Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cmentarze pierwszowojenne okolic Łodzi
#31
panowie mowimy zrobmy cos wladze gminy ble ble ble a moze umowmy sie na uporzadkowanie cmentarza np w wiaczyniu w ktorys weekend wrzesniowy niech to bedzie nasze spotkanie w sumie zapoznawcze i pokazemy ze poszukiwacze to nie tylko kopidoly ja nastepna sobote i niedziele mam wolna jesli pogoda dopisze moge jechac pzdr
Odpowiedz
#32
na początek napisałem tekścik o cmentarzach i „moim” Rosjaninie, który tam był. Władze to pewnie oleją, ale to początek. Uważam, że możemy zrobić coś sami - najpierw jednorazowa akcja, żeby zawstydzić urzędasów. W Wiączyniu, bo największy. Dojazd z Łodzi szybki, postaram się ściągnąć media z telewizją (nie muszą wiedzieć, że te sympatyczne twarze to kopacze - wystarczy, że czytelnicy, którzy tak zareagowali na artykuł Smile. Z robót można wyciąć chaszcze po rosyjskiej stronie, bo kamieni nagrobnych w ogóle nie widać, zmyć farbę z tablicy na niemieckim krzyżu i trochę poczyścić tabliczki z nazwiskami. Wszystkiego nie zrobimy, ale pokażemy, że sami ludzie wyręczają urzędasów, bo mają sumienie.
Pytanie, kto zechce i kiedy to zrobić. Nie ma pośpiechu, najpierw się odliczmy. Ja będę na pewno, obert8 też, chce przyjechać człowiek aż spod Skierniewic. Jak będziemy wiedzieli, ilu nas przyjdzie na 100%, ustalimy datę. Na przykład przy bezalkoholowym w barze w Justynowie pod lasem któregoś dnia.
Zawiadomienie władz o planowanej akcji biorę na siebie. Zaproszę wójta Nowosolnej, niech też chwyci za siekierkę. I panów z komisji ochrony miejsc pamięci przy urzędzie wojewódzkim. Niech zobaczą prawdziwych miłośników historii Łodzi.
Na razie jest nas zdeklarowanych trzech. Kto jeszcze, ostatni żołnierze Wiekiej Wojny? Smile Pozdrawiam
obert8 napisał(a):panowie mowimy zrobmy cos wladze gminy ble ble ble a moze umowmy sie na uporzadkowanie cmentarza np w wiaczyniu w ktorys weekend wrzesniowy niech to bedzie nasze spotkanie w sumie zapoznawcze i pokazemy ze poszukiwacze to nie tylko kopidoly ja nastepna sobote i niedziele mam wolna jesli pogoda dopisze moge jechac pzdr
Odpowiedz
#33
Pomysł na posprzątanie cmentarza jest bardzo dobry i oczywiście go popieram! Też przybęde na akcję gdyż zamieszkuję opodal w Nowosolnej! Ale! Moim zdaniem żeby nie było nie porozumień z "administratorem" cmentarza sądzę, że powiniśmy poprosić Wójta Gm. Nowosona o pozwolenie na przeprowadzenie takiej akcji. Jakby na to nie patrzeć to ywcięcie krzaków to już jest poważna ingerencja w cudzą własność! Potem może się okazać, że zamiast chwalić nas za to dostaniemy opiermantol!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#34
nie dostaniemy. Jako czwarta władza mogę zarządzić akcję i poinformować o tym wójta. Znam człowieka, do wycięcia są najwyżej krzaki, a nie drzewa, poskładamy je na kupę. Wójta zresztą zaproszę - jak ustalimy termin, niech przyjedzie osobiście albo oddeleguje kogoś, żeby czuwał nad przebiegiem akcji. Mediów zresztą nie musimy zapraszać, bo kopacze rozgłosu nie lubią, a ja będę miał dziennikarską wyłączność na fajny materiał. Op-dolu na pewno nie będzie, ręczę. Cmentarz jest własnością gminy i urzędasy najwyżej się ucieszą, że ktoś odwala za nich konkretną robotę. No to jest nas już czterech. Pozdrawiam Dywizja Syberyjska
Jagoda napisał(a):Pomysł na posprzątanie cmentarza jest bardzo dobry i oczywiście go popieram! Też przybęde na akcję gdyż zamieszkuję opodal w Nowosolnej! Ale! Moim zdaniem żeby nie było nie porozumień z "administratorem" cmentarza sądzę, że powiniśmy poprosić Wójta Gm. Nowosona o pozwolenie na przeprowadzenie takiej akcji. Jakby na to nie patrzeć to ywcięcie krzaków to już jest poważna ingerencja w cudzą własność! Potem może się okazać, że zamiast chwalić nas za to dostaniemy opiermantol!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#35
Tak sobie myślę, że przy okazji sprzątania i odnawiania cmentarzy pojawia się kolejny argument za powołaniem stowarzyszenia! Wiadomo, że na przeprowadzenie generalnej renowacji nekropolii potrzebne są fundusze, a my jako osoby fizyczne możemy mieć problem z ich pozyskaniem oraz z rozliczeniem. Ponadto konieczny jest nadzór KZ i/lub innych instytucji. W kazdym razie pomysł odnowienia cmentarzy wojennych nie jest nowy od pewnego czasu istnieje strowarzyszenie na rzecz odbudowy cmentarza na Rotundzie (Beskid NIski-Operacja Gorlicka 1915) oto link: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.radioaktywne.pl/~skieter/rotunda/">http://www.radioaktywne.pl/~skieter/rotunda/</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.skpb.waw.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=17&mode=thread&order=0&thold=0">http://www.skpb.waw.pl/modules.php?op=m ... =0&thold=0</a><!-- m -->
sam jestem jego członkiem oraz znam prezes (prezeskę) tego stowarzyszenia i mniej więcej oriętuję się z jakimi trudnościmi się borykali.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#36
wykonałem dwa telefony. Wójt Nowosolnej Tomasz Bystroński dał zgodę i dziękował. Akcję z urzędu gminy będzie pilotować Ignacy Pietrusewicz. Jest też zgoda nadleśniczego Brzezin - przyjedzie na miejsce, bardzo chce porozmawiać o porządkowaniu kolejnego cmentarza - w Pustułce. Gmina Brzeziny dostała nawet na to kasę - oczyszczą teren, postawią dwa krzyże (prawosławny i katolicki). Pomoc im się przyda, bo będzie można zrobić więcej. „Oswojenie” leśników z kopaczami też będzie miało dobre strony.
Czyli zgoda urzędów już jest. O problemach stowarzyszenia porozmawiamy sobie przy bezalkoholowym w któryś weekend

Jagoda napisał(a):Tak sobie myślę, że przy okazji sprzątania i odnawiania cmentarzy pojawia się kolejny argument za powołaniem stowarzyszenia! Wiadomo, że na przeprowadzenie generalnej renowacji nekropolii potrzebne są fundusze, a my jako osoby fizyczne możemy mieć problem z ich pozyskaniem oraz z rozliczeniem. Ponadto konieczny jest nadzór KZ i/lub innych instytucji. W kazdym razie pomysł odnowienia cmentarzy wojennych nie jest nowy od pewnego czasu istnieje strowarzyszenie na rzecz odbudowy cmentarza na Rotundzie (Beskid NIski-Operacja Gorlicka 1915) oto link: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.radioaktywne.pl/~skieter/rotunda/">http://www.radioaktywne.pl/~skieter/rotunda/</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.skpb.waw.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=17&mode=thread&order=0&thold=0">http://www.skpb.waw.pl/modules.php?op=m ... =0&thold=0</a><!-- m -->
sam jestem jego członkiem oraz znam prezes (prezeskę) tego stowarzyszenia i mniej więcej oriętuję się z jakimi trudnościmi się borykali.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#37
jeszcze drobiazg. O krzyżu w lesie w Justynowie na okopach, gdzie walczył 24 pułk syberyjski, napisałem do Chabarowska, skąd pochodzili żołnierze. Dostałem podziękowanie od mera miasta. Aleksander Gorbunow napisał: - Dziękuję wszystkim za ogromne i bezustanne wysiłki, które upamiętniają poległych żołnierzy rosyjskich. Te starania lepiej niż jakiekolwiek słowa potwierdzają nierozerwalną więź narodów słowiańskich, jedność ich historii i ducha. Przygotowałem informację dla mediów. Proszę o nadesłanie odnalezionych imion i nazwisk. Będziemy szukać ich potomków. Niski pokłon tym, którzy - pamiętają.

W rosyjskich agencjach informacyjnych rzeczywiście pojawił się komunikat. Opublikowała go nawet agencja z Władywostoku. Krzyż mała rzecz, a wieść poszła na całą Rosję. O Wiączyniu też napiszę. Niech wiedzą, że my kulturnyj narod... Przynajmniej poszukiwacze Smile
Odpowiedz
#38
stella napisał(a):chce porozmawiać o porządkowaniu kolejnego cmentarza - w Pustułce

Z ciekawości zapytam - gdzie jest ten cmentarz? Chodzi o cm. ewangelicki czy IWŚ?
Odpowiedz
#39
Chodzi o I Wojnę Światową. Cmentarz jest na skraju lasu w Wiączyniu Dolnym. Dojazd autobusem 91 z krańcówki przy Rokicińskiej, 15 przystanków, jedzie się niewiele ponad 20 minut, trzeba wysiąść przy gimnazjum i pójść jakieś 300 m w prawo drogą obok szkoły w stronę lasu. Za pierwszymi chałupami (ale jeszcze przed leśniczowką po lewej jest niebieska tablica z informacją o cmentarzu. Słabo widoczna, bo też zarosła. Nie należy się zrażać, że widać tylko chaszcze - trzeba je pokonać, szczególnie uważając na pokrzywy.
Cmentarz ufundowała rodzina Scheiblerów jeszcze w czasie wojny. Leżą tam Niemcy, Rosjanie i Polacy. Kiedyś musiał być piękny. Żeby znaleźć kamienie z numerami pułków rosyjskich, trzeba zagłębić się w krzaki po lewej od wejścia. Właśnie te krzaki przydałoby się wyrąbać.
quote="narg"]
stella napisał(a):chce porozmawiać o porządkowaniu kolejnego cmentarza - w Pustułce

Z ciekawości zapytam - gdzie jest ten cmentarz? Chodzi o cm. ewangelicki czy IWŚ?[/quote]
Odpowiedz
#40
Ja też się piszę. Chociaż mieszkam z drugiej strony miasta ale chętnie się w to włączę. Także jest nas już 5 jeżeli dobrze liczę Smile
Teren cmentarza należy do ALP czy Gminy Nowosolna? Bo jeżeli chodzi o wycinkę to wszystko co jest większe od krzaka ( trzeba sprawdzić w tabelce Smile bo niektóre krzewy też liczą jako drzewa) na terenie Lasów Państwowych to działka leśniczego, natomiast Gminy to już wydział ochrony środowiska musi wydać zezwolenie.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#41
Pustułka albo Witkowice. Z Wiączynia jedziesz dalej prosto na Eufeminów i Gałków. Za skrzyżowaniem z drogą Brzeziny-Andrespol jakieś 2 km po lewej stronie odchodzi polan droga (sztrowa) biegnie ona skrajem lasu. I włąśnie na skraju owego lasu jest ów cmentarz. Byliśmy z Martinem i Obertem w maju zeszłego roku. Powiem szczerze, że gdyby nie słupek ogrodzeniowy to chyba byśmy go nie znaleźli. Wiączyń w porównania do Witkowic to cmentarz w super stanie. Nie wiem jak ten cmentarz wyglądał za czasów świetności ale obecnie nic nie ma, a przez środek biegnie droga. Nieopodal w lasku przy dawnym PGR na starszych mapach (lata 70-80) zaznaczona jest bratnia mogiła. Tam nie dotarliśmy ale warto też o tym miejscu pamiętać. Przy cmentarzu Martin znalazł 5 szt. amunicji do mosina, oczywiście zostały w lesie.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#42
Jagoda napisał(a):Pustułka albo Witkowice

Dzięki za wyjaśnienia. Byłem w Witkowicach kilka razy i faktycznie teren jest mocno zarośnięty a groby zniszczone i przekopane.
Odpowiedz
#43
fajnie. Teren jest Lasów Państwowych, ale cmentarzem zarządza gmina. Zezwolenia biorę na siebie. Jestem wstępnie umowiony z nadleśniczym, pojadę z nim na cmentarz i ustalimy szczegóły. Chaszcze są typu czarny bez, z punktu widzenia leśników bezwartościowe, nie większe niż 2 m, bo ciemno tam jest i nie rosną. Pozdrawiam
gunship napisał(a):Ja też się piszę. Chociaż mieszkam z drugiej strony miasta ale chętnie się w to włączę. Także jest nas już 5 jeżeli dobrze liczę Smile
Teren cmentarza należy do ALP czy Gminy Nowosolna? Bo jeżeli chodzi o wycinkę to wszystko co jest większe od krzaka ( trzeba sprawdzić w tabelce Smile bo niektóre krzewy też liczą jako drzewa) na terenie Lasów Państwowych to działka leśniczego, natomiast Gminy to już wydział ochrony środowiska musi wydać zezwolenie.
Odpowiedz
#44
Witam.

Link do artykułu pióra Michała Jagiełły w GW z 24.08.2006 dotyczącego cmentarzy z okresu I wś w okolicach Łodzi..

<!-- m --><a class="postlink" href="http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35136,3568392.html?nltxx=1078293&nltdt=2006-08-24-02-05">http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35136,35 ... 8-24-02-05</a><!-- m -->

Ten sam post jest wstawiony w temacie dotyczącym łódzkich cmentarzy z okresu I wś. Mam nadziej, że administratorzy forum nie mają nic przeciwko temu...

OldWit
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#45
no właśnie, to jest mój tekst. Czyli na razie jest nas sześciu: Obert8, Jagoda, Gunship, ja czyli Stella (plus Stella junior) i pewien Piotr spod Skierniewic. Legiony też tak zaczynały! Pozdrawiam
OldWit napisał(a):Witam.

Link do artykułu pióra Michała Jagiełły w GW z 24.08.2006 dotyczącego cmentarzy z okresu I wś w okolicach Łodzi..

<!-- m --><a class="postlink" href="http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35136,3568392.html?nltxx=1078293&nltdt=2006-08-24-02-05">http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35136,35 ... 8-24-02-05</a><!-- m -->

Ten sam post jest wstawiony w temacie dotyczącym łódzkich cmentarzy z okresu I wś. Mam nadziej, że administratorzy forum nie mają nic przeciwko temu...

OldWit
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości