Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wąskotorówka w Lasach Spalskich
#1
Nie bardzo wiem gdzie umieścić ten temat...

Ale do rzeczy. Wczoraj zrobiłem kilkanaście kilometrów po lesie między Spałą, a Inowłodzem (na północ od szosy łączącej te miejscowości) i chaszczując radośnie w pewnej chwili wszedłem na podejrzanie (sztucznie zrobiony) wyglądający nasyp, którym szedłem dosyć daleko. Zapachniało mi wąskim torem, ale żadnych śladów (podkłady, gwoździe, śruby) nie znalazłem. Dziś obejrzałem WIG-a (ark. Tomaszów Maz.) i faktycznie były tory w tych lasach. Pewnie Niemcy podczas I wojny zrobili to sobie dumam. Ktoś wie coś na ten temat?
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#2
w Spale nawet stoi wąskotorówka przy pozostałościach (fundamentach) dawnego pałacu prezydenckiego.
Odpowiedz
#3
W 1916 roku okupanci niemieccy, chcąc usprawnić rabunkowo pozyskiwanego drewna, doprowadzili linię kolejową z Tomaszowa do Spały oraz kolejkę leśną pomiędzy wybudowanymi tartakami w Konewce i Królowej Woli.

info za Wojenna Spała.

[Obrazek: p3hd7kqqeqr0_t.jpg][/code]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości