Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kościoły w czasie okupacji
#1
Witam
W książce A.K.Łuczaka "Gałkówek - dobra biskupie" znalazłem niezwykle interesujący fragment:
[...] świątynia w Gałkowie jako jedyna w okolicy pozostała otwarta.Po aresztowaniu księdza Egerta kuria przysłała dwóch innych, którzy służyli ludności Brzezin, Zgierza,Rzgowa i Łodzi. W każdą niedzielę ciągnęły do Gałkowa tłumy wiernych z odległych miejscowości.
Czy to prawda, czy tylko mit? Jak wyglądała sytuacja katolików w innych podłódzkich miejscowościach?
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#2
W Kraju Warty zamknięto ponad 1000 kościołów parafialnych, filialnych i kaplic.
W Łodzi dla katolików narodowości polskiej otwarte były trzy kościoły, dla narodowości niemieckiej jeden. W Pabianicach dla katolików narodowości polskiej jeden i dla Niemców też jeden.
Naziści w poszczególnych powiatach pozostawiali po dwóch księży katolickich, choć były powiaty, że nie było ani jednego kapłana. W Łodzi pozostawiono ośmiu księży.
Jak było w innych miejscowościach – nie wiem. Polecam opracowania dr Marka Budziarka.
Pozdr.
L
Odpowiedz
#3
Dziękuję Panowie. Szkoda,że nie złapaliśmy tej okazji ... Sad
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#4
Z kolei jedyną czynną parafią podczas wojny w pow. sieradzkim był kościół pw. św. Bartłomieja w Charłupi Wielkiej, w której odprawiały się nabożeństwa dla Polaków.
Odpowiedz
#5
Jarek napisał(a):Z kolei jedyną czynną parafią podczas wojny w pow. sieradzkim był kościół pw. św. Bartłomieja w Charłupi Wielkiej, w której odprawiały się nabożeństwa dla Polaków.
Analogicznie jedynym otwartym kościołem w powiecie brzezińskim mógł być kościół pw. Świętej Trójcy w Gałkowie Dużym. Zawdzięczać to można prawdopodobnie miejscowym kolonistom niemieckim ( na początku XIX wieku rozwinęły się w okolicach Brzezin liczne osady założone przez przybyszów z zachodniej części Europy)
PS. Proszę o wybaczenie Moderatorów, ale wspominając o osadnikach chciałbym zareklamować ciekawą lekturę, w której również występują liczne informacje związane z czasem okupacji hitlerowskiej. Niezwykłe dzieje kolonistów ewangelickich zamieszkujących w pobliżu Brzezin i Koluszek można zgłębić zapoznając się z książką tutejszych pastorów: E. Kneifela i H. Richtera."Ewangelicko-luterańska parafia Brzeziny koło Łodzi 1829-1945" (przekład na język polski z roku 2010) Ogromna kopalnia wiedzy nie tylko związanej ze sprawami kultu, ale i życia codziennego miejscowych ewangelików; historia blisko 20 miejscowości założonych przez kolonistów;nieznane epizody z okresu wojen światowych. Zachęcam do przeczytania.
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości