Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Linia okopów w okolicy Feliksina
#1
Dzisiaj badając teren nieopodal Feliksina natrafiłem w lesie na linie okopów, tak mi się wydaje ale nic innego raczej to nie jest. W niektórych miejscach okopy są słabo widoczne. Linia prowadzi dalej na wschód ale zrównano pas lasu i zniwelowano teren pod autostrade A1 i prawie nic nie widać. Narysowałem plan tak jak to widziałem.


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
#2
Faktycznie może być to linia okopów, możesz na swoim planie wskazać kierunek północny?
Odpowiedz
#3
Rozwiązania są dwa:
- pozostałości "Litzmannstellung" 44/45 - na co wskazywałby układ transzei który narysowałeś,
- pozostałości z działań w 1914 roku - ale ekspertem nie jestem w tym temacie, więc pytanie do kolegów od I wojny.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#4
Zaznaczyłem północ, powinno pomóc w identyfikacji okresu z którego pochodzi ta linia okopów.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#5
Wiesz, wszystko zależy od posadowienia tego w terenie. Linia "Litzmannstellung" w tamtym rejonie przesłaniała rejon miasta od południa i zakręcała na północ. W teorii.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#6
Wygląda tak że zaczyna się, idzie na południe i skręca na wschód. Pozatym znajduję się niedaleko przed nasypem kolejowym patrząc od Łodzi który był budowany w 1944 roku. Chyba że ma to coś wspólnego z tym co znajdowało się obok.
Odpowiedz
#7
Polowe linie obrony a i b oraz pośrednie budowano w od czerwca 1944 roku do początków ofensywy styczniowej. Rozumiem że linia znajduje się na południe od torów kolejowych?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#8
Tak linia znajduję się na południu od torów kolejowych. Mniej więcej pomiędzy ulicą Wieńcową a torami.
Odpowiedz
#9
No to mamy problem, wg mnie linia okopów powinna być przed nasypem/torem kolejowym, tak aby ów tor/nasyp był naturalną drugą linią i nie przesłaniał przedpola. A druga sprawa to ich usytuowanie frontem na zachód?? Więc albo nie okopy albo I WŚ. Trzebaby machąć nad nimi cewką Smile
Odpowiedz
#10
Zacięte walki toczono 22 listopada 1914r o folwark Bolesławiec. Folwarku już nie ma, ale ...
http://www.mapywig.org/m/WIG100_300DPI/P...300dpi.jpg
Może warto by nałożyć usytuowanie okopów na starej mapie.
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#11
Jeżeli są zwrócone frontem na południe, południowy zachód i są rozlokowane między Wieńcową a torami kolejowymi, to wtedy nasyp nie zasłania przedpola, tylko jest na zapolu.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości