Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mundur WP a NJW
#1
Witam,

czy ktoś wie czy była jakaś różnica w mundurze wyjściowym (chodzi dokładnie o kurtkę/marynarkę - czy jak to się tam faktycznie nazywa) między żołnierzem sił zbrojnych PRL a Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW?
bb
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#2
Jak pamiętam to mieli stójki granatowe ze srebrnym wężykiem.
Odpowiedz
#3
Bartku zawęź trochę okres, który Cię interesuje, bo z tego co kojarzę to w latach 1944- 1995 (do kiedy istniały NJW) obowiązywały ze 3 wzory mundurów.
Odpowiedz
#4
(10-07-2013, 10:24)Jagoda napisał(a): Bartku zawęź trochę okres, który Cię interesuje, bo z tego co kojarzę to w latach 1944- 1995 (do kiedy istniały NJW) obowiązywały ze 3 wzory mundurów.

Trochę Jagoda popłynąłeś z tym 1944-1995 Smile. Domyślam się, że to skrót myślowy obejmujący wszelkie wojskowe formacje (WW, KBW, NJW) nie podległe MON. Mi chodzi dokładnie o 1987 r. Otóż piszę tekst (pewnie jak wszystko dobrze pójdzie to ukaże się w "Poszukiwaczach") o tym - bez szczegółów - jak SB podszywała się pod WP w pewnym mieście. Mam w aktach fałszywą legitymacje żołnierza zawodowego ze zdjęciem esbeka w mundurze (niby kapitan jednostki wojskowej nr ileś tam - nieistniejącej w realu). I tak sobie kombinuję skąd mieli mundur. Może zwyczajnie uszyli, dostali z WP, a może właśnie ze "swojego wojska" tj. NJW. Foto czarno-białe.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#5
Rozmawiałem z kolegą ,który w tym okresie służył w Nadwiślańskich.Kurtka mundurowa różniła się właśnie stójką.Inne całkowicie były spodnie "bufiaste i zwężane u dołu",do tego oficerki i granatowy otok na czapce
Odpowiedz
#6
Halskir piszesz - jak mniema - o takich stójkach, granatowym kolorze itp. jak tu:http://www.dobroni.pl/fotka,nadwislanski...swia,53521

a mój delikwent ma na sobie takie wdzianko jak ten z prawej, z kołnierzem wciętym (kompletnie nie orientuję się w terminologii mundurowej):http://www.dobroni.pl/fotka,nadwislanski...swia,53474
I o ten element munduru mi chodzi dokładnie (chyba, że to jest to samo)

Zdjęcia co prawda nie z czasów NJW MSW ale NJW MSWiA lecz myślę, że zbytnio mundury się nie różniły.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#7
Dokładnie miałem na myśli mundur z pierwszego linku.Natomiast generał ma bardzo podobny(lub tylko inny materiał)mundur jak popularny "tropik".Też się nie znam
http://img485.imageshack.us/img485/4280/lwp5za.jpg
Odpowiedz
#8
Oj Panowie,
proponuję poszukać, co to jest "patka".
Żołnierze na zdjęciu z wizyty mają na sobie mundury wz. 93.

Ironrat
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości