Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Starcie pod Skoszewami
#16
Podobno na Borchówce za stawami są pozostałości okopów i miejsce gdzie zginęli nasi żołnierze, podczas ostrzału z moździerzy. Byli podobno nawet ekshumowani i przeniesieni na cmentarz w Skoszewach. Informacja pochodzi z pewnej ręki od kilku osób. Nie udało mi się dziś tego zweryfikować z powodu panującej aury ;( Lecz podobno co się odwlecze to nie uciecze...
Odpowiedz
#17
(12-09-2012, 21:29)lopez napisał(a): Lecz podobno co się odwlecze to nie uciecze...
Chyba, że wpadnie tam brygada buldożerów jako forpoczta nowego marketu... Cool
Odpowiedz
#18
Dziś robiłem mały rekonesans, na razie nie znalazłem tych okopów aczkolwiek spory teren jest do przejścia i dość mocno miejscami zarośnięty.
Prawdopodobnie chodzi o wieś Boginia, a nie o Borchówkę, gdyż dziś rozmawiałem również z napotkanymi miejscowymi i mówili, że to w Bogini został zaatakowany oddział z moich ustaleń wynika że to 30 PP. Strzelców Kaniowskich został zaatakowany przez 10DP z 8 Armii niemieckie. I to się nawet pokrywa z informacjami znalezionymi w internecie.
Raz znajduje informacje, że zostali zaatakowani przez zwiad na motorach, a raz że przez ostrzał z granatników. Podobno działo się to na jakimś wzniesieniu niedaleko rzeczki nie za bardzo mogę ustalić, które to miejsce.
Patrząc na mapę na portalu http://hgis.cartoninjas.net/ wynika, że droga kiedyś była tylko od strony Kol. Dobieszków lub od głównej drogi. Dziś jest jeszcze droga od strony Borchówki. Wątpię w to, żeby Niemcy z głównej drogi skręcali na jakąś wieś i robili tam patrol.
Czy ktoś z was ma jakieś informacje na ten temat lub był tam może na jakiejś eksploracji Smile
Odpowiedz
#19
Byłem dziś na grzybach w lesie janinowskim i ku mojemu zdziwieniu, po pierwszej linii okopów praktycznie nie ma śladu.
Leśnicy robili wycinkę drzew w tym miejscu i wszystko jest zrównane z ziemią...
Odpowiedz
#20
(06-10-2012, 22:16)magnes napisał(a): Byłem dziś na grzybach w lesie janinowskim i ku mojemu zdziwieniu, po pierwszej linii okopów praktycznie nie ma śladu.
Leśnicy robili wycinkę drzew w tym miejscu i wszystko jest zrównane z ziemią...
To bardzo nieladnie ze strony lesnikow:/
Odpowiedz
#21
Możecie polecić jakieś książki, w których można poczytać o historii regionu w czasie I i II wojny ? Z linku z poprzedniej strony (http://odk.pl/remedia/11532-1.html) mam zamiar kupić pozycje 2, 4, 6, 7, pod koniec tygodnia wybieram się do tej księgarni, może wciągnąłbym coś jeszcze.
Odpowiedz
#22
O IIWŚ w okolicach Brzezin możesz poczytać w książce Pawła Goździńskiego " 1939. 8 - 10 września. Dmosin Jeżów Koluszki Lipce Reymontowskie". Ponadto polecałbym:
Bielski "Grupa Operacyjna Piotrków", Drzewieniecki " Wrześniowe wspomnienia podporucznika", Wesołowski "My Strzelcy Polescy"
Jeżeli chodzi o IWŚ, to oprócz wymienionych warto zapoznać się ze zbiorem referatów wydanych w 2006r. w Łodzi; książką Andrzeja Adacha "Bitwa o Łódź" oraz dokumentami z przedwojennych periodyków znajdujących się w Gałkowskim Muzeum. Gdyby nie wrodzona skromność, to poradziłbym Tobie przeczytać książkę o walkach w okolicach GałkowaWink
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości