Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
P.S.U. 4
#1
Wczoraj w naszym muzeum pojawił się kolekcjoner, poszukujący monet zastępczych wykorzystywanych przez jednostki wojskowe w okresie II RP. Przybył do Nas, ponieważ również w Składnicy Uzbrojenia w Gałkówku posługiwano się takim ekwiwalentem złotych polskich. Czy w Wasze ręce wpadł kiedykolwiek żeton oznaczony SPÓŁDZIELNIA P.S.U.4. 1934?
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#2
Witaj Domin. W pracy mam spis monet spółdzielni wojskowych jakie i gdzie były i jakie nominały wybijali, ale na razie mam swoje wykopaliska i dopiero jak wrócę do pracy to mogę sprawdzić. Ale nie pamiętam by taka była. Pozdrawiam. Jacek
Odpowiedz
#3
Żetony takie były wybijane. Katalog S. Bulkiewicza z 1998 r. notuje 2 monety wybijane dla Spółdzielni P.S.U. nr 4 (obydwa nominały mają datę 1934 r.):
1. 20 groszy - bez kontramarki
1.2 20 groszy - z kontramarką
2. 2 złote

Jak do tej pory (a pieniądzem zastępczym interesuję się od około 2 lat) nie widziałem aby którakolwiek z nich pojawiła się na rynku...

Pozdrawiam,
DagonX
Aut Caesar, aut nihil!

[Obrazek: 45fa80d2a21.gif]
Odpowiedz
#4
Na stronie www.katalogmonet.pl/Katalog/Pieni%C4%85dz-zast%C4%99pczy/Wojsko-Polskie-1925-1939/S%C5%82u%C5%BCby/20-groszy-z-kontramark%C4%85
jest przykład 20 groszy z kontrmarką. Są tam również pokazane pozostałe dwa żetony, o których pisze DragonX
Odpowiedz
#5
Zainteresowałem się tematem żetonów wojskowych.
Na stronie www.wcn.pl można znaleźć zdjęcia monet/żetonów/środków płatniczych różnych spółdzielni wojskowych. Niestety nie znalazłem nic na temat Gałkówka.
Rzucił mi się za to w oczy żeton 31. Pułku Strzelców Kaniowskich, który stacjonował w Sieradzu Smile
Odpowiedz
#6
(20-09-2013, 12:00)Placzido napisał(a): Rzucił mi się za to w oczy żeton 31. Pułku Strzelców Kaniowskich, który stacjonował w Sieradzu Smile

W Sieradzu siedzieli od 1936 r., wcześniej byli w Łodzi. Stacjonowali przy ul. 11 Listopada 62 (dzisiejsza ul. Legionów). Zresztą... po przeniesieniu oddziału do Sieradza w Łodzi nadal pozostały dwa bataliony. Smile

PS. Niestety łódzkie budynek koszar został rozebrany w 2010 r. Sad
Aut Caesar, aut nihil!

[Obrazek: 45fa80d2a21.gif]
Odpowiedz
#7
Cytat:PS. Niestety łódzkie budynek koszar został rozebrany w 2010 r. Sad
Sieradzkie koszary nadal stoją i mają się dobrze Smile

DagonX, czy możliwe jest, że te żetony były używane zarówno w Łodzi, jak i po 1936 w Sieradzu?
Odpowiedz
#8
Na jednym ze znanych portali aukcyjnych pojawiła się książka pt. „MONETY ZASTĘPCZE oraz ZNAKI MONETOPODOBNE ŁODZI I OKOLIC” Stanisława BULKIEWICZA
Może tam będą informacje na temat żetonów Składnicy Uzbrojenia w Gałkówku
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości