Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KĄCIK AMUNICYJNY: 11x59R GRAS
#1
Czołem
Nie wiem czy taka forma będzie szanownemu koleżeństwu odpowiadać, ale jakoś trzeba zacząć.


Nabój 11x59R został regulaminowo wprowadzony do armii francuskiej w 1874 roku, w ramach modyfikacji uzbrojenia z przestarzałych karabinów systemu Chassepot, na nowe jednostrzałowe karabiny Gras. Był to jeden z pierwszych nabojów scalanych używanych przez armię. Nabój „na pierwszej linii” przetrwał do 1886 roku, kiedy to został zastąpiony przez amunicje 8x50R Lebel .
W okresie pierwszej wojny światowej amunicja tego typu stosowana była w jednostkach zapasowych, oraz w lotnictwie. Broń systemu Gras często przebudowywano na wyrzutnie granatów, często w warunkach polowych.
Powstała bardzo duża ilość typów amunicji 11x59R. Na wstępie pragnę pokazać na zdjęciach ostatnie modyfikacje tego typu amunicji, a konkretnie 11 x 59 R Gras Mod. 1874-79-83 – 2 z pociskami powlekanymi miedzią lub mosiądzem i 1 z pociskiem ołowianym bezpłaszczowym.
Pozdrawiam
Sturmvogel


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#2
Kącik amunicyjny to dobry pomysł! Mam nadzieję, że pod Twoim kierunkiem będzie się rozwijał. Pewnie wyjdzie na to, że jestem totalnym laikiem w temacie, ale prosiłbym o rozpiskę/jakąś ściągawkę dotyczącą oznaczeń na łuskach pierwszowojennych (tych znajdywanych na terenach Operacji łódzkiej), co oznaczają poszczególne symbole, o elaborowaniu łusek, typach, rodzajach itd. Poza tym tak trzymać i do przodu!Smile
Odpowiedz
#3
Polecam http://www.municion.org/, na początku pewno będziesz poruszał się po tej stronie jak w ciemności lecz dzięki niej szybko zidentyfikujesz łuskę Tongue
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości