Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Umocnienia linii Pilicy i Luciąży, Sulejów, Przygłów ...
#1
Hej Kopidołki!
Nad Pilicą na przeciw klasztoru cystersów są wyraźne linie okopów z betonowymi punktami dla karabinów. Linie (jak sądzę niemieckie) ciągną się w co najmniej dwóch rzędach wzdłuż brzegów rzeki. Jeden z nich niemal nad samą wodą. Miejscami pozostałości po drewnianych schronach - duże doły. Linie oczywiście zygzakowate.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#2
Witam! Czy ktoś w Was dysponuje wiedzą na temat umocnień na linii Pilicy w rejonie od Tomaszowa przez Spałe do Inowłodza? Jakieś namiary? Moze jakaś mapka? Prosze o jakieś info.
"Mam sto rąk. Sto sztyletów. Gdy chcę, sto ran zadam. Nie masz nikogo. Maszeruj Albo Giń"
Odpowiedz
#3
No niestety Linia Pilicy to temat traktowany trochę po macoszemu . Jak na razie brak konkretnego opracowania tematu . Trzeba chodzić i szukać :-)
...bo w rzeczach pamięć o umarłych tkwi...
------------------------------------------------------
Odpowiedz
#4
Darowanemu koniowi....Najlepiej jak by ci kolega podał linka do niemieckich map sztabowych z zaznaczonymi pozycjami i ruchami wojsk.A do tego pokazał w terenie palcem :''tutaj kop''.Poszukaj w różnorakich materiałach, internecie,książkach itp.Niestety trochę trzeba się wysilić.Pozdrawiam.
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#5
No wiesz , z tymi informacjami to tak do końca nie jest :-) Na forum możemy wskazać trop ale nikt nie wskaże konkretnego miejsca , to musisz zazwyczaj wychodzić (dosłownie) sam . Wiesz to taka złośliwość trochę : " my musieliśmy znaleźć sami to i Ty szukaj " . Miejsca w które sie wybierasz są miejscami ciekawymi wiec... :-)

P.S Nie zadzieraj z moderatorami :lol: :lol: :lol:

Pzdr
...bo w rzeczach pamięć o umarłych tkwi...
------------------------------------------------------
Odpowiedz
#6
Są opracowania na ten temat.Tylko trzeba poszukać.Nie koniecznie w internecie.Sam w początku lat 90 tych łaziłem tam i robiłem wstępną inwentarkę ze znajomymi.Na pewno było kilka artykułów mi. chyba w Fortecy na ten temat.Łącznie z opisaniem poszczególnych schronów i ich umiejscowieniem w terenie.Kopanie w ich pobliżu rozmija się z jakimkolwiek celem.Chyba że lubisz zbierac kapsle po wódce i piwie, użerać się z policją i dostać w ryj od miejscowych.
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#7
Ja byłem tam pod koniec poprzedniego roku. Czasem to po prostu dołek na dołku, ja niewiem co za kultura tam jeździ i robi taki syf. Ale właśnie koło schronu znalazłem klamerki od maski gazowej, kto nie szuka ten nie znajdzie Wink Myślę ze tam jest jeszcze dużo fajnych rzeczy ale teren jest ogromny, tak samo jak przeszukany.
Odpowiedz
#8
Kobala a może jeszcze podwieść i pokopać.Przeginasz.ja nie chodzę z wykrywką, ale w innych sprawach spędziłem sporo godzin w BIBLIOTEKACH a nie w necie


A pozatym nie wkładaj jako awatara Jakuba Wędrowycza, bo pecha możesz mieć okrutnego :-D
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#9
Tak sie sklada ze mam rodzine w Piotrkowie. Chciałem poszperac z nowym sprzetem w tej okolicy .. Widze ze chyba wybralem sobie słaby teren..Znasz ta okolice , przekopana, co o yym sadzisz?
Odpowiedz
#10
Mieszkam w tej okolicy ;-) Do umocnień mam tak ze 2 kilo max. Tereny raz że puste, dwa szukane i to od dawna. Swego czasu chłopaki z O. wykopali u mnie ze 2 hełmiki, manierkę, noszak na miny i rury od panzerfaustów. Nieraz tam chodziłem i efekt mizerny. Co najwyżej można naciąć się na minę pozostawioną przy rozbrajaniu pól minowych wzdłuż Pilicy. Ale wiesz jak jest, spróbować nie zawadzi. Gdybyś miał ochotę na wspólny wypad daj znać.

P.S Tobruki ciągną się od Sulejowa wzdłuż Pilicy, przez Przygłów i Barkowice. Okopami i rowami ppanc przeryte są całe lasy w tym rejonie.

Pzdr
...bo w rzeczach pamięć o umarłych tkwi...
------------------------------------------------------
Odpowiedz
#11
Czytałem ten watek na "O" .Kiedys ze slabiutkim sprzetem chodzilem po tych rpwach , okopach w okolicach koła przed barkowicami. Na wypad jestem chetny , co 2 wykrywki to nie 1 .. Daj gg to pogadamy
Odpowiedz
#12
Reasumując - pospacerować bo linii a-1/a-2 można bo i popatrzyć czasami jest na co. Co do szperania - można mieć szczęście (żeby coś znaleźć ciekawego) albo pecha (wyciągać same śmieci) Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#13
Witam
Na tym forum sporo a i ludzie z pasją Smile
Stowarzyszenie MAiTM "LABIRYNT"
http://www.labirynt.org.pl/forum/index.php
Odpowiedz
#14
(14-01-2011, 14:07)Piter77 napisał(a): Witam
Na tym forum sporo a i ludzie z pasją Smile
Stowarzyszenie MAiTM "LABIRYNT"
http://www.labirynt.org.pl/forum/index.php

Dokładnie. Ponadto jesteśmy w posiadaniu opracowania dotyczącego tej linii umocnień. Więcej info na naszym forum oraz po adresem http://www.labirynt.org.pl/index.php?page=opracowania.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości