Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Schrony - nieopodal Uniejowa
#1
Schrony nieopodal Uniejowa :
Spycimierz - 5 szt
Spycimierz -kolonia - 3 szt
Zieleń -1 szt
Czy jest wam coś wiadome na temat tych schronów/bunkrów?
Czy brały one jakiś udział w działaniach wojennych?
Odpowiedz
#2
Prawdopodobnie chodzi ci o niemiecką linię umocnień polowych B-2 z 1944 roku. Rozciągała się ona wzdłuż Warty.

Schrony - tzn. takie dość niewielkie, z dużą dziurą w dachu i wejściem bocznym? Ringstandy 58c
Jeśli takie jak "cembrowiny" od studni często nakryte pokrywami- to tzw. Kochbunkry
Odpowiedz
#3
Szukając na necie znalazłem info że to są prawdopodobnie Tobruki i to jest linia b2
Dzięki za info.
Nie wiesz czy toczyły się walki w 1944/45 roku w okolicach uniejowa ?
Według mapy (Atlas Wojskowy -województwa łódzkiego ) są tam umocnienia z 1939r. ale to bez sensu .
Odpowiedz
#4
Co do walk - to nie wiem.

A polskie schrony z 1939 roku są dalej na północ, w rejonie Władysławowa, Russocic i Tarnowej.
To fortyfikacje tzw. Przedmościa Koło, robione przez Armię Poznań.
Odpowiedz
#5
Znam te tereny przemierzałem je w ostatnie wakacje.
Najwyraźniej błąd wydawcy mapy bo troszkę się zdziwiłem .
Dzięki za odp.
Odpowiedz
#6
Jeżeli nadal interesuje Cię Uniejów, to jestem Uniejowianinem, a jeśli masz jakieś pytania dodatkowe, to posiadam monografię tego pięknego miasta (chodzi mi o miasto sprzed Term) chętnie w niej sprawdzę te rzeczy, ale będzie to dopiero możliwe po powrocie do domu, za jakieś 2 tygodnie.
Pozdrawiam
#maol
Odpowiedz
#7
Na pewno się zgłoszę Smile
Odpowiedz
#8
R58c jest jeszcze kilka w okolicy Uniejowa. Te w Spycimierzu, po tamtej stronie Warty są najbardziej znane. Na prawym brzegu znajduje się również kilka sztuk:
2 - za cmentarzem, ryglujące drogę na Dąbie,
2 - w Balinie, ryglujące kierunek na Poddębice,
2 - prawdopodobnie ryglujące kierunek na Wartkowice ( nie namierzyłem ich ale mam świadka który twierdzi, że takowe były).
Schrony te ryglowały wschodnie podejścia do miasta, coś na zasadzie przedmościa.
Przedmoście natomiast, połączone było pozycjami ryglowymi z linią b-1 przebiegającą między Poddębicami a Uniejowem. Pozostałością po niej jest rów przeciwpancerny.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#9
Dobrze wiedzieć. A gdzie dokł można spodziewać się tego rowu ? jakiś punkt odniesienia
Dzięki za info.
Odpowiedz
#10
Jadąc drogą krajową z Poddębic do Uniejowa, w środku lasu jest krzyżówka z drogą prowadzącą do leśniczówki. Rów przecina 72' ok 100 metrów przed tym skrzyżowaniem. Jest zachowany w bardzo dobrym stanie i pomimo upływu lat jest dosyć głęboki.
Jeżeli chodzi o sygnały to głucho Smile Niemcy nie zdążyli wykonać nawet jednej linii okopów. Dziadek mojego kolegi mieszkał w trakcie okupacji w jednej z okolicznych wiosek i opowiedział mi o budowie tego rowu. Liczyłem na jakieś sensacyjne informacje ale powiedział że niestety poza rowem nic innego nie powstało.

Poniżej zdjęcie rowu, robione z pozycji stojącego w nim człowieka.


Załączone pliki Miniatury
   
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#11
Dzięki serdeczne przyjdzie czas wolny będę w tamtych rejonach trochę pobuszuje Smile
Ciekawe czy coś ciekawego można znaleźć w tych uniejowskich rejonach,ale to okaże się w praniu.
jeszcze raz dzięki za info.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości