Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Puszka kwestowa WHW
#1
Odświeżam wątek Smile

W trakcie odwiedzin u znajomego udało mi się uratować przed piecem hutniczym puszkę skarbonkę. Po identyfikacji okazało się, iż jest to puszka kwestowa WHW - Winterhilfswerk - Dzieło Pomocy Zimowej.
Co ciekawe puszka jest z naszego regionu - Kraju Warty - Wartheland.
Szacuję że puszka pochodzi z lat 1940 - 1944.
Początkowo sądziłem że puszka jest w oryginalnym malowaniu, jednakże po bliższych oględzinach okazało się, iż wieczko nie ma śladów malowania wtórnego, puszka jest pomalowana drugi raz. Z uwagi na identyczność kolorów uważam, iż jest to malowanie z epoki. Puszka ma indywidualny nr 16321, oddzielne miejsce na bilon i banknoty. Przy dolnej krawędzi jest opis regionu, gdzie była używana - Gau Wartheland. Na spodzie / dnie jest sygnatura o treści:
MWestermann&Co.
[VAESCO]
Neheim-Ruhr
41

Dla zainteresowanych więcej informacji na temat WHW i "gadzetów" z nią związanych można znaleźć na stronie http://www.whw.porcelanki.net/news.php

Dzięki za podesłanie linków do zdjęć we wcześniejszym poście. Proszę o jeszcze Smile


Załączone pliki Miniatury
                   
Odpowiedz
#2
Skąd pewność, że puszka była używana na zbiórkę na pomoc zimową, a nie do wszelkiego rodzaju kwest?Mam identyczną.Wszystkie oznaczenia takie same,a numer 3018.Moja jest w gorszym stanie,bo w dzieciństwie była to moja "świnka".
Odpowiedz
#3
(10-04-2013, 19:38)Passy napisał(a): Skąd pewność, że puszka była używana na zbiórkę na pomoc zimową, a nie do wszelkiego rodzaju kwest?

Z informacji jakie znalazłem (nie pamiętam już gdzie) dot. pomocy zimowej, puszki WHW były czerwone, numerowane i oznaczone nazwa regionu.
W przypadku innych zbiórek, takie numerowania nie były używane, aczkolwiek stwierdzono wykorzystywanie puszek WHW w innych kwestach, np. na Deutsches Rotes Kreuz - w takich wypadkach dla odróżnienia były one przemalowywane.
W załączeniu zdjęcia dwóch puszek z zaprzyjaźnionej strony Smile


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości