Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kozioł, prochownica?
#1
Witam, niedawno wyszło coś takiego przy pozostałościach starego młyna. Jest na tym wizerunek kozła, a z drugiej strony jakby same rogi. Wiecie co to może być?


Załączone pliki Miniatury
                   
[Obrazek: baner468.png]
Odpowiedz
#2
Rozumiem, że przedmiot wykonany z metal. Ale jakiego?
Odpowiedz
#3
(19-02-2013, 22:23)Jagoda napisał(a): Rozumiem, że przedmiot wykonany z metal. Ale jakiego?

Nie jestem pewny, ale chyba ołów.
[Obrazek: baner468.png]
Odpowiedz
#4
Nie mam pewności ale wydaje mi się, że może być to fragment ozdoby meblowej np "okucie" łóżka lub karnisza. Przy czym jakość rysunku wskazuje, że raczej był to przedmiot do bliższego "oglądu" niż okucia meblowe. Być może tak jak sugerujesz może być to fragment prochownicy. Dziwi tylko materiał z którego została wykonana oraz brak jakiegokolwiek zaczepu uszka do przytroczenia przewleczenia rzemienia-paska. Acz nie jest to warunek konieczny.
MJ
Odpowiedz
#5
No racja, a czy może to mieć coś wspólnego z piecem? Generalnie zostało to znalezione właśnie z resztkami jakiegoś pieca. Były cegły, elementy metalowe etc. Przypadek?
[Obrazek: baner468.png]
Odpowiedz
#6
Jeśli faktycznie jest to wykonane z ołowiu to nie sądzę by mógłby być to element pieca. Ołów ma dość niską temperaturę topnienia, a co za tym idzie gdyby za mocno napalić w piecu, ozdoba mogłaby się rozpuścić względnie zdeformować. Natomiast jeśli "prochownica" wykonana jest z innego metalu np, cynk, znal itp. to jak najbardziej mogła być elementem ozdobnym pieca lub zastawy kuchennej lub swego rodzaju bibelotem np. przyciskiem do papieru na biurko, elementem kałamarza itp.

Tak sobie myślę, że wykonanie prochownicy z ołowiu byłoby chybionym pomysłem ze względu na jej ciężar jak podstawowe przeznaczenie tego metalu (produkcja kul karabinowych/pistoletowych). Dlatego podsumowując moje przemyślenia skłaniam się do wniosku, że ów przedmiot raczej jest jakimś elementem wyposażenia mieszkania (bibelot) niż sprzętem militarnym.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości