Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niemiecka bateria przeciwlotnicza - Olechów
#16
(12-10-2013, 16:34)gunship napisał(a): Odgrzewam trochę temat. Obiekty z Olechowa w przeciwieństwie do tych czeskich funkcji bojowej raczej pełnić nie mogły. Są zbyt małe i raczej nie ma gdzie zamontować nawet głupiej podstawy pod karabin maszynowy a co dopiero działko - patrz klapa.

Żadne nowe informacje od tych co wstawił Przemek, nie wypłynęły. Sam długo starałem się rozwiązań zagadkę tych klocków lecz wszystko co ustaliłem zostało wstawione przez Przemka, niektóre rzeczy dopowiedziane i pozmieniane Big Grin Podsumowując podobne obiekty występują na archiwalnych zdjęciach na statkach, pociągach oraz terenach fabryk z zamontowanymi działkami p. lot. A taką podstawę znalazłem w tym roku:


[Obrazek: DSC03779.JPG]

[Obrazek: DSC03778.JPG]
Odpowiedz
#17
Hirschberg? Smile
Dziwne to coś. Patrząc na umiejscowienie wygląda to raczej na coś totalnie niepraktycznego i raczej mało funkcjonalnego na podstawę do czegokolwiek. Poza tym konstrukcja ceglana więc tym bardziej kosmos.
Co jest w środku?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#18
(13-10-2013, 12:40)gunship napisał(a): Hirschberg? Smile
Dziwne to coś. Patrząc na umiejscowienie wygląda to raczej na coś totalnie niepraktycznego i raczej mało funkcjonalnego na podstawę do czegokolwiek.
To jest coś totalnie praktycznego jeżeli założymy, że jest to podstawa pod działko p.lot. Ten ceglany cosiek znajduje się mniej więcej w prawym górnym rogu tej widokówki. W środku chyba puste? Na dole tej góry, przy samym dworcu znajdują się wejścia do schronu - sztolni FOT1 FOT2 .Identyczne ceglane obiekty wstawił ktoś w temacie na tym niemieckim forum : http://www.luftschutzbunker-forum.com/ar...-9922.html


[Obrazek: pt2196.jpg]


[Obrazek: 12.jpg]
Odpowiedz
#19
No na drugich zdjęciach, to już wygląda bardziej sensownie. Tutaj dyskutowac nie ma co, z tym ze dziwi mnie zbyt mala odległość pomiędzy podstawami. Moze bardziej pasowaloby to na podstawy pod reflektory? Co do pierwszego zdjecia, to albo byla tam ziemia albo drewniany podest. Niemcy może i budowali karkołomnie ale wszystko musialo mieć ręce i nogi Smile



Sent from my RM-825_eu_poland_345 using Tapatalk
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#20
Te z tych drugich zdjęć oczywiście z tego niemieckiego forum, chociaż to gdzieś w Polsce. W jelonce jest tylko jedna chyba, że jakieś pominąłem.
Odpowiedz
#21
No i niestety kolejny mit obalony. Skonsultowałem te obiekty z moim znajomym, który mocno siedzi w tej tematyce. Rozwalił mnie totalnie swoją odpowiedzią. To nie są żadne podstawy, to po prostu... jeden z przykładów "einnmannbunker" Smile
Jest to radosna twórczość Deutsche Reichsbahn, stawiana w niektórych rejonach Niemiec, w okolicach infrastruktury kolejowej. Nie można tego nawet nazwać bunkrem czy schronem lecz tylko ukryciem Smile Delikwent który znalazł się w trakcie nalotu w okolicy takiego obiektu, wskakiwał do niego i modlił się o to żeby nic nie trafiło bezpośrednio w schronienie. Obiekt nie był też niczym przykrywany czy nakrywany.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#22
Pojęcia nie ma czy coś to pomoże, ale kiedyś na Olechowie coś takiego trafiliśmy.                
Odpowiedz
#23
Chyba tylko jeden z tych obiektów jest z Olechowa i to ten ostatni .
Reszta raczej mi nie pasuje choć nie twierdzę że wszędzie tam byłem a mogę powiedzieć że dużo "przegrabiliśmy" terenu z BKB na tej stacji.
ps
w ostatnim Odkrywce jest opisana jeszcze jedna konstrukcja jednoosobowego bunkra wykonanego z prefabrykatów które bardziej przypominają elementy tworzące studnię. Wspomniany obiekt występował na terenie Riese, tak napisano w artykule z tego co pamiętam.
Odpowiedz
#24
(13-10-2013, 19:14)gunship napisał(a): No i niestety kolejny mit obalony. Skonsultowałem te obiekty z moim znajomym, który mocno siedzi w tej tematyce. Rozwalił mnie totalnie swoją odpowiedzią. To nie są żadne podstawy, to po prostu... jeden z przykładów "einnmannbunker" Smile
Jest to radosna twórczość Deutsche Reichsbahn, stawiana w niektórych rejonach Niemiec, w okolicach infrastruktury kolejowej. Nie można tego nawet nazwać bunkrem czy schronem lecz tylko ukryciem Smile Delikwent który znalazł się w trakcie nalotu w okolicy takiego obiektu, wskakiwał do niego i modlił się o to żeby nic nie trafiło bezpośrednio w schronienie. Obiekt nie był też niczym przykrywany czy nakrywany.

A kolega jest w stanie podać źródło swej wiedzy? i gdzie taki delikwent miałby się ukryć ?
Odpowiedz
#25
Typ schronu jest opisany w "Einnannbunker" Fedorowitza. To kompendium wiedzy na temat "jednoosobówek". Poza tym kolega Alkali ma bogate doświadczenie bojowe, związane z opl Smile



Sent from my RM-825_eu_poland_345 using Tapatalk
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#26
Napewno coś było na tych obiektach zamontowane, przynajmniej na terenie Olechowa. Zachowały się ślady mocowań po czymś. Pozatym relacje wszystkich świadków potwierdzają fakt jakichś stalowych instalacji na tych obiektach. Gdzieś w łodzi w archiwum są zdjęcia z Olechowa z zamontowaną na nich bronią, niestety ja nie mam szans się dostać do archiwów wojskowych. Obok tych obiektów jest szczelina przeciwlotnicza która była przeznaczona w czasie wojny dla 20 osób z obsługi tych stanowisk. Jaco czy te trzy zdjęcia napewno są z olechow? W prawdzie są 4 duże schrony ale do żadnego mi to nie pasuję.
Odpowiedz
#27
Co do obiektów z Olechowa, dostałem właśnie informacje o tym, że podobne obiekty można spotkać np w Wilhelmshaven. Wszystko na to wskazuje, że obiekty były prefabrykowanymi ukryciami dla jednej osoby i nie miały przeznaczenia bojowego. Była to najprawdopodobniej kolejna wersja "einmanna". Obiekty te nie mają nic wspólnego z tymi betonzugami które wskazałeś w linku, w jednej z wcześniejszych odpowiedzi. No może poza obłym kształtem... Smile Jeżeli chodzi o zamontowanie na nich czegokolwiek, to wybacz ale z całym szacunkiem brzmi to bezsensownie, ponieważ widać ewidentnie że ta konstrukcja ma pewne ograniczenia jeżeli chodzi o posadowienie broni:
- podstawa kolumnowa odpada ze względu na brak jakiegokolwiek śrubunku w podłodze oraz obecność włazu,
- podstawa obrotowa typu spotykanego np. w obiektach 58c wymaga innego rodzaju kołnierza,
- podstawa klasyczna z zalanymi w betonie śrubami - jak widać na zdjęciach, śladu po czymś takim nie ma,
- podstawa pod jakąkolwiek morską odmianę - przeglądam wszystko i niczego nie widzę co by mogło na tym spocząć.

Kwestia druga, to jakie miałoby być przeznaczenie takiego obiektu. Załóżmy, że:
- obrona przeciwlotnicza - obrona przeciwlotnicza wysokopułapowa odpada ze względu na gabaryty dział średniego i dużego kalibru. Taki prefabrykat rozleciałby się, poza tym ciężkich armat przeciwlotniczych nie stawia się przy samym obiekcie.
Broni małokalibrowa, służąca do obrony niskopułapowej obiektu. Tutaj głównym argumentem przeciw, jest umiejscowienie i rodzaj podstawy ale pisałem o tym wyżej. Poza tym nawet najlżejsza stacjonarna broń OPL działa w pewnym systemie i posadowienie poszczególnych działobitni powinno być wpasowane w system, czego Niemcy w czasie wojny skrupulatnie przestrzegali.
Kolejną kwestią jest oszczędność materiału. Nawet na Wale Atlantyckim, Rzesza oszczędzała stawiając np Flakvierlingi na podestach drewnianych, z podkładów kolejowych, więc dlaczego mieliby na jakimś Olechowie stawiać podstawy z betonu? Smile
- obrona naziemna - zacznijmy od tego że Olechów wbrew pozorom, sorry ale nie był najważniejszym węzłem kolejowym/stacją na okupowanych terenach Polski. Kutno i Koluszki miały znacznie strategiczne bo przez nie przewalały się setki pociągów dziennie a z tego co się orientuję Niemcy nie przygotowywali ich do jakiejkolwiek obrony bezpośredniej. Do czerwca 1944 wszystkie przejawy defetyzmu, w tym wznoszenie obiektów przeznaczonych do czynnej obrony (poza wyjątkami np. Wał Atlantycki), były krwawo tępione i blokowane. Polowe linie obrony pomiędzy Linią Odry a Wisłą zostały zaplanowane a ich budowa rozpoczęta bez zgody Hitlera. Jak wiemy ze względu na brak czasu, pieniędzy oraz materiałów budowlanych większość polowych linii obronnych nie została ukończona, ba! nawet nie została rozpoczęta, więc w jakim celu Niemiaszki mieliby stawiać takie dziwolągi do obrony. Prościej wtedy byłoby posadowić np dwa Ringstandy do zamykania pewnego odcinka obrony. Poza tym przed czym mieliby bronić Olechowa. Co takiego miała ta stacja że planowano się tam bronić?
- świadkowie - hmm ze świadkami bywa różnie. Nie są to zapewne zeznania spisane kilkadziesiąt lat temu tylko informacje zasłyszane od kogoś, na zasadzie "ktoś kiedyś słyszał" albo "Panie w tamtym dole na pewno jest Tygrys zakopany". Wspominasz coś o zdjęciach w archiwum. Widziałeś je? Kto je widział?
Sorry za tak długi monolog ale Niemcy to bardzo praktyczny naród i naprawdę nie utrudniali sobie życia (no może poza przekładnią w Panterze) w fortyfikacji. Gdyby miałoby to służyć do walki, skorzystaliby z tańszych i łatwiejszych w realizacji rozwiązań, szczególnie w takim miejscu jak Litzmannstadt.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#28
Dlatego pisze co wiem. Cieżko mi powiedzieć czy te kilka osób bazowało na jakiejś zasłyszanej opowieści że coś tam widziano. Informacje o tym że są zdjęcia posiadam od emerytowanego podpułkownika. Pisałem już wcześniej że w górnej cześci betonowego pierścienia są śruby.
Koluszki były rozbudowywane własnie dlatego że powstawał Olechów i do listopada 44 rzeczywiście przejeżdzało więcej pociągów ale potem Olechów przejoł te znaczenie. Niestety od września 1944 nie kontynuowano już budowy i Olechów został ukonczony w ok 60%. Z planowanych ponad 100 zakładów powstało ok 36. Były w planach 2 stację osobowe ukończono tylko jedną. Jedyna rzecz związana z militarjami jak do tej pory to 6 magazynów gdzie składowano broń.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#29
Widzisz skoro informacje od świadków nie są wiarygodne, trzeba się skupić na logicznej dedukcji i interpretacji posiadanych faktów.
Na temat ruchu kolejowego trudno mi się wypowiadać ale Olechów chyba nie leżał tak jak Koluszki na szlaku północ-południe? Poza tym moje odniesienie do Koluszek dotyczyło strategicznego położenia Koluszek lub Kutna (jako stacji węzłowych) i ich ewentualnego przygotowania do obrony.
Śruby które znajdują się na górnej powierzchni prefabrykatu mogłyby co najwyżej służyć do mocowania desek albo pokrywy.

http://www.gyges.dk/SES11%20MG15%20(Small).JPG - przykład stanowiska przeciwlotniczego karabinu maszynowego MG15 wraz z 5 osobową obsługą.
http://www.gyges.dk/DN%20(Small).jpg - zdjęcie lotnicze przedstawiające stanowiska przeciwlotniczych karabinów maszynowych wraz z rowami dobiegowymi i łącznikowymi. Jak widać nawet karabiny maszynowe nie były ustawiane "na pałę" tylko tworzyły system.

-A tu masz przykładową podstawę wraz ze śrubunkiem pod flak 37 mm.
http://www.gyges.dk/IMG_1941%20(Small).JPG
-Tu przykład podstawy pod działo 88 mm.
http://www.gyges.dk/Flak%2088%20brisk%201%20(Small).JPG
-Tu przykład działobitni pod flak 20 mm.
http://www.gyges.dk/2%20cm%20Flak%20G-St...Large).jpg

Wierz mi że nie byłoby najmniejszego sensu aby cokolwiek montować na tych betonach, bo w jakim celu??

Aktualizacja:
Obiecane zdjęcie identycznych obiektów w porcie w Wilhelmshaven oraz inne ujęcie platform betonzuga. Widać chyba różnice konstrukcyjne i gabarytowe.

       
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#30
Dzięki za bogaty materiał, przekonał mnię. Obrona dworca kolejowego gdzieś była, jeśli nie w tym miejscu to gdzieś indziej. Chociaż nie jest powiedziane że to były stanowiska stacjonarne, mogły być na wagonach kolejowych. Jeszcze by trzeba jakiegoś specjaliste ściągnąć żeby mógł na żywo ocenić te betony na Olechowie, przypominają te z przedostatniego zdjęcia ale tak bez wymiarów ciężko stwierdzić. Powracając do tematu baterii, udało się zlokalizować przypuszczalny teren gdzie mogły się znajdować.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości