Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Flakgruppe Litzmannstadt
#1
Witam. Jak widać w tytule zbieram informacje na temat organizacji grupy obrony przeciwlotniczej Litzmannstadt.
Jeżeli będziemy posiadać jakieś konkretne informacje o jednostkach (np. tych przeciwlotniczych) stacjonujących w naszym regionie wtedy będzie można wstawić osobny dział ukazujący ich skład i strukturę.

Wracając do tematu. Dane które posiadam o Flakgruppe Litzmannstadt:

Flakgruppe Litzmanstadt
30.09.1939 - 15.01.1943 należy do Luftgau-Kommando II z siedzibą w Poznaniu
Jednostki macierzyste:
4 baterie flak : 1 lekka szybkostrzelna, 3 ciężkie baterie zaporowe

01.02.1943 - 01.04.1944 należy do Luftgau-Kommando VIII (sztab Wrocław a pozniej Kraków)
Jednostki macierzyste przypuszczalnie te same.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#2
Domel rozmawialiśmy już na temat tych plotek i powoli to wszystko zaczyna układać się w logiczną całość: Mieszki X 2 Olechów Lublinek-Pabianice, brakuje czegoś w okolicach Zgierza i Dworca Kaliskiego!
Odpowiedz
#3
WITAM
Chciałem napisać na temat obrony przeciw lotniczej miasta litzmanstadt. Mieszkam w Nowosolnej i wiem od mieszkańcow Mileszek iż u nich znajdowała się bateria przeciwlotnicza składajaca sie z kilku dział. W styczniu 45 gdy rosjanie wkroczyli do wiosi wsxkazano m miejsce stacjonowania niemców. gdy tam dotarli okazało się ze wszyscy dowódcy juz opuscili en teren a zostawili samych zolnierzy. Było ich tam okolo 30 plus sanitariuszka z Deutche Reutz Kreutz i oczywiście nawalelni ruskie chcieli ja bzyknąć a ona jednemu dała w pysk i za to wystrzelali wszystkich niemców. Potem kazali mieszkańcom posprzątać i ludziom pozabirac im buty i ubrania. Niektórzy jeszcze po wojnie bawili się zapalnikami pocików artyleryskich i mówili że fajnie cykały.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#4
Dzięki za trochę więcej informacji, choć nie ukrywam że o baterii w rejonie Mileszek wiedzieliśmy już wcześniej. Podobnie z twoich informacji tak samo Jagody wynika że ludzie bawili się bzyczącymi/cykającymi zapalnikami typowymi w niemieckich pociskach plot.
Ciekawe czy była to bateria stała czy coś przenośnego? Kaliber oceniam jednak na 88 mm albo 105.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#5
Gdzie dokładnie na Olechowie znajdowały się baterie plot? W okolicach tzw. Starego Olechowa czy gdzieś przy stacji?

Pozdrawiam.
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#6
Widzę że temat od 4 m-cy zamarł...... Ja wiem np. że gdzieś na Stokach w lutym 1945r. odkryto podziemne centrum dowodzenia obroną plot. wyposażoną w mapę plastyczna miasta podzielonego na sektory obrony plot. Centrum dowodzenia było prawdopodobnie wykorzystywane przez nasze 3 i 4 DAPlot. w czasie ich stacjonowania w Łodzi w lutym i marcu 1945r. Informacje mało precyzyjne, ale zasięgniete ze wspomnień byłego zołnierza 3 DAPlot, 2 Armii WP. Wykopałem je kiedyś w WIH (jak jeszcze istniało Sad )
Odpowiedz
#7
Tak - wspominałeś kiedyś coś o tym na forum DWS. Temat Flakgruppe Litzmannstadt jest dosyć mało znany i trudno znaleźć jakiekolwiek informacje o tym.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#8
Rozmawiałem z człowiekiem,który jako chłopiec był w obsłudze baterii na Olechowie.Była to jednostka 1035.Stanowiło ją 6 dział 88mm.Obsługa jednego to 9 osób.
K-1-wysokość,
K-2-boki,
K-3-ładowanie,
K-4,5 amunicja,
K-6-obsługa ,zapalnik,
K-7,8,9-amunicja. On to tak określa.Myślę,że chodzio funkcyjnych.Na sklepieniu bunkra był w/g niego radar do kierowania ogniem.Opowiadal,żę dane z radaru były przekazywane do obsługującego automat do ustawiania zapalników przed strzałem.Wspominał o 4 bateriach wokół Łodzi.To tyle kropi

[ Dodano: 18 Listopad 2006, 12:27 ]
Dodam jeszcze ,że działa miały podstawy z łapami.
Odpowiedz
#9
Jeżeli były to 8.8 na tradycyjnych podstawach to ta informacja jest pewną ciekawostką. Wskazywałoby to na - brak betonowych stanowisk. Ewentualnie wylana podstawa fundamentowa + przedpiersie ziemno-drewniane lub ceglane. Do tego dochodzi dalmierz na podstawie betonowej + punkt kierowania ogniem (który najprawdopodobniej wiem jak wygląda Smile ) Co ciekawe jedna z baterii w naszym rejonie była baterią stacjonarną ( betonowe podstawy) a 8.8 na stałych podstawach to dosyć rzadko spotykane. Standardem w bateriach zaporowych obrony obiektów były armaty 105mm.
Co do radaru - dosyć wątpliwe. Prędzej mogło chodzić o dalmierz stereoskopowy.
Każda bateria posiadała takowy. Najbliższe stacje radarowe znajdowały się: w Łasku oraz najprawdopodobniej w Glinniku pod Tomaszowem i w Leźnicy Wielkiej.

Jeżeli będziesz miał jakieś ciekawostki - pisz do mnie Smile

Gun

[ Dodano: 18 Listopad 2006, 14:18 ]
A zapalniki pocisków ustawiano w takim o to urządzeniu zwanym Zunderstellmaschine które było przy większości dział 8.8 (chyba że je demontowano gdy działo było używane wyłącznie do strzelań pepanc.)

[Obrazek: fusesetterjc1.th.jpg]
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#10
Muszę podpytać znajomego mówił coś o baterii plot na teofilowie. Jeśli to potwierdzę (podobno zachowało się coś z betonu) dam znać.
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz
#11
Witam
Mam takie pytanko czy i u was zachowały się takie podstawy pod FLAK-i?
[Obrazek: obraz106cg0.jpg]
Odpowiedz
#12
Jeżeli chodzi o Tefilów to tam w zasadzie nie było nic do obrony oprócz węzła kolejowego do Kaliskiej a jeśli chodzi o podstawy 88 to podaje przykład baterii przeciwlotniczej na lotnisku <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?t=3305&highlight">http://www.forum.eksploracja.pl/viewtop ... &highlight</a><!-- m -->

[ Dodano: 9 Grudzień 2006, 12:32 ]

wykaz niemieckich baterii p. l.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.ww2.dk/ground/flak/fwbttr.htm">http://www.ww2.dk/ground/flak/fwbttr.htm</a><!-- m -->

[ Dodano: 9 Grudzień 2006, 13:26 ]
Wzmianki o obronie przeciwlotniczej Łodzi to co udało mi się znaleść

Flak-Brigade XV
Flakgruppe Posen and Flakgruppe Litzmannstadt
:arrow: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.ww2.dk/ground/flak/15flabrg.htm">http://www.ww2.dk/ground/flak/15flabrg.htm</a><!-- m -->


Luftgau-Kommando II
Flakgruppe Litzmannstadt [13.1.43 with 4 Heimat-Flak-Batterien (1 leichte, 3 schwere sperrfeuer)]
:arrow: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.ww2.dk/ground/hq/lgii.htm">http://www.ww2.dk/ground/hq/lgii.htm</a><!-- m -->


Flak-Brigade XV
15. Flak-Brigade
Flakgruppe Litzmannstadt Mai 1944 tu są chyba schematy dowodzenia
:arrow: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gliederungen/Flakbrigaden/Flak-Brigade15-R.htm">http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gli ... de15-R.htm</a><!-- m -->
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#13
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=47005#7147">http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=47005#7147</a><!-- m -->

Tu jest wszystko.kropi
Odpowiedz
#14
Tak to to ja znam ;-)
Odpowiedz
#15
Zachowały się częściowo z murkiem ceglanym i nasypem.


[Obrazek: plotlotn0031ey3.jpg]

Oczywiście nie wszystkie są w tym samym stanie rozpadu.
kropi
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości