Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odkrycie grobu wojownika kultury przeworskiej
#46
Nowo odkryte cmentarzysko kultury przeworskiej w Chojnem pod Sieradzem
Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu zaprasza 13 maja 2014 r. o godzinie 16:00 na wykład Jacka Ziętka „Nowo odkryte cmentarzysko kultury przeworskiej w Chojnem pod Sieradzem”. Spotkanie odbędzie się w budynku przy ul. Dominikańskiej 2.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#47
13 maja 2014 roku w Muzeum Okręgowym w Sieradzu odbyło się spotkanie z Jackiem Ziętkiem, archeologiem, kierownikiem prac badawczych na nowo odkrytym cmentarzysku kultury przeworskiej w Chojnem pod Sieradzem.
W trakcie spotkania, w formie ciekawego wykładu, przedstawione zostały wyniki dotychczasowych badań oraz pokazane wybrane eksponaty.
Pan Jacek Ziętek w trakcie spotkania podziękował członkom naszego stowarzyszenia za pomoc, za co my również mu dziękujemy Wink
W załączeniu kilka zdjęć. Pozostałe na chomiku.


Załączone pliki Miniatury
               
Odpowiedz
#48
W imieniu Jacka Ziętka czyli mnie dziękuję za podziękowania Smile
Odpowiedz
#49
Na stronie Muzeum Okręgowego w Sieradzu pojawiła się wzmianka i kilka zdjęć

http://muzeum-sieradz.com.pl/?p=1708
Odpowiedz
#50
Było miło i sympatycznie....niestety wciąż nie wiadomo czy będą wykopaliska w tym roku. Najbardziej męczy sytuacja, gdy nie ma się wpływu na niektóre rzeczy. Jak coś się wyjaśni to dam znać. Jack
Odpowiedz
#51
Czekam z niecierpliwością Smile
Naostrzyłem szpadel i szpachelkę, założyłem nowe włosie na pędzelek i mam zimne piwo Wink
Odpowiedz
#52
Wszystko pięknie-wręcz ładnie -i cudnie-można by było tak się zachwycać bez końca
Mnie jednak nurtuje innych aspekt--co mianowicie stało się ze szczątkami tego jegomościa znajdującymi się w popielnicy?
Sam aspekt okradzenia jego pochowku-bo trzeba to jednak tak nazwać-już budzi sporo emocji.Jak nazywany ludzi okradających groby,to wszyscy wiemy.
Pozostaje aspekt moralny całego procederu-zauważyłem że ograbianie grobów w celach naukowych jest po prostu czymś normalnym-czy naprawdę taką grabież można czymkolwiek usprawiedliwić?Czy nauka naprawdę wymaga okradania grobów?
Czy wierzenia dawnych kultur można mieć tylko za bajki?Przecież te przedmioty miały ułatwić życie temu człowiekowi w zaświatach-a teraz został ich pozbawiony.
Jedno jest pewne -jakimi by się pobudkami nie kierować(wyjątkiem są tu działania ratownicze-place budów-inne tereny inwestycyjne)Okradzenie grobu jest procederem niegodnym zwłaszcza człowieka wykształconego ,nie powinno się uważać takiego pochówku tylko i wyłącznie za odkrycie archeologiczne-Jest to grób człowieka,i nie jest istotne czy liczy on sobie lat 2000 tyś. czy też 100 -należy im się ten sam szacunek.

Dariusz Dąbrowski
Gladius55
Odpowiedz
#53
W sumie dość nietypowe spojrzenie, aczkolwiek trafne.
Czemu szkieletów powstańców nie ma w muzeum?
Chyba jako pierwszy rzuciłeś światło w tą stronę.
My złodzieje (?), a na tą drugą stronę inaczej się patrzy.

W tym nie chodzi mi zupełnie o ten konkretny przypadek, a o spojrzenie z innej strony na takie przypadki.
Odpowiedz
#54
Temat w archeologii jest znany.
W USA uchwalona w 1990 roku Ustawa o ochronie grobów tubylczych Amerykanów i repatriacji (NAGPRA), spowodowała, że Indianie masowo domagają się zwrotu szkieletów przodków znajdujących się w muzeach. Obojętnie czy szkielet ma 10 tys. czy 200 lat, szkielet jest zwracany i Indianie organizują uroczyste pochówki . Często prowadzi to do sporów sądowych ( patrz - Człowiek z Kennewick )
pozdrawiam
L
Odpowiedz
#55
W Polsce jednak niezbyt często mówi się o tym w takiej interpretacji.
Odpowiedz
#56
Abstrahując od archeologii, odnoszę wrażenie, że nim dalej na wschód tym szacunek dla zmarłych jest mniejszy (vide stan cmentarzy wojennych).
Pozdr.
L
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości