Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Film o Operacji Łódzkiej
#1
http://www.youtube.com/watch?v=lfWiA0ob91Y
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#2
Widzę po wejściach, że część Towarzystwa zapoznała się z filmem. Jakie macie spostrzeżenia i czy uważacie, że można go puścić młodzieży szkolnej?
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#3
Cześć.Może mała uwaga co do lektorów. Sprawiają wrażenie jak by przekazywane wiadomości przeczytali przed chwilą .Ale to tylko moje zdanie.Natomiast młodzieży można śmiało go pokazywać.Jeśli ktoś się tematem zainteresuje to resztę wiadomości sobie poszuka. No i budżet też na pewno nie był tak kosmiczny jak w powstającym od paru lat filmie o tej samej tematyce ( tytuł pominę.)
Odpowiedz
#4
Film ok. Powiedzcie mi skąd autorzy wzięli 200000 zabitych, które pojawia się pod koniec filmu ?
Pozdrawiam
L.
Odpowiedz
#5
Obejrzałem film, kilka momentów jest naprawdę ciekawych. Jeżeli chodzi o Pana, który przedstawia na mapie przebieg walk, robi to niestety strasznie niedbale sprawia wrażenia jakby rzeczywiście zapoznał sie z materiałem tuz przed kręceniem sceny. Ogólnie duży szacunek dla twórców dokumentu. Zapewne nie śa to profesjonaliści w dziedzinie dokumentu ale takie uwagi moga spowodować, że kolejna produkcja będzie bardziej dopracowana. Wiedza mieszkańców naszego regionu jeżeli chodzi o te wydarzenia nie imponujaca. Film powinien byc wyświetlony w każdej szkole w ramach lekcji historii.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#6
Ja preferuję słowo pisane, ale to rzecz gustu. Czy młodzież szkolną ów film zainteresuje, tego nie wiem, na pewno będzie miłym urozmaiceniem sztampowych lekcji. Natomiast podany w końcowych napisach adres www.lodzkie1914.pl nie istnieje Sad
MJ
Odpowiedz
#7
Dzięki za odzew. Ja co prawda uważam, że film skierowany jest do mocno zainteresowanych tematem, a młodzież ...Huh
Jagoda - adres powinien wyglądać następująco lodz1914.pl
Sebastianie- Pan jest największym znawcą Operacji Łódzkiej, a gdyś był na którymś z jego wykładów w Koluszkach, zobaczyłbyś, że taki ma, troszkę chaotyczny, sposób przekazywania wiedzy.
Co do lektorów - zgadzam się z Prezesem. Uważam jednak, że panowie Daszyńscy stanęli na wysokości zadania.
Leszku - problem ten wałkuję od dłuższego czasu i nijak mi takie wysokie liczby nie wychodzą. Ciekawym tych dokumentów.
Domin
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#8
Kolego "Domin" podzieliłem sie tylko spostrzeżeniami na temat dokumentu. Może rzeczywiście nie mając żadnego wkładu w proces powstawania filmu nie powiniem go krytykować. Jeżeli kogoś obraziłem serdecznie przepraszam. Pisząc nie miałem tego na celu. Mam wielki szacunek dla pasjonatów, że pomimo przeciwności nie rezygnują i tworzą tego typu produkcje. Dziś jeszcze raz obejrzałem film. Jeszcze raz wyrażam szczere uznanie dla twórców dokumentu i jeżeli kogoś z panów uraziłem swoją wypowiedzią " serdecznie przepraszam".

Z wyrazami szacunku.

Sebastian S.
Odpowiedz
#9
(29-01-2013, 17:19)Domin napisał(a): Jagoda - adres powinien wyglądać następująco lodz1914.pl
No to poprawić, a nie społeczeństwo w błąd wprowadzacie! Sprawa druga to że na wskazanej przez Ciebie stronie, odnoszę wrażenie, że do 2010 nic się nie dzieje.
(29-01-2013, 17:19)Domin napisał(a): Leszku - problem ten wałkuję od dłuższego czasu i nijak mi takie wysokie liczby nie wychodzą. Ciekawym tych dokumentów.
Wg. mnie 200 000 jest liczbą możliwą do osiągnięcia ale nie jako zabicie ale jako straty, czyli zabici, zaginieni i ranni i chorzy (czasowo nie zdolni do walki) po obu stronach frontu liczona od początku wojny do ustabilizowania się linii frontu na przełomie 1914/1915 r. Liczba 200 000 zabitych pojawiła się w artykułach Michała i jest ochoczo powtarzana przez grono "znawców" tematu. Zwłaszcza w kontekście ewentualnych porównań z Bitwą pod Verdun. Prawdopodobnie dzieję się tak, gdyż polskojęzyczna literatura dotycząca tej operacji jest dość uboga, a ponad to nikt nigdy nie dokonał jej podsumowania. Nadto strony konfliktu zawsze są skłonne do zaniżania swoich strat i zawyżania strat przeciwnika.
MJ
Odpowiedz
#10
Zgadzam się z przedmówcami.
Jagoda - wyobraź sobie, że o 200 000 poległych usłyszałem od znanego autorytetu - ale nie od Stelli. Co do strony - nic dodać nic ująć (niestety zastój)
Sebastianie - nikogo nie uraziłeś - moja wypowiedź miała mieć charakter żartobliwy, ale nie dodałem emotikonki. W pełni się z Tobą zgadzam.
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#11
Nie jestem oczywiście autorytetem w temacie operacji łódzkiej, zwracam sie tutaj do autorów dokumentu może warto rozwinąć dokument o szczegóły operacji, tak jak była mowa w dokumencie teren okolic Łodzi jest naznaczony dziesiątkami cmentarzy, które mówią o mniejszych lub większych potyczkach. Cmentarze te stanowia jakby mapę tej operacji.
Odpowiedz
#12
(30-01-2013, 18:59)Domin napisał(a): Jagoda - wyobraź sobie, że o 200 000 poległych usłyszałem od znanego autorytetu - ale nie od Stelli.
Autorytety też mogą się mylić, szczególnie samodzielnie tłumacząc dokumenty czy literaturę. W każdym razie nie mnie podważać wiedzy autorytetów, on doktor nauk historycznych, ja... cóż nikt ważny Smile W każdym razie mam prawo mieć odmienne zdanie i je mam.
MJ
Odpowiedz
#13
filmik można ponownie oglądać na uruchomionej niedawno stronce tu:
http://www.lodzkie1914.pl/index.htm
Mamy ustna zgodę od autora na rozpowszechnianie niekomercyjne , więc dodam go na chomiku .
Odpowiedz
#14
No patrzcie, stronka się znalazłaBig Grin Wielce przepraszam Jagodę za wprowadzenie go w błąd. Na drugi raz ,jak czegoś nie będę pewien, to powstrzymam się z wpisem.
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości