniu,
Poddębin(a) pod Łodzią
Rembertów
Andrychów pod Krakowem.
To były szkolenia Betaru Żabotyńskiego organizowane przez Oddział II SG. Z moich informacji wynika, że żadne Lehi nie było tam szkolone, tylko właśnie syjoniści ze stowarzyszenia Betar, którzy mieli walczyć z Brytyjczykami i Arabami o nowy Izrael. Polska osiągnęłaby niebywałe korzyści w przypadku stworzenia takiego państwa i rząd przedwojenny to rozumiał, zapewniając Żabotyńskiemu (który był zafascynowany Piłsudskim i Legionami) wsparcie materialne i finansowe.
Jeśli ktokolwiek wiedziałby coś o Poddębinie (?) i organizowanemu tam szkoleniu byłbym wdzięczny za pomoc w badaniach. Być może chodzi też o Poddębice, ale to chyba zbyt daleko.
Pozdrawiam
MP
Odpowiedz
#5
Pytanie, co na to Wielka Brytania? Czy nie miała pretensji o to że ich potencjalny sojusznik szkoli Żydów do walki przeciwko Imperium?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości