Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pauzew, Borek (gm.Wartkowice)
#1
Witam.Jestem studentem Uniwersytetu Łódzkiego i w tym roku przyszło mi pisać pracę licencjacką.Do opracowania mam zagospodarowanie przestrzenne sołectwa Pauzew - Borek w gm.Wartkowice.jednak trafiłem na problem, który strasznie uprzyksza mi życie..otóż mam tu na myśli historię, którą też muszę w pracy opisać. Odwiedziłem masę bilbiotek, archiwum, przeszperałem internet i nici.Dlatego zwracam się z prośbą, a właściwie błaganiem :-( , jeśli ktoś z kolegów forumowiczów dysponuje jakimikolwiek historycznymi informacjami błagam o podzielenie się nimi. Dosłownie uratujecie mi życie ! :padam:
Odpowiedz
#2
strusiu007 napisał(a):Odwiedziłem masę bilbiotek, archiwum, przeszperałem internet i nici.
To może czas już najwyższy odwiedzić samą gminę?
Na początek wirtualnie a docelowo - realnie?
Odpowiedz
#3
w urzędzie gminy byłem kilka razy i nadal ta sama odpowiedź,że oni się tym nie zajmują i nie mają o tym pojęcia..
Poza tym nie szukam informacji o historii gminy, tylko sołectwa..
Odpowiedz
#4
Ok, a co z wizytami w okolicznych muzeach, też nic tam nie mają?
Odpowiedz
#5
tłumaczą się tym, że sołectwo kiedyś należało do innej gminy i przez ten bałagan nie ma nic,nie wspominając już o bezsensownym wytłumaczeniu, że to małe sołectwo więc raczej nic się na ten temat nie znajdzie...
Odpowiedz
#6
Będzie Ci trudno coś znaleźć, bo wiadomo - czego nie ma w necie to nie istnieje.
Co do wsi Borek : w miejscowość Borek był młyn na Nerze. Dawniej ta wieś nazywała się Kolonia Borek, a jeszcze dawniej miejsce to nosiło nazwę Młyn Drozdowski (w I poł.XIX w.też tam był młyn), a teren na wschód od niego Drozdowskim Pustkowiem. Wniosek – miejsce to związane jest z dworem w Drozdowie (?). Szukać należy w księgach wieczystych, herbarzach itp dotyczących Drozdowa.
Podobnie jest ze Pauzewem. Pauzew (Polzew) był wsią folwarczną do jakiego dworu należał ? - nie wiem - może do Neru, lub do Kik czy Drozdowa - też należało by szukać w księgach wieczystych.
Pozdrawiam
L.
Odpowiedz
#7
Odnalazłem ci mapę tego regionu... sprzed 200 lat 8-)
<!-- m --><a class="postlink" href="http://teca.bncf.firenze.sbn.it/TecaViewer/index.jsp?RisIdr=BNCF0003496550">http://teca.bncf.firenze.sbn.it/TecaVie ... 0003496550</a><!-- m -->
Kilka minut zajęło mi ustalenie położenia Wartkowic, bo nie znam tamtych okolic i musiałem cyrklować na oko, ale w końcu, po odnalezieniu Łęczycy jakoś już poszło.
Podówczas wieś nazywała się Bartkowice. Wykluczyłem pomyłkę, podpierając się ościennymi miejscowościami: Biallagora znana dziś jako Biała Góra, czy Truszkawice, obecnie zwane Truskawcem.
Generalnie, jest to kwadrat C III wielkiej mapy Prus Południowych Dawida Gilly'ego: Special Karte von Suedpreussen 1802-1803.
Za wiedzę o istnieniu serwera z tą mapą podziękuj koledze torpowi Smile
Na samym serwerze jest to podrozdział Foglio 10:1

Załączam kilka ujęć w zbliżeniu.
[Obrazek: cc18e5474202dd99m.jpg]
Leszek napisał(a):Będzie Ci trudno coś znaleźć
Zawsze to jednak jakieś "coś więcej" niż nic Smile
Odpowiedz
#8
Młyn w Borku na tej mapie jest zaznaczony pod nazwą Drozdew. Powinien też figurować w "Tabella miast, wsi i osad Królestwa Polskiego" t.I.
W tomie drugim Pauzewa nie ma. Można wnioskować, że powstał po 1824-26 roku.
Pozdr.
L
Odpowiedz
#9
O Pauzewie (jeśli to ten) są 2 zdania w SGKP.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#10
ślicznie dziękuje Panowie.Chociaż to niewiele, ale zawsze coś Smile
Odpowiedz
#11
A próbowałeś zasięgnąć informacji w Bibliotece w Wartkowicach?
Kiedyś służbowo odwiedzałem biblioteki publiczne w naszym województwie i ludzie tam pracujący to często kopalnia wiedzy jeżeli chodzi o historię tych ziem.
Co prawda nie znajdziesz potwierdzeń w literaturze (wiem coś o tym bo sam szukałem informacji do swojej pracy) ale często wiadomości przekazywane ustnie są bardzo konkretne.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#12
gunship napisał(a):Co prawda nie znajdziesz potwierdzeń w literaturze (wiem coś o tym bo sam szukałem informacji do swojej pracy) ale często wiadomości przekazywane ustnie są bardzo konkretne.
Słuszna koncepcja. "Mój" rów p-czołgowy z Pawlikowic odkryłem dzięki rozmowie z pracownikiem muzeum właśnie Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości