Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
6 dywizja strzelców syberyjskich
#1
Znalazłem ciekawy tekst na "ruskim necie"

Из 10-й армии, действовавшей в Сувалкской губернии, выхватывается 6-я Сибирская дивизия в составе 14 батальонов при 5 батареях, и перебрасывается по железной дороге в Лович4. Она вошла в состав Ловичского отряда, сформированного для удара в тыл зарвавшимся немцам. 6 ноября этот отряд начинает движение на юго-запад. [i]6-я Сибирская дивизия в составе 5-ти успевших выгрузиться батальонов сосредотачивается у с. Зелковице. [/i]

http://rusk.ru/st.php?idar=424610

Jak można zrozumieć podkreślone zdanie - o ile wiem, to cała dywizja została wyładowana ( oprócz dwóch batalionów) i rozpoczęła marsz na Brzeziny. Czy owe 5 batalionów to nie realny stan liczebny dywizji?
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#2
6 Dywizja syberyjska, składająca się z 5 batalionów zdążył wyładować się naciskana z kierunku Зелковице
Odpowiedz
#3
Jagoda to akurat umiałem przetłumaczyćSmile Chodziło mi raczej o ciekawą treść. Podejrzewam, że dywizja pospiesznie wysłana nie była w pełnym składzie. Tłumaczyłoby to popłoch i paniczny odwrót Rosjan podczas pierwszego szturmu Brzezin (pogłoski o rozbiciu pułku przy rzeczywistych stratach około 110 zabitych i nieznanej liczbie rannych) Gdyby szturmujące siły w pełnym składzie liczyły około 2 000 żołnierzy powyższe straty zapewne nie doprowadziłyby to do zaniechania ataku.
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#4
Nie wiem dokładnie jakie były etaty rosyjskiej dywizji (szczególnie że różniły się w zależności czy była to dywizja gwardyjska, strzelecka czy piechoty) ale 5 batalionów to jakieś 5000 bagnetów nie licząc służb. Rozbicie pułku nie musi wcale równać się unicestwieniu większości składu, wystarczy uciąć głowę czyli sztab by pułk w zasadzie jako zwarta jednostka przestał istnieć.
Odpowiedz
#5
test


Załączone pliki
.jpg   Zdjęcie040.jpg (Rozmiar: 11.45 KB / Pobrań: 41)
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#6
Wot i zgadza mi się liczba żołnierzy z 6 Dywizji.Wink Zgadzam się z Tobą Jagoda, że czasem niewielkie straty mogą doprowadzić do klęski.
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości