Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stanowiska dowodzenia baterii plot. Flakgruppe Litzmannstadt
#16
Może ktoś wie cos wiecej na jego temat?
Załączem szkic tego schronu, gdyby ktoś zechciał go zweryfikować to bardzo proszę.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.fortyfikacje.fora.pl/viewtopic.php?t=29">http://www.fortyfikacje.fora.pl/viewtopic.php?t=29</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://fortyfikacje.fora.pl/">http://fortyfikacje.fora.pl/</a><!-- m -->
Odpowiedz
#17
Mint nie wiem jak innym ale jak kliknąłem na podany przez Ciebie link to otwarta strona każemi się zalogować. Także chybabedzieszmusiaschemat wkleić na forum.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#18
Myslę że logowanie to nie jakaś wielka przeszkoda.
Postaram się wkleić go tu na forum abyś nie musiał się logować jeżeli to taka dla ciebie trudność.
Myslę że wniesiesz coś ciekawego na temat tego schronu.
Chcę zebrać informacje na jego temat i na "brata bliźniaka" z Olechowa.
Może jest ich lub było więcej tego typu schronów.
A swoją drogą może warto się zalogować i zobaczyć, to nic nie kosztuje.
Bardzo proszę gdyby ktoś posiadał informacje na temat schronu na ul. Okólnej o kontakt na PW lub na <!-- e --><a href="mailto:militaria2@gazeta.pl">militaria2@gazeta.pl</a><!-- e -->

[ Dodano: 5 Wrzesień 2006, 09:38 ]
Jak powiedział tak zrobił.
Oto szkic schronu na ul. Okólnej.

[Obrazek: kopiaschronuloklnaoplbn4.jpg]
<!-- m --><a class="postlink" href="http://fortyfikacje.fora.pl/">http://fortyfikacje.fora.pl/</a><!-- m -->
Odpowiedz
#19
Mija rok od założenia tego tematu i nadal prawie nic o nim nie wiadomo.
Ostatnio tzn-10-08-2007 jacyś debile wrzucili do jednego z wejść dwa duże polne kamienie.
I to by było na tyle.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://fortyfikacje.fora.pl/">http://fortyfikacje.fora.pl/</a><!-- m -->
Odpowiedz
#20
Witam,

Tia, znam takie schrony. Identyczny :!: miałem okazję oglądać w innym rejonie kraju.

[Obrazek: img1811cb9.jpg]
[Obrazek: img1797bs9.jpg]
[Obrazek: img1801cd4.jpg]
[Obrazek: img1882yv1.jpg]

Z tym, że otoczenie tego, który widziałem jest o niebo ciekawsze Big Grin Naokoło schronu odkopaliśmy fragmentarycznie betonowe płyty z charakterystycznymi kanałami kablowymi -

[Obrazek: img1918qf3.jpg]

przy których walały się destrukty łusek od Flaka 8,8 cm :!:

[Obrazek: img1871zh9.jpg]

Ale najciekawsze w tym wszystkim jest to, że tuż obok stoi sobie .... fundament radaru FuMG-65 „Wűrzburg-Riese” :!: :!:

[Obrazek: img1828xg6.jpg]

A mówiłem „Gunshipowi” by dokładniej pogrzebał przy tych swoich schronach ;-)
Odpowiedz
#21
Wszelki duch pana Boga chwali!! Toż to Alkali!!
Mój drogi a myślałem już że zaginąłeś w tym swoim Trójmieście.
Miło mi że do nas zawitałeś.

- Moi drodzy toż to mój mentor do spraw OPL Big Grin
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#22
Cześć,

No toś mi brachu reklamę zrobił :-) W wyborach nie startuję :-D
Musiałem się zarejestrować bo inaczej tych zdjęć bym nie wkleił, a myślę że warto.

Jak widzisz żyję (ale co to za życie Sad ) i bujam się to tu, to tam. Jak masz możliwość to przeglądnij najnowszy numer „Fortecy”. Zobaczysz cośmy z Arkadym wyszperali koło Świnoujścia – taki ichni Schleswig-Holstein tylko ciut mniejszy ;-)



[ Dodano: 2007-09-26, 13:23 ]
========================================================================================


Witam,

Pozwolę sobie napisać słów kilka i podsumować dotychczasowy stan wiedzy oraz spróbować wyciągnąć jakieś wnioski odnośnie tych schronów.

Wiemy już, że obiekty tego typu budowano nie tylko w Łodzi więc można je uznać za typowe, posiadające jakieś oznaczenie w katalogu Regelbauten dla budowli Luftwaffe.

Obrona przeciwlotnicza obiektów przemysłowych i aglomeracji miejskich była przez Niemców dzielona przeważnie na sektory (Flakuntergruppenkommando lub Untergruppe) nazywane bardzo często zgodnie z kierunkami świata. Przykładowo w Gdyni były :

Flakuntergruppenkommando Gotenhafen-Süd (Gdynia-Południe)
Flakuntergruppenkommando Gotenhafen-West (Gdynia-Zachód)
Flakuntergruppenkommando Gotenhafen-Nord (Gdynia-Północ)

Wszystkie sektory podlegały pod FlaGruKo (Flakgruppenkomando) czyli centralny punkt dowodzenia obroną przeciwlotniczą bazy Gotenhafen.
Przez analogię można przyjąć, że podobnie było także w przypadku Łodzi.

Każdy sektor posiadał swoje dowództwo czyli UGruKo (Untergruppekommando). Pomieszczenia zajmowane przez UGruKo przybierały przeróżne formy, na przykład na Wale Atlantyckim były to schrony z żelbetowymi wieżami (Fl 250) ale wynikało to ze specyfiki działań i zagrożenia w tamtym rejonie. W innych rejonach schrony było skromniejsze lub nie było ich wcale.

Z zebranych informacji wynika, iż w rejonie Łodzi występują co najmniej trzy takie schrony. Można się więc pokusić o stwierdzenie, że te schrony to właśnie UGruKo dla poszczególnych sektorów. Ten na polach na północ od Konstantynowa mógłby być stanowiskiem dowodzenia dla Flakuntergruppenkommando (lub Untergruppe) Litzmannstadt-West.

Do UGruKo spływały informacje o sytuacji taktycznej z FlaGruKo i były przekazywane dalej do poszczególnych baterii. W przypadku Łodzi raczej dużo ich nie było (3 ciężkie, 2 średnie i 1 lekka) i całkiem możliwe, że niektóre z nich stacjonowały w pobliżu schronów dowodzenia.

Często dowództwo sektora samo zbierało informacje rozmieszczając w terenie sieć posterunków obserwacji wzrokowej (FluWa), a niekiedy posiadało też swój radar pracujący niezależnie od radarów kierowania ogniem rozlokowanych przy poszczególnych bateriach. Zebrane w ten sposób informacje przekazywano dalej do UGruKo gdzie je analizowano i wypracowywano dane o sytuacji nad całym bronionym obiektem.

Tyle moich prywatnych dywagacji, chętnie podejmę dyskusję gdyby ktoś był odmiennego zdania.
Odpowiedz
#23
Czy ktoś wie coś nie coś o schronach przy ulicy
Przylesie? Schrony te znajdują między zabudowaniami
szeregowych parterowych domów. Dwa wejścia, które
znam są zaadoptowane na komórki i nijak
nie idzie do nich wejść. Trzecie, które znałem
zostało zasypane.
Odpowiedz
#24
Schron o którym napisałeś to ten na Wiskitnie w którym kiedyś byliśmy.


Przy okazji zmieniam temat bo schrony o których rozmawiamy były stanowiskami dowodzenia poszczególnych baterii. Główne stanowisko dowodzenia Flakgruppe Litzmannstadt było gdzieś w rejonie Stoków.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#25
Witam szukam wszelkich informacji o tym obiekciku na Wiskitnie. Mógł bym prosić o jakiś namiar na ten obiekt. Chciał bym wykonać tam pomiary i popytać się okolicznych mieszkańców. Interesuje się terenami Olechowa Przylesia i Wiskitna posiadam dużo informacji o schronach jakie się znajdują na tych terenach. Z chęcią podziele się informacjami i podejmę współpracę. Pozdrawiam
Odpowiedz
#26
Odezwij się do mnie na priv w wolnej chwili, to porozmawiamy.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#27
gunship napisał(a):Odezwij się do mnie na priv w wolnej chwili, to porozmawiamy.
Coś chyba kokega zajęty a mi troche zależy na tych informacjach. Z tego co wiem to są chyba dwa takie schrony na Wiskitnie, bo ten o którym wiem gdzie jest nie ma takich uszkodzeń jak ten opisany. Wyprzedze pytania, nie posiadam fotek tego drugiego, niestety nie posiadam aparatu.
Odpowiedz
#28
Hej. Sorki wybacz ale faktycznie nie miałem czasu.
Na chwilę obecną mam w Łodzi namierzonych 12 baterii przeciwlotniczych w kalibrach 75-88mm. Baterie flak 105 mm raczej nie występowały w naszym regionie, ale może ktoś mnie zaskoczy.
Co do schronu na Wiskitnie to jest standardowy obiekt taki jak przy ul. Nad Niemnem, konstrukcji ceglanej ze wzmocnionym żelbetowym stropem. Obiekt podzielony jest na dwie części korytarzem.
Kolega Oldwit chyba dysponował zdjęciami tego obiektu.
Pisz do mnie na gg 1794449 Smile pozdrawiam
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości