Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IPN w Łodzi
#1
Witam. Tak jak w tytule pytanie dotyczy łódzkiej placówki IPN-u. Czy dobrze zauważyłem że znajduje się ona na Julianowie?? Jak wygląda sprawa pozyskiwania informacji np dotyczących jednostek niemieckich stacjonujących w Łodzi w okresie okupacji? Udzielą mi takich informacji czy raczej można sobie darować?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#2
Łódzki odział IPN’u znajduje się na ulicy Orzeszkowej 31/35. Zaraz przy samym parku...

Co do udostępniania informacji to wygląda to podobnie jak w każdym innym archiwum. Musisz złożyć podanie – wniosek z opisem swojego projektu badawczego. Jeśli zostanie rozpatrzony pozytywnie to pracownicy o tym powiadomią i można wtedy się udać – w wyznaczonym wcześniej terminie – do czytelni gdzie analizuje się archiwa bądź mikrofilmy...

Od złożenia wniosku do rozpoczęcia badań mija około 3 – 6 miesięcy ale słyszałem, że niektórzy czekają jeszcze dłużej. Poza tym nigdy się nie ma pewności, że w przygotowanych przez archiwistów materiałach uda się odnaleźć interesujące informacje...
Ja badając archiwa z lat 1980 – 1989 dostałem także teczki dotyczące lat 1947 – i późniejszych....

Poza tym z przewidzianą nowelizacją ustawy lustracyjnej można się raczej spodziewać wydłużenia czasu oczekiwania na dostęp do teczek...

Da chętnych jest też czytelnia – ale trzeba się umawiać bo jest tam 5 – 6 miejsc, a i tak jest tłoczno... Można tam poczytać opracowania wydane przez IPN.

Generalnie chyba lepiej zdobyć tego typu informacje z innych źródeł – przejrzyj opracowania i ewentualnie dostępne na stronie IPN’u wydania elektroniczne ich prac...

Link do oficjalnej strony IPN’u:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.ipn.gov.pl">http://www.ipn.gov.pl</a><!-- m -->

Pozdrawiam OldWit 8-)
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#3
Czy ten IPN zajmuje się czymkolwiek innym co nie dotyczy SB/UB, PRL, ZSRR, NKWD czy Powstania Warszawskiego ? Bo patrząc na informacje dostępne na stronie jednym słowem "żenułła" Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#4
Wiesz jak to jest – temat jest na topie to się o nim pisze...

Poza tym historią Powstania Warszawskiego sam się interesuje, więc cieszę się kiedy mogę zapoznać się z nowymi publikacjami na ten temat... I tylko trochę żal, że dopiero Norman Davies musiał ten temat poruszyć w swojej Rising ‘44 a nie udało się tego zrobić w podobny sposób tylko wcześniej polskim historykom. Choć z drugiej strony pewnie gdyby taką książkę napisał np. A. Kunert to nie zrobiłaby ona takiej furory za granicą właśnie z tego powodu, że autorem byłby Polak...

Koniec dygresji ... ;-)

IPN w Łodzi dość mocno bada kwestie relacji polsko-żydowskich w getcie a przecież jest na forum taki dział więc ich publikacje mogą być przydatne. Poza tym sporo jest informacji na temat polskiego ruchu oporu w Łódzkiem więc na pewno przydadzą się prace historyków z IPN...

W każdym razie czas pokaże ...

Pozdrawiam OldWit 8-)
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#5
Pierwsza wojna IPN-u w ogóle nie interesuje. Pytałem, czy w przypadku znalezienia szczątków ludzkich coś zrobią - NIC (widocznie polegli w 1914 nie mieli sbeckich teczek....)
OldWit napisał(a):Wiesz jak to jest – temat jest na topie to się o nim pisze...

Poza tym historią Powstania Warszawskiego sam się interesuje, więc cieszę się kiedy mogę zapoznać się z nowymi publikacjami na ten temat... I tylko trochę żal, że dopiero Norman Davies musiał ten temat poruszyć w swojej Rising ‘44 a nie udało się tego zrobić w podobny sposób tylko wcześniej polskim historykom. Choć z drugiej strony pewnie gdyby taką książkę napisał np. A. Kunert to nie zrobiłaby ona takiej furory za granicą właśnie z tego powodu, że autorem byłby Polak...

Koniec dygresji ... ;-)

IPN w Łodzi dość mocno bada kwestie relacji polsko-żydowskich w getcie a przecież jest na forum taki dział więc ich publikacje mogą być przydatne. Poza tym sporo jest informacji na temat polskiego ruchu oporu w Łódzkiem więc na pewno przydadzą się prace historyków z IPN...

W każdym razie czas pokaże ...

Pozdrawiam OldWit 8-)
Odpowiedz
#6
Heh własnie tego się obawiam że od nich nie wyciągniesz nic poza tematami będącymi na pierwszych stronach gazet.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#7
stella napisał(a):Pierwsza wojna IPN-u w ogóle nie interesuje. Pytałem, czy w przypadku znalezienia szczątków ludzkich coś zrobią - NIC (widocznie polegli w 1914 nie mieli sbeckich teczek....)

W gestii działań IPN znajduje się:

(...)
· zachowanie pamięci o ogromie ofiar, strat i szkód poniesionych przez Naród Polski w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu,
· patriotyczne tradycje zmagań Narodu Polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem,
· czyny obywateli dokonywane na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego i w obronie wolności oraz godności ludzkiej,
· obowiązek ścigania zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości i zbrodni wojennych,
· a także powinność zadośćuczynienia przez nasze państwo wszystkim pokrzywdzonym przez państwo łamiące prawa człowieka, jako wyraz naszego przekonania, że żadne bezprawne działania państwa przeciwko obywatelom nie mogą być chronione tajemnicą ani nie mogą ulec zapomnieniu

(...)
Trudno więc wymagać by IPN zajmował się przypadkami z okresu Wielkiej Wojny... To, że pracownicy IPN’u nie badają tego typu zagadnień wynika ze statutu tej instytucji i nie doszukiwałbym się tutaj złej woli z ich strony. Zakres chronologiczny w jakim ta instytucja operuje to okres od 1939 do 1990 roku. Poza tym nie bardzo rozumiem po co ta ironia dotycząca „sbckich teczek”? Rozumiem, że temat lustracji itd. jest obecnie bardzo „chodliwy” ale to w końcu nie IPN publikuje sensacyjne wiadomości o TW i KO tylko dziennikarze, którzy nie bardzo potrafią analizować materiały z IPN...

Pozdrawiam OldWit
Odpowiedz
#8
Powyższy post jest mojego autorstwa - znów mnie wylogowało :-? – OldWit
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości