Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poszukiwania wójostwa!!???
#1
Witam wszystkich, pierwszy post lekko osobisty i jeżeli nie na miejscu to proszę o przeniesienie do innego wątku przez admina.

Spraw doszła do Mnie, dość niedawno po rozmowach z babcią. Mianowicie wspomina ona swojego wujka który zaginął(prawdopodobnie zginął) podczas kampanii wrześniowej. Dane która pamięta są dość znikome. Pewne jest, że ów wujek miał na imię Jóźef Brzęczek okolo 30 lat urodził się i wychowywał w Starokrzepicach (dzis Opolskie). Czy służył w wojsku i gdzie, niestety nie wiem. Babcia wspomina (dość nierecyzjnie), że został powołany na początku wojny. Ciekawą informacją która w gruncie rzeczy może być istotna "posiadał on samochód który zarekwirowano z nim jako kierowcą." Po wojnie podobno zgloszono zaginięcie i były prowadzone poszukiwania przez Urząd Gminny, niestety bez rezultatów. Jeżeli ktoś posiadałby jakiekolwiek informacje, prosiłbym o kontakt itp.
Odpowiedz
#2
Witaj. Temat faktycznie ciekawy aczkolwiek dysponujesz bardzo wątłymi danymi na ten temat.
Kilka faktów które warto przytoczyć. Starokrzepice były wsią graniczną, znajdującą się niestety po tamtej stronie Liswarty a co za tym idzie sądzę że mieszkańcy którzy ewentualnie tam pozostali, zastali świt już pod okupacją niemiecką. Co ciekawe sąsiedni Wichrów był już na terenie III Rzeszy. W związku z powyższym wuja musieli połować wcześniej, chyba że 1 września przebywał gdzieś poza miejscem zamieszkania. Dochodzi jeszcze kwestia samochodu. Jeżeli był posiadaczem auta, musiał pełnić jakąś funkcję która pozwalała mu na utrzymywanie pojazdu.
Jak wiemy w okresie międzywojennym niewielu Polaków stać było na posiadanie automobilu.
Swoją drogą jestem ciekaw jak przebiegała granica w tym regionie.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#3
Tak jak przypuszczałem. Starokrzepice wraz z przysiółkiem Jawor, były tuż na granicy.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości