Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Operacja Łódzka po 92 latach
#16
Dzwoniłem przed chwilą do dyrektora Muzeum Historii Miasta Łodzi. Dostali sale po Wydziale Komunikacji w swoim pałacu - wrzuciłem pomysł jednej sali na małe muzeum Bitwy (na początek wystarczy). Zapalił się, bo na to można dostać pieniądze z Unii. Wstępnie umawia się z człowiekiem, który robi wystawę 300 zdjęć z bitwy o Łódź. Trochę map i dokumentów się znajdzie. Czy w razie czego będą chętni do wypożyczenia/umieszczenia na stałe znalezisk (łuski, szrapnele, odłamki, guziki, jakiś bagnet...)? Modele - jak najbardziej. Sprawa jest całkiem realna w jakiejś nieodległej przyszłości (2007).
archeo napisał(a):Brawo kopaki!
Super pomysł. Jak uda wam się włączyć do sprawy samorząd lub jakieś stowarzyszenia to możecie sięgnąć do kasy UE. Na rozwój turystyki i ekologię jest tam mnóstwo pieniędzy, tu dochodzi jeszcze argument międzynarodowości historii, styku kultur itp. Kasa przy odpowiednim projekcie murowana! (ostatnio nawet księża parafialni występują do Unii o kasę na swoje cmentarze i kościoły)
Możecie zacząć od czegoś widocznego i prostego, np. szlaku turystycznego, czy ścieżki dydaktycznej pomiejscach pamięci, walk, pamiątkach z okresu. Szlak wystarczy zarejestrować (pogadajcie z Dyr. Parku Wzniesień) i pomalować drzewa i jest, a chwalić się można wszędzie, zrobić mapki itd. Koszt mały zysk propagandowy duży.

NA Dołach jest cmentarz prawosławny ze znaczną liczbą grobów żołnierzy rosyjskich, część była (do niedawna) z żelaznymi krzyżami, niektóre mają jeszcze napisy. Wejście na cmentarz od Telefonicznej między cmentarzem św. Wincentego a komunalnym. Trzeba pójść w część północną cmentarza.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości
Odpowiedz
#17
Coś się u mnie znajdzie wkońcu trochę kopie się tego szmelcu.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#18
ja tez troszeczke tego mam i mlody mauser
Odpowiedz
#19
Witam.

Czas pokaże jak taka wystawa ma wyglądać ... w miarę możliwości pomogę ale warto zaplanować co chcielibyśmy pokazać i w jaki sposób przy pomocy naszych eksponatów opowiedzieć o wydarzeniach z 1914 r...

Pozdrawiam OldWit
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#20
Szybko toto nie będzie - chyba że znajomy od wystawy fotografii, znany obertowi8, dogada się z dyrektorem. Muzeum musi przygotować wnętrza (a pałac jest zabytkowy) i wycyganić kasę z UE na projekt. Czekamy. Przy okazji: może ktoś chce wystąpić w... konkursie krasomówczym? Będzie chyba 23-go września, jeszcze nie znam szczegółów, ale można wygrać 2,5 tys. zł - na jakiś wykrywacz by starczyło...Smile Ja będę w jury...Smile
OldWit napisał(a):Witam.

Czas pokaże jak taka wystawa ma wyglądać ... w miarę możliwości pomogę ale warto zaplanować co chcielibyśmy pokazać i w jaki sposób przy pomocy naszych eksponatów opowiedzieć o wydarzeniach z 1914 r...

Pozdrawiam OldWit
Odpowiedz
#21
stella napisał(a):Przy okazji: może ktoś chce wystąpić w... konkursie krasomówczym? Będzie chyba 23-go września, jeszcze nie znam szczegółów, ale można wygrać 2,5 tys. zł - na jakiś wykrywacz by starczyło...Smile Ja będę w jury...Smile

Stella czy ty coś sugerujesz? :-P ile osób zasiada w jury? Jeśli tylko Ty to rzeczywiście mamy spore szanse na wygranie tych pieniędzy :mrgreen:

Pozdrawiam... OldWit
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#22
Jeszcze nie znam szczegółów, ale zostałem zasadzony do dziennikarskiej obsługi tej imprezy i jakby do jury. Szczegóły będą w kuponie w mojej gazetce. Zawsze można sprowadzić popis oratorski na Bitwę (sam na maturę z geografii nauczyłem się tylko o Hiszpanii, dostałem do omówienia Francję, zacząłem od najbliższych sąsiadów Francji, po dwoch minutach mi przerwali, postawili piątkę i zawołali następnegoSmile
Co do Bitwy, znalazłem w internecie rocznik „Kuryera dla Wszystkich” z 1914 r. Na onecie wstukałem „październik 1914” i ukazał się adresik <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.buwcd.uw.edu.pl">http://www.buwcd.uw.edu.pl</a><!-- w --> (sam jakoś się nie otwiera). Gazety są też z listopada i grudnia - jak się dobrze wczytać, można znaleźć informacje o Bitwie, przydatne dla poszukiwaczy - gdzie był polowy lazaret dla Niemców (mogli coś zostawić w ziemi....) itd. Fajnie się czyta: „Bitwa łódzka jeszcze trwa. Nasza jazda zatakowała konno...) Muszę to sobie wydrukować
OldWit napisał(a):
stella napisał(a):Przy okazji: może ktoś chce wystąpić w... konkursie krasomówczym? Będzie chyba 23-go września, jeszcze nie znam szczegółów, ale można wygrać 2,5 tys. zł - na jakiś wykrywacz by starczyło...Smile Ja będę w jury...Smile

Stella czy ty coś sugerujesz? :-P ile osób zasiada w jury? Jeśli tylko Ty to rzeczywiście mamy spore szanse na wygranie tych pieniędzy :mrgreen:

Pozdrawiam... OldWit
Odpowiedz
#23
stella napisał(a):Dzwoniłem przed chwilą do dyrektora Muzeum Historii Miasta Łodzi. Dostali sale po Wydziale Komunikacji w swoim pałacu - wrzuciłem pomysł jednej sali na małe muzeum Bitwy (na początek wystarczy). Zapalił się, bo na to można dostać pieniądze z Unii. Wstępnie umawia się z człowiekiem, który robi wystawę 300 zdjęć z bitwy o Łódź. Trochę map i dokumentów się znajdzie. Czy w razie czego będą chętni do wypożyczenia/umieszczenia na stałe znalezisk (łuski, szrapnele, odłamki, guziki, jakiś bagnet...)? Modele - jak najbardziej. Sprawa jest całkiem realna w jakiejś nieodległej przyszłości (2007).

Stella bądźcie szybsi! Ogłoście przygotowywanie wspónej wystawy z Muzeum i kto tam ma być jeszcze i poproście o informacje o wszelkich fantach jakie mają Łodzianie i Okoliczniaki. NIech się kontaktują z którymś z Was lub przez Gazetę!
Fanty powinny być wystawione jako depozyt a więc wypożyczone! Na prezenty trudno liczyć :lol: Ewentualnie chętni do oddania pamiątek mogą się ewentualnie zgodzić jeśli będzie wyraźnie zaznaczone że projektuje się utworzenie Muzeum Bitwy Idea
Akcja jest teraz modna bo ludziska przekonali się że to działa na przykładzie Muzeum Powstania Warszawskiego!
pozdrawiam
archeo


Pozdawiam!
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#24
Gdybyż to zależało tylko ode mnie... Urzędy to urzędy - trzeba skonsultować, skalkulować,napisać projekt, ocenić, czy przed wyborami to dobrze, czy źle... Ważne, że Bitwa „chodzi” już w świadomości urzędników i ludzi. Najpierw pomyślmy o wystawie w ŁDK - w ramach promocji. Muzeum dojrzeje, przypilnuję. I postaram się, żeby to było jak najszybciej. Pozdrawiam
archeo napisał(a):
stella napisał(a):Dzwoniłem przed chwilą do dyrektora Muzeum Historii Miasta Łodzi. Dostali sale po Wydziale Komunikacji w swoim pałacu - wrzuciłem pomysł jednej sali na małe muzeum Bitwy (na początek wystarczy). Zapalił się, bo na to można dostać pieniądze z Unii. Wstępnie umawia się z człowiekiem, który robi wystawę 300 zdjęć z bitwy o Łódź. Trochę map i dokumentów się znajdzie. Czy w razie czego będą chętni do wypożyczenia/umieszczenia na stałe znalezisk (łuski, szrapnele, odłamki, guziki, jakiś bagnet...)? Modele - jak najbardziej. Sprawa jest całkiem realna w jakiejś nieodległej przyszłości (2007).

Stella bądźcie szybsi! Ogłoście przygotowywanie wspónej wystawy z Muzeum i kto tam ma być jeszcze i poproście o informacje o wszelkich fantach jakie mają Łodzianie i Okoliczniaki. NIech się kontaktują z którymś z Was lub przez Gazetę!
Fanty powinny być wystawione jako depozyt a więc wypożyczone! Na prezenty trudno liczyć :lol: Ewentualnie chętni do oddania pamiątek mogą się ewentualnie zgodzić jeśli będzie wyraźnie zaznaczone że projektuje się utworzenie Muzeum Bitwy Idea
Akcja jest teraz modna bo ludziska przekonali się że to działa na przykładzie Muzeum Powstania Warszawskiego!
pozdrawiam
archeo


Pozdawiam!
Odpowiedz
#25
Najlepsza wiadomość o Bitwie: pewna urzędniczka przekonywała mnie, że było to staroświeckie i mizerne pukanie z jednostrzałowych karabinów, bo przecież w 1914 roku nie mieli karabinów maszynowych. Czyli że musiało polec całkiem niewielu żołnierzy. O rany... Wymiękłem z wrażenia.
Odpowiedz
#26
Spokojnie dobrze, że Pani wiedziała że była kiedyś takie wydażenie jak I Wojna Światowa. Dziwi mnie tylko to, że miała pojęcie o bitwie Łódzkiej (a moze Stella dopiero ją w tym temacie uświadomił?). Za to pani potrafi powiedzieć z kim ostatnio spała Frytka, albo co się dzieje u Dody i Majdana! heh!
Pozdr MJ

[ Dodano: 12 Wrzesień 2006, 12:29 ]
Stella możesz popytać "przyjaciół Moskali" czy dysponują wykrojami (formą) na mundury Armii Carskiej? I czy ewentualnie udostępnili by nam owe wykroje? Aha i jeszcze chodzi o kolor i splot materiału (tkaniny). Skoro Guna Pania Babcia jest krawcową i to dobrą to myślę że warto by tą okazję wykorzystać.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#27
Spytam - pewnie trochę to potrwa. W zasadzie można by „na szybko” wypożyczyć bluzę i szynel z magazynów dawnej WFF na Łąkowej - mają tam tego sporo.
Odpowiedz
#28
Można z tym, że z tego co się oriętuje to aby zrobiś formę (wykrój) z gotowego munduru, albo trzeba niezłego speca albo (to częstrze) należy ową rzecz popruć. W ŁCF mogło by być mocno nie pocieszone gdy odamy im strój w formie puzzli lub "zrób to sam". Ale może warto spróbować!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#29
Na razie w internecie ruskim znalazłem ciekawą informację o programie komputerowym dla krawców. Nazywa się toto PatternsCAD. Ze zdjęcia robi na drukarce wykroje do przedstawionego ciucha. Nie znam się na tyle na komputerze, żeby ściągnąć taki program, ale niewątpliwie są tu spece, dla których nie będzie to problemem. Cholera wie - może to jest najszybsze rozwiązanie?
Bluzy mundurowe Rosjan przypominały jako żywo to, z czego robi się mundury harcerskie. Szare szynele były, co mnie zaskoczyło, całkiem cienkie i z tkaniny o konsystencji koca (macałem takie coś w magazynach na Łąkowej). Może ktoś skombinuje i wypróbuje tego PatternsCADA dla dobra naszego Łódzko-Syberyjskiego Pułku?
Odpowiedz
#30
znalazłem takie coś i już się ciągnie, możemy sprawdzić jak działa. Jednak obawiam się że bez wzorca nie uda się zrobić wykrojek. Jeśli chodzi o materiał - macie pewność że te z filmówki są zgodne z oryginałem ? chyba wizyta w muzeum gdzie są mundury będzie najlepszym rozwiązaniem. Z drugiej strony z tego co wiem to trzeba sie spodziewać sporej różnorodności sortów, a jednocześnie powinny istnieć jakieś rozkazy ich dotyczącze, może to jest lepsze rozwiązanie ...
sac
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości