Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odkrycie grobu wojownika kultury przeworskiej
#16
Muszę sprecyzować jednak chronologię, skorodowany kolec umba jednak jest zakończony tępo - czyli zmienia się typ umba na J7a, a co za tym zmienia się chronologia na fazę B2b (pasują do tego datowania umba pozostałe zabytki) czyli na okres 110/120 - 160 n.e. Czasem za szybko jest stwierdzać zanim dokładnie się nie obejrzy zabytków - mam też naukę na przyszłość. Pozdrawiam.
Odpowiedz
#17
A co oznacza faza B2b i co oznaczają poszczególne symbole?
Odpowiedz
#18
Takie coś znalazłem http://umba.newworldltd.org/
Odpowiedz
#19
Wczesny okres rzymski (faza B) dzieli się na fazy: starszą (B1) i młodszą (B2). Faza B1 dzieli się na fazy B1a (lata 10-40 n.e.) i B1b (40-70/80 n.e.). W niektórych kulturach jest jeszcze wyróżniana faza B1c (ale nie będę mieszał za bardzo). Faza B2 dzieli sie na fazy B2a (80-110/120 n.e.) i B2b (110/120-150/160 n.e.). Oczywiście za każdą fazą stoi zespół określonych elementów broni czy też stroju - moda na jedno i drugie szybko się zmieniała dlatego można tak dokładnie określić datowanie pochówków z uwagi na elementy w nim złożone. Tak ważne było choćby to umbo, nie przyjrzałem sie dobrze skorodowanemu kolcowi i dopiero jak pookreślałem inne zabytki stwierdziłem że umbo mi zupełnie nie pasuje. Wyczyściłem górę kolca i zobaczyłem że nie jest ostro zakończony, ale tępo - stąd zmiana i co najważniejsze zgadzająca się z resztą eksponatów jak sprzączka, groty, okucie końca pasa. Z tego zbioru wyposażenia tylko nóż jest słabym datownikiem - jego konstrukcja nie zmienia się przez lata. Uff...ale zrobiłem wykład. Mam nadzieję że nie zanudziłem.
Odpowiedz
#20
Kurcze-czyli wczesny Rzym dla nas to późniejszy okres jego istnienia?A jak jest określany późny
Rzymem określam królestwo,republikę i cesarstwo-słusznie?Oczywiście w kontekście tego podziału na fazy
Odpowiedz
#21
To jest sformułowanie przyjęte ogólnie - nazywa sie to fachowo wczesnym okresem wpływów rzymskich. Późny okres wpływów rzymskich też dzieli się na fazy C1a, C1b, C2 i C3 - ten ostatni kończy się datą 375 n.e., a potem jest okres wędrówek ludów - czyli faza D.
Tak więc chodzi częściowo o zabytki które w okresie Cesarstwa Rzymskiego napływały na tereny Barbaricum, czyli m.in. i nasze.
Odpowiedz
#22
Dzięki wielkie-rozjaśniło mi się.Jeszcze tylko małe pytanko jak określacie królestwo i republikę
Odpowiedz
#23
Jest to określany jako okres przedrzymski (też jako lateński), który również dzieli się na fazy: A1, A2 i A3. Na przełomie III i II w. p.n.e. utworzyła się kultura przeworska, która trwa na naszych ziemiach aż do okresu wędrówek ludów.
Odpowiedz
#24
Dzięki-mam nadzieje że to nie ja Cię zmęczyłem
Odpowiedz
#25
spoko ...ja mogę nawijać o tym co lubię. A o tym grobie można opowiadać i opowiadać i o każdym z zabytków
Oby tylko zakończyło się tym, że w następnym roku pokopiemy tam ratowniczo ze 2-3 tygodnie. Będę starał się do tego dążyć.
Odpowiedz
#26
chyba nie masz na myśli strzelnicy z tym dożyciem?
Odpowiedz
#27
Jasne że nie. Już parę cmentarzysk kultury przeworskiej badałem, ale to zapowiada się świetnie. Więc myślę, że warto je przebadać. Poza tym krzysiek1 załatwiłby w pobliżu jakąś bazę. Żyć nie umierać Smile
Odpowiedz
#28
Mam jeszcze jedno pytanie: Czemu urna jest czarna? Ma to jakieś znaczenie samo w sobie (materiał, z którego wykonano plus ew. domieszki barwiące), czy to tylko reakcja chemiczna gleby tak ją ubarwiła?
Odpowiedz
#29
Chodzi oczywiście o odpowiednio wyszlamowaną glinę i odpowiedni wypał żeby otrzymała taki kolor. Potem jeszcze wygładzenie powierzchni.
Odpowiedz
#30
A skąd Jacku wzięła się sama nazwa"Przeworska" i co jest w niej tak charakterystycznego że trwała tak długo?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości