Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cmentarze pierwszowojenne okolic Łodzi
#16
ja mapki otrzymałem, ale skoro Bolas już je wstawił to ja nie będę tego robił. Te Jagody są jednak w większej rozdzielczości ...
We're Colonel Johnson's Troopers
We're fighters of the Night
We're dirty sonsabitches
We'd rather fu ck than fight!
Hi-Dee, Hi-Dee, Christ Almighty,
Who in the Hell are WE?
Rim-Ram, Gawd Damn, Parachute Infantry
Odpowiedz
#17
Czy ktoś z Was się może orientuje czy w Zofiówce był lub jeszcze jest I wojenny cmentarz? Kumpel któremu pokazywałem fotki nagrobków z innego cmentarza mówił, że własnie takie tam widział. Ale było to dość dawno temu. Wiem, że w Zofiówce był i może jeszcze jest stary, zrujnowany cmentarz ewangelicki. Może sie koledze pomyliło. W końcu tam też napisy po niemiecku. Pokazywał mi miejsce tego cmentarza na zdjeciu satelitarnym. Byłem tam ale mimo tego nie trafiłem. Może za słabo szukałem?
Pozdrawiam.
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#18
W roku 1936 wybudowano Dom Modlitewny Ewangelicki. W roku 1939 Zofiówkę zamieszkuje około 270 osób (w tym około 150 pochodzenia niemieckiego, 120 polskiego. Było 50 gospodarstw.Dziś jest tu już w ruinie stary cmentarz ewangelicki, całkowicie zaniedbany i zdewastowany, a hieny cmentarne w dalszym ciągu rozkopują groby. Rozkradziono nagrobki i ich ogrodzenia. Kto położy temu kres? Jest to czarna plama na okolicznych mieszkańcach. Na cmentarzu wycięto bardzo stare dęby, sosny, modrzewie i lipy. Były to pomniki przyrody i szkoda, że nikt ich nie będzie już podziwiał. Szkoda, że nie interesowały się tym drzewostanem - Liga Ochrony Przyrody i Wojewódzki Konserwator Przyrody. Teren ten podlegał gminie Ewangelicko - Augzburskiej w Pabianicach, która dopuściła do sprzedania tych zabytkowych drzew. ..

tylko tyle znalazłem
pozdrawiam Sac
Odpowiedz
#19
Sac, ja też to znalazłem na stronie Tuszyna. Męczy mnie to, że kolega patrząc na I wojenne nagrobki (a są dość charakterystyczne), powiedział, że takie tam były. Być może to kwatery na tym własnie ewangelickim cmentarzu? Nie mniej dzieki za odpowiedz.
Pozdrawiam
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#20
tak, waśnie z tej stronki to opis ... cóż są dwa wyjścia : hipnoza kolegi i wymuszenie na nim wykonania rysunków nagrobków oraz trasy jaką przeszedł, a drugie to rozglądanie się wśród okolicznych zabudowań, może gdzieś jeszcze są resztkinagrobków ....
życzę powodzenia, a jakbyś się tam kiedyś wybierał w teren daj znać.
pozdrawiam
Sac
Odpowiedz
#21
stella napisał(a):Może na razie zrobimy na forum listę cmentarzy na zasadzie alfabetu w rodzaju A - Andrespol: był cmentarz, zlikwidowany, zachowane są ślady (tak jak to robił Andrzej Adach w swojej książeczce).

Na forum Odkrywcy jest lista kilku miejscowości w których są cm.IWŚ
http://www.odkrywca-online.pl/pokaz_watek.php?id=190301
http://ziemialodzka.pl/main_cmentarze_1914.htm

Dla porządku:
Gadka stara/Rzgów; Wiączyn; Gałkówek; Wymysłów Piaski; Chechło; Pabianaice; Krogulec; Witkowice; Aleksandrów Łódzki; Łódź Łaskowice; Łódź Rzgowska; Łódź Telefoniczna; Mileszki; Rosanów; Zgierz Aniołów; Zgierz Spacerowa; Zgierz Skargi; Wolbórz; Będków; Srock; Gieczno; Kaletnik; Borowa; Tomaszów Mazowiecki; Joachimów Mogiły; Ciężków; Jeżów; Głuchów; Pawlikowice/Róża; Stawiszcze; Szadkowice; Ulejów [...]
Odpowiedz
#22
to moja lista. zdaję sobie sprawę że nie jest pełna a część z tych wymienionych już nieistnieje. W kolejności alfabetycznej :

Aleksandrów
Bechcice
Będków
Biała
Bielice
Bolimowska Wieś
Borowa
Borzymów
Braki/Złota
Brochów
Brzeziny kwatery żołnierskie na cmentarzu komunalnym
Budy Grabskie
Chechło
Ciężków
Czerwona Riwa
Dziadkowice przy drodze na Szadek
Dzierżązna
Felicjanów
Florentynów - podobno brak w terenie
Gałków/Borowa
Gieczno
Głuchów/Prusy
Gradów
Gradówek
Grzmiąca
Guzów (2 cmentarze )
Humin
Inowłódź
Itów
Janinowski Las (Skoszewski ?)
Jarosty
Jaroszki
Jeżów
Joachimów gm. Bolimów pow. Skierniewice /Mogiły
Kaletnik - mogiła zbiorowa
Kalino
Kurdywanów
Las koło Gałkowa ( 6 Dyw. Syberyjska )
Las między Michałowem a Jarostami
Leźnica Wielka
Lubijew
Łódź Łaskowice
Łódź Rzgowska
Łódź Telefoniczna
Małczew
Mileszki
Młodzieszyn
Niesułków
Olechów/Janów - prawdopodobnie przeniesiony w latach 20
Ozorków
Pabianice
Pawlikowice gm. Pabianice; pow. Pabianice
Piotrków Trybunalski
Poćwiardówka
Rosanów
Rszew
Rulice Skraj lasu Stanisławowskiego ; gm. Bielawy
Rydzyny
Rzgów/Gadka Stara
Skrzyżowanie dróg :Łask Widawa (481) -Siedlce Grabno
Srock
Stawiszcze gm.Sieradz pow.Sieradz na skraju lasu przy drodze z Sieradza do Zduńskiej Woli
Stefanów/Stefanowski Las
Styków - cmentarz parafialny ( pochówki przeniesione z cmentarza znajdującego się za torem Crosowym)
Swędów
Swędziejowice pow Zduńska Wola
Szadkowice gm. Szadek pow.Zduńska Wola
Szczawin
Tkaczewska Góra
Ulejów gm. Łask pow. Łask
Wąiczyń
Wężyki
Wiskitki ( 2 cmentarze )
Witkowice/Kolonia Gałkówek
Wola Cyrusowa
Wolbórz
Wymysłów Francuski, gm. Dobroń pow. Pabianice
Wysieradz
Zamość gm.Sędziejowice pow Zduńska Wola
Zgierz Aniołów
Zgierz/Krokulec Las
Żakowice
Żyrardów

jeśli znacie inne - piszcie, uzupełnimy listę
Odpowiedz
#23
Poniższe cmentarze nie istnieją (zlikwidowane lub zniszczone); Dobrze je mieć na liście ale trzeba jakość zaznaczyć, że nie występują w przyrodzie.

Aleksandrów; Borzymówka; Czerwona Niwa; Florentynów; Proszewice;
Janinowski Las (Skoszewski ?); Jarosty=Las między Michałowem a Jarostami;
Jaroszki; Młodzieszyn; Żyrardów (tutaj pewności brak ale nikt nie potwierdził istnienia grobów IWŚ); Wężyki (okolice Młodzieszyna)

Poniższe lokalizacje cmentarzy są (AFAIR) tożsame:
Kurdwanów=Okopy=Gradówek;
Poćwiardówka=Niesułków=Wola Cyrusowa
Odpowiedz
#24
Z cmentarzami skandal jest straszny. „Mój” Rosjanin był w Gałkowie, Wiączyniu i na Dołach. Wszyscy mają gdzieś opiekę nad tymi miejscami. Tymczasem gość pojechał też na pięć dni na południowy wschód - Jasło, Tarnów, Dukla. Jak popatrzyłem na zdjęcia, to mnie zatrzęsło. Rekonstrukcje, renowacje, remonty idą pełną parą. Forsę daje UE (władze województwa wystąpiły o to), Austriacki Czarny Krzyż, Węgrzy. Groby idealne, tabliczki z informacjami kto walczył, kiedy, jakie jednostki. Strzyżona trawa między grobami... Oczywiście są też zaniedbane, ale władze mają ambitne plany. Tam jest to markowy produkt turystyczny, walą wycieczki niemieckie, austriackie, węgierskie, jest gabinet figur woskowych z Franzem Josefem na czele, ładna panorama bitwy, kupa przewodników, albumów. A u nas władzuchna w ogóle nie słyszała o bitwie z listopada 1914 r. Kurde, a w sumie niewiele trzeba: ustawiłem w lesie w Justynowie prawosławny krzyż, napisałem maila do Chabarowska, że to ku pamięci żołnierzy 6 dywizji syberyjskiej - dali komunikat w internecie, dostałem podziękowanie, mer miasta deklaruje pomoc w szukaniu nazwisk poległych. Takie rzeczy powinna robić nasza wojewoda, prezydent miasta, wójtowie. Ale mają gdzieś. Jak sami nie zrobimy czegoś spektakularnego, nikt d.... nie ruszy. Przydałoby się chociaż wyciąć trochę chaszczy w Wiączyniu. Nie rozumiem polityki władz: przecież tam jest cały rządek Polaków poległych w niemieckich mundurach. Jasne - nie byli w Legionach, to się nie liczą. Trzeba było widzieć tego Rosjanina, jak ze łzami w oczach odmawiał modlitwę za zmarłych i bił ruskie pokłony na Dołach przed betonowymi rozwalonymi tabliczkami, na których nie zostały nawet nazwiska.... A kiedyś były. Wkurzyłem się.
Tylko z wpisów na odkrywcy naliczyłem 53 cmentarze - istniejące i byłe. A ile jest do odkrycia? Bardzo wszystkich proszę - jeśli macie zdjęcia, przysyłajcie mi mailem + opis gdzie to i jak trafić (<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.michal.jagiello@lodz.agora.pl">http://www.michal.jagiello@lodz.agora.pl</a><!-- w -->). Zrobię aferę w urzędach.
A pod Skierniewicami porządni ludzie sami odnowili dwa cmentarzyki. Teraz zajmują się trzecim, gdzie leży jakiś Rosjanin. Postawią mu chociaż krzyżyk. Cała nadzieja w takich zapaleńcach...
narg napisał(a):Poniższe cmentarze nie istnieją (zlikwidowane lub zniszczone); Dobrze je mieć na liście ale trzeba jakość zaznaczyć, że nie występują w przyrodzie.

Aleksandrów; Borzymówka; Czerwona Niwa; Florentynów; Proszewice;
Janinowski Las (Skoszewski ?); Jarosty=Las między Michałowem a Jarostami;
Jaroszki; Młodzieszyn; Żyrardów (tutaj pewności brak ale nikt nie potwierdził istnienia grobów IWŚ); Wężyki (okolice Młodzieszyna)

Poniższe lokalizacje cmentarzy są (AFAIR) tożsame:
Kurdwanów=Okopy=Gradówek;
Poćwiardówka=Niesułków=Wola Cyrusowa
Odpowiedz
#25
stella napisał(a):Z cmentarzami skandal jest straszny

Fakt, jest źle ale cmentarze IWŚ na terenie woj. mazowieckiego to dopiero obraz nędzy i rozpaczy. Na Warmii i Mazurach jest tylko trochę leppiej bo mieszkają tam jeszcze tubylcy dla których to była "ich wojna" i "ich groby".

Ciekawa inicjatywa zebrania informacji o poległych podczas IWŚ
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.denkmalprojekt.org/d_ost_gebiete/gross_bertung.htm">http://www.denkmalprojekt.org/d_ost_geb ... ertung.htm</a><!-- m -->

PS. powyższy link prowadzi do informacji o Bartągu z którego kilka dni temu ukradziono metalowe tablice z nazwiskami poległych...
Smutne.
Odpowiedz
#26
Prawda jest niestety taka, że Władze mają to generalnie w odwłoku. I nie ważne czy to prawica, lewica czy bocznica. Oni generalnie mają tylko jeden problem - jak się nachapać zanim ich wywalą na zbity pysk. Nie mówię, że nie znajdują sie jednostki które inaczej patrzą na te sprawy i chwała im za to, ale jednostki to za mało. Mozna oczywiście wziąć się samemu, zebrać do przysłowiowej kupy i oczyścić jeden czy dwa cmentarze (sam to robie na każdym zaniedbanym cmentarzu i chyba wiekszosc z Nas tak czyni), tylko oprócz satysfakcji nic z tego nie przychodzi. Oczyszczony cmentarz zarośnie po 2-3 miesiącach i jego stan będzie taki jak przed akcją czyszczenia. Moim zdaniem problem nie polega na sprzątaniu cmentarzy tylko na spowodowaniu aby odnosne władze zajęły się kompleksową opieką nad tymi obiektami. Drugi problem to absolutny brak wiedzy. Wiedzy o cmentarzach I wojennych na Naszym terenie. Coś co może być oprócz miejsca pamięci, "atrakcją" turystyczną nie jest nawet oznaczone na mapach. Nawet autochtoni mają problemy aby wskazać drogę. Ostatnio byłem w Wymysłowie. Cmentarz odnowiony przez Fundację "Pamięć". Fajnie. Tylko jak go znaleźć??? Dużo paliwa zmarnowaliśmy zanim udało się znależć kogoś kto wiedział. I zaprowadził za rączkę jak przedszkolaków. Żadnych oznaczeń. Kompletnie NIC. I tego Nam brakuje. Informacji. Dlatego przydałby sie i to chyba bardziej niż zbiorowe czyszczenie jakiegos cmentarza stworzenie wirtualnego przewodnika po łódzkich cmentarzach.
To taki mój pomysł na tą sprawę. Możemy coś z tym chyba zrobić?
Pozdrawiam
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#27
Witam.

Mam podobne odczucia co inni.. ostatnio będąc w terenie dowiedziałem się o istnieniu cmentarza z okresu Wielkiej Wojny. Autochtoni co prawda powiedzieli, że owszem cmentarz był, ale teraz to się go odnaleźć już chyba nie da bo cały zarósł a i nagrobki się chyba nie ostały. Mam zamiar w przyszły wtorek „uderzyć” do urzędu gminy żeby uzyskać dokładne informacje ...

Co do sprzątania cmentarzy to popieram – w takiej akcji (jednorazowej) nie chodzi przecież o wysprzątanie wszystkiego i odrestaurowanie bo na to potrzebne są fundusze (nie oszukujemy się...) i zaplecze, ale o zasygnalizowanie, że jest taka potrzeba. Myślę, że tego typu działanie(a) mogłoby, w odpowiedni sposób nagłośnione przez media, wzbudzić zainteresowanie lokalnych społeczności. Być może również niektórzy urzędnicy zawstydziliby się i zainteresowali całą kwestią :roll: ...

Na koniec chciałbym zaznaczyć, że należy dbać o cmentarze zarówno z okresu I jak i II wojny światowej (ale mam nadziej, że to jest oczywiste) ... Może dobry przykład z naszej strony zaowocuje podobnym zachowaniem za granicami naszego kraju – przecież groby Polskich Źołnierzy rozsiane są po całym świecie...

Pozdrawiam OldWit
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#28
OldWit napisał(a):Być może również niektórzy urzędnicy zawstydziliby się
[

Jak zobaczę ZAWSTYDZONEGO urzędnika to będzie znaczyło, że cos sie w tym kraju zmieniło :lol:
Z resztą sie zgadzam, szczególnie z dbaniem również o cmentarze z II wojny, choć te dzięki Bogu wyglądają znacznie lepiej.
Pozdrawiam
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#29
Witam.

Na marginesie chciałbym dodać, że na cmentarzu na Gadce Starej chowano również ofiary represji okresu Stalinowskiego w Polsce...

Interesujący link do serwisu IPN’u:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.ipn.gov.pl/aktual_msc_grzeb_of.html">http://www.ipn.gov.pl/aktual_msc_grzeb_of.html</a><!-- m -->

Pozdrawiam OldWit.
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#30
Co do Tkaczewskiej Góry - cmentarz który jest tam umiejscowiony to pozostałości po dawnych osadnikach niemieckich. TG była właśnie kolonią niemiecką a cmentarz ten był zwykłym należącym do tej protestanckiej osady. Niewykluczone że znajdują się na nim jakieś kwatery z I wś ale ze względu na znaczny stopień dewastacji - praktycznie da się odczytać napisów na nagrobkach a większości nagrobków juz nie ma.
Podobnie jest z cmentarzem na Pustkowej Górze. Identyczna sytuacja - znaczny stopień dewastacji i podobne przeznaczenie - cmentarz dla wsi niemieckiej. Nie mam żadnych informacji dotyczących tego czy chowano tam żołnierzy z I wś.
Sacr - jak masz jakieś ciekawe informacje to mnie oświeć :mrgreen:
Zdjęcia obu cmentarzy postaram się wrzucić w wolnej chwili.

Pozdrawiam
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości