Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gotyckie cyfry - numeracja budynków
#1
Witam! Smile

Chciałbym zapytać czy ktoś z Szanownych Forumowiczów może posiada bądź wie gdzie znaleźć zdjęcia z Litzmannstadt, na których wyraźnie widać jak w czasie okupacji hitlerowskiej wyglądały tabliczki z numeracją oraz nazwami ulic?

Być może ktoś z Was ma taką tabliczkę w domu (w końcu różne rzeczy czasem się zbiera Wink)?

Niestety na dostępnych i posiadanych zdjęciach z tego okresu takie detale są praktycznie nie widoczne dla mnie :kwasny:

Będę wdzięczny za pomoc Smile

Pozdrawiam
DagonX
Aut Caesar, aut nihil!

[Obrazek: 45fa80d2a21.gif]
Odpowiedz
#2
Zdjęcie liche, ale widok tabliczki dosyć znośny.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#3
Fakt - zdjęcie kiepściutkie, ale już daje mi jakiś pogląd na temat, który mnie zainteresował. Dzięki Xanadu! Smile

Może ktoś jeszcze ma jakieś zdjęcia/materiały tego typu?
Aut Caesar, aut nihil!

[Obrazek: 45fa80d2a21.gif]
Odpowiedz
#4
Takie znajdki z internetu na szybko....może się przydadzą.


Załączone pliki Miniatury
           
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#5
Drugie i trzecie zdjęcie znałem, natomiast to pierwsze ani razu nie trafiło przed moje oczy - dzięki wielkie! Smile
Aut Caesar, aut nihil!

[Obrazek: 45fa80d2a21.gif]
Odpowiedz
#6
Witam ponownie!

Dzisiaj, po dosyć długim procesie czyszczenia tabliczki z kilku warstw różnych farb mogę w końcu odnieść do czegoś moje wcześniejsze pytanie. Zainteresowanie tabliczkami łódzkimi z numeracją i nazwami ulic, z okresu okupacji, wzięła się stąd iż kilka dni temu trafiła do mnie zagadkowa blacha.

Na budynku, na którym wisiała (ponoć budynek rozebrano; region Starego Widzewa), pod nią znajdowały się jeszcze dwie tabliczki - jedna żółta (okres PRL-u) i obecnie obowiązujący typ. I powstaje pytanie - czy ta którą prezentuję to okres wczesnego PRL-u, czy też raczej okupacja? Moim zdaniem krój cyfr bardziej pasuje pod okres 1939-1945, ale pewności nie mam...

Pozdrawiam
DagonX


Załączone pliki Miniatury
   
Aut Caesar, aut nihil!

[Obrazek: 45fa80d2a21.gif]
Odpowiedz
#7
Wiec tak dołączę kolejny materiał fotograficzny i sam porównaj.Moim zdaniem to jednak prl.....Dlaczego?Dlatego iż nie ma tych charakterystycznych łuków na krańcach tablicy.Jednak czy było to normą to Ci nie odpowiem bo "specjalistą" w tej dziedzinie nie jestem więc są to moje frywolne dywagacje.


Trzy ostatnie zdjęcia tablicy pochodzącej z Łodzi podczas okupacji znalezione kiedyś na aukcji.


Załączone pliki Miniatury
               
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#8
No i tutaj powstaje problem (btw. dzięki wielkie za zdjęcia z aukcji!), widziałem to zdjęcie z Poznania i stąd me wątpliwości - i tutaj i tutaj podobny krój tablicy tj. kolor i obramowanie... Sad
Aut Caesar, aut nihil!

[Obrazek: 45fa80d2a21.gif]
Odpowiedz
#9
Wiesz to charakterystyczne obramowanie i łuki na rogach to powtarzają się za każdym razem kiedy widzę taką tablice z nazwą ulicy.Pytanie jeszcze jedno czy ta unifikacja dotyczyła również numerów Smile
Jednak można pokusić się o stwierdzenie że chyba tak ponieważ te "łuki" na rogach spełniały prócz funkcji estetycznych również funkcje praktyczne (wiedziałeś gdzie masz wiercić bez kombinacji).
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#10
Niby tak - ale czy na pewno łuki te dotyczyły również tabliczek z samą numeracją (taką jaką ja posiadam), czy tylko tych z nazwami ulic (jak widzimy powyżej)?
Aut Caesar, aut nihil!

[Obrazek: 45fa80d2a21.gif]
Odpowiedz
#11
Jak się dobrze przyjrzeć to w centrum na budynkach do dziś można znaleźć napisy pamiętające drugą wojnę,
Odpowiedz
#12
Dokładnie efczu...Właśnie mi przypomniałeś linka do tematu.Już się przewinął na forum ale dla przypomnienia.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.murale.mnc.pl/napisy.htm">http://www.murale.mnc.pl/napisy.htm</a><!-- m -->
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#13
KaDe napisał(a):Dokładnie efczu...Właśnie mi przypomniałeś linka do tematu.Już się przewinął na forum ale dla przypomnienia.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.murale.mnc.pl/napisy.htm">http://www.murale.mnc.pl/napisy.htm</a><!-- m -->

Dla mnie stronka super!
Odpowiedz
#14
Stronka znana od dawna, choć dawno nie odwiedzana :dontgetit:

Co do tabliczek, w weekend uratowałem od pieca dwie tabliczki z numerami, odgrzebując je na jednym z chojeńskich skupów złomu.

Przykład PRL-owskich tabliczek - kolor ten sam zarówna tła jak i cyfr, obramowanie podobne do tego z Poznania.

Jednak ewidentnie krój cyfr się nie zgadza - są całkowicie inne.
Zresztą, oceńcie sami Wink

PS. Przedstawiona przez Ciebie, KaDe, tabliczka chyba nie jest z Łodzi - wydaje mi się, że nie było u nas ulicy o nazwie "Balladenweg" (nota bene nie mogę nawet takiej znaleźć w indeksie do mapy Litzmannstadt!)


Załączone pliki Miniatury
       
Aut Caesar, aut nihil!

[Obrazek: 45fa80d2a21.gif]
Odpowiedz
#15
Dagonx z pracy domowej pała SmileJuż Ci miałem przyznać racje a jednak.....mamy chyba inne wykazy SmileLecz nie w tym rzecz, chodziło przede wszystkim o ukazanie charakterystycznej specyfikacji niemieckich tablic.

Źródła to :
1)Plan von Litzmannstadt : mit Strassenverzeichnis / causgeführt von Erwin Thiem

2)pilot.pl


Załączone pliki Miniatury
           
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości