Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wsie parafii Mileszki
#1
Przejrzałem nasze forum (i nie tylko) i nie znalazłem interesujących mnie informacji.

Szukam "czegoś" co dotyczyłoby wsi Antoniew i Sikawa (Budy Sikawskie) leżących w parafii Mileszki. Interesują mnie: w miarę dokładne położenie, coś o założeniu, historii, coś na temat cmentarza (czy był jakiś inny niż obecnie istniejący przy ul. Gorczykowskiej).

Może ktoś z koleżeństwa mieszka na Mileszkach?

Swoją wiedzę czerpię w zasadzie ze "Spacerownika od Mileszek na Sikawę" ze strony http://bi.gazeta.pl/im/6/7444/m7444626.pdf
Odpowiedz
#2
Przed wojną (1936?) wydany był przewodnik po okolicach Łodzi, niestety nie pamiętam ani tytułu ani autora ani miejsca i roku wydania. Książka była swego czasu dość popularna więc nie wykluczone że została zdygitalizowana w B.W. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Być może znajdziesz coś w tej książce.
Ostatnio też (2011?) ukazała się książka "Starodawna parafia Mileszki" poniżej link do spisu treści z Rocznika łódzkiego, ale z tego co wiem to też książka być moze dostępna u proboszcza lub w księgarni Nike (o ile jeszcze istnieje) www.roczniklodzki.uni.lodz.pl/rocznik_59/Spis_pl_59.pdf
Proponuję również przewertować Roczniki Łódzkie być może znajdziesz w nich stosowne informacje.
Odpowiedz
#3
Znalazłem ten przewodnik tzn tytuł autora i wydanie dr Jan Dylik, Łódź i okolice. Przewodnik geograficzny wydany Nakładem Zarządu Miejskiego w Łodzi, 1939. Przy czym nie ręczę, że tam znajdziesz jakieś informacje. Przewodnik jest w WBP na gdańskiej https://symphony.wimbp.lodz.pl/uhtbin/cg...6/60/502/X
Cmentarz parafialny początkowo był wokół kościoła parafialnego w Mileszkach, natomiast nie wyklucza to istnienia innych mniejszych nekropolii dla konkretnych wsi. Cmentarzy proponuję szukać na starych mapach.
Odpowiedz
#4
Podstawowe wzmianki o Mileszkach i wsiach leżących w granicach miasta Łodzi (z lat 70-tych) znajdziesz tutaj:

S.M. Zajączkowski – Studia z dziejów osadnictwa na obszarze Łodzi do końca XVI wieku (w: Materiały i Studia, zeszyt 2, Łódzkie Towarzystwo Naukowe 1976)

B. Baranowski – Zmiany w sieci osadniczej na obszarze obecnej Łodzi od końca XVI w. do roku 1820
(w: Materiały i Studia, zeszyt 3, Rada Naukowa przy Prezydencie Miasta Łodzi, Łódź, marzec 1974)

M. Koter – Zagospodarowanie przestrzenne obszaru obecnej Łodzi u schyłku okresu przedprzemysłowego
(w: Materiały i Studia, zeszyt 4, Rada Naukowa przy Prezydencie Miasta Łodzi, Łódź, 1974?)

Zeszyty te są na pewno w BULE, w bibliotece Wojewódzkiej też powinny być.
Odpowiedz
#5
Dzięki za informacje. Co prawda potrzebuje krótkich informacji do historii rodziny, ale na nadmiar materiałów nigdy nie narzekam.
A nazwa Blizno z czymś się Wam kojarzy?
W moich materiałach źródłowych znalazłem wzmiankę: "miejsce urodzenia - Łódź-Blizno". Jestem pewien, że w wymienionych źródłach znajdę info, ale już chciałbym zaspokoić swoją ciekawość... Taki ze mnie niecierpliwy genealog... ;-)
Odpowiedz
#6
Jak byś szukał w Rocznikach Łódzkich to znacznej części nie trzeba wertować bo są (jest) bibliografia zawartości roczników wydana.
Jagoda skąd te podejrzenia śmierci Księgarni Nike?
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#7
Z góry przepraszam za of top.
Co do Nike, nie wiem czy istnieje, bo ostatnio w niej byłem jakieś 5 lat temu.
Odpowiedz
#8
(16-05-2013, 10:29)Jagoda napisał(a): Co do Nike, nie wiem czy istnieje, bo ostatnio w niej byłem jakieś 5 lat temu.

Na szczęście istnieje bo to bardzo fajne (choć nie najtańsze miejsce).
A wracając do tematu, może tu coś jest:
Rafał Leszczyński, Starodawna parafia w Mileszkach, Łódź 2012
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#9
Dzięki za wszystkie informacje. Były przydatne w opisie genealogicznym rodziny.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości