Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Młyny na rzekach Mroga i Mrożyca
#1
Witam! Ostatnimi czasy zainteresowałem się młynami na wyżej wymienionych rzekach. Najbardziej jednak interesują mnie te na Mrożycy. Dokopałem się do map i kilku ksiąg adresowych w których są dane o młynie ,,Bykowiec''. Udało mi się odszukać miejsce w którym on był jednak na miejscu już nic nie ma oprócz pewnych charakterystycznych form w terenie. Na rzece Mrodze w Grodzisku również istniał kiedyś młyn. Zostały po nim groble, zarośnięta odnoga rzeki i stawidła oraz pozostałości zabudowań prawdopodobnie po domu młynarza. Również na Mrodze we wsi Jasień są pozostałości młyna. Widać tutaj cały układ zabudowań i pozostały nawet elementy mechanizmu młyńskiego. Ogólnie temat tych młynów jest bardzo ciekawy i wart szerszego zapoznania się z nim. Dlatego zwracam się do forumowiczów z prośbą - może ma ktoś jakieś stare zdjęcia takich młynów z tych rzek? jakieś mapy na których one są zaznaczone? Może ktoś coś ciekawego słyszał o nich, jakieś niesamowite historie?
Odpowiedz
#2
Krótka analiza map WIG 1:100 000 z okresu międzywojennego (arkusze P41 S 29 Łódź i P 41 S 30 Skierniewice) i...

Rzeka Mroga - młyny od źródeł do Głowna:
- Koluszki Dwór
- Folwark Rochna
- Tworzyjanki
- Folwark Bronowice / Helenówka
- Rogów Gorzelnia
- Jasień
- Kołacin Praga
- na wysokości Kolonii Koziołki
- Kolonia Grodzisk
- Dmosin Wierzbówka
- Głowno

Niektóre z nich są zaznaczone już na Topograficznej Karcie Królestwa Polskiego z 1 poł XIX wieku (arkusz K3 S 4 Łowicz)


Rzeka Mrożyca - młyny od źródeł do Głowna:
- na wysokości Rudczyzny
- Gajówka Tadzin
- Tadzin Paluchowizna
- Dąbrówka - Jabłonów
- Niesułków
- Głowno (dwa młyny)
Odpowiedz
#3
Co prawda od ostatniego postu minęło trochę czasu, niemniej dorzucę trochę informacji.
Większość z tych młynów (lub raczej pozostałości) odwiedziłem w czasie wycieczek pieszych i rowerowych, niektóre nawet po kilkanaście razy.

Resztki młynów na Mrożycy można nadal znaleźć. W pierwszym miejscu (na wysokości Rudczyzny) jeszcze w latach 80 były jakieś resztki budynków i duże koła zębate (chyba już znikły). Do dziś raczej niewiele się zachowało.
Przed drugim ("Gajówka Tadzin") był bardzo duży staw. Zostało niewiele, na "moście" w korycie rzeki jakieś betonowe resztki + dobrze zachowany jaz kawałek dalej (oraz staw za nim). Uwaga - most dalej jest na mapach ale od wielu lat jest nieprzejezdny. Pieszy przejdzie, rowerem od biedy się przejedzie, motorem może też.
Nic o historii tych dwóch młynów nie wiem, a chętnie sam bym się coś dowiedział.

Tadzin Paluchowizna - również był tam duży staw, do dziś mniej więcej widać obrys dawnych brzegów, przy samym młynie byłem tylko raz ok. 20 lat temu i nie za wiele pamiętam, obecnie dalej stoją tam jakieś budynki i ktoś chyba mieszka.

Z tych trzech miejsc mam trochę fotek wykonanych w ciągu paru ostatnich lat, gdyby ktoś chciał rzucić okiem mogę gdzieś wrzucić.
Posiadam również trochę fotek z Jasienia - o młynie tym wiem tyle, że się spalił. Zabudowania dalej są w użytku, a teren z jazem i kołami jest ogrodzony - ktoś ma tam działeczkę.

Młyn w Kołacinie chyba dalej jest czynny, kilka lat temu czynny był też na Pradze (przed Kołacinem). Jakieś ~14 lat temu prawdopodobnie młyn w Kołacinie wykorzystywał jeszcze wodę do napędu - regularnie codzień spuszczali staw (jeździłem tam wtedy na ryby).
Kawałek za Kołacinem jest zjazd w prawo jest (albo był) most i w krzakach obok rzeki jakieś ruiny, byłem tam dwa razy rzucić okiem co to, ale za pierwszym razem było już późno, a za drugim przegoniły mnie niesamowite chmary komarów. Więcej tam już nie pojechałem, jakoś nie było okazji.
Odpowiedz
#4
Dodam jeszcze, że w/g jednej ze starych map na odcinku Brzeziny-Tadzin były dwa młyny.
Ten drugi wypada przy moście na dzisiejszej ulicy Prusa, aczkolwiek poza znaczkiem na mapie nigdy nic o takim młynie nie słyszałem.
Pisząc o młynie na Rudczyźnie miałem na myśli ten pierwszy idąc z brzegiem rzeki.

Przy okazji na mapie widać jakiś budynek na wlocie parowu (i drogę z niego do młyna), nie został po nim nawet ślad.

P.S. nie mam jak tego zweryfikować, ale coś mi się wydaje że w okolicy tej jest gdzieś stanowisko archeo, kojarzę że szmat czasu temu (ze 20 lat (?)) były tam jakieś wykopy, niestety nie pamiętam dokładnie w którym miejscu, okolica przez lata mocno się pozmieniała.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości